V neděli proběhnou volby ve spolkové zemi Braniborsko. Zde narůstá podpora AfD, podobně jako v Durynsku a Sasku. Od roku 1990 zde vládnou sociální demokraté, není ale jisté, zda budou vládnout dál.
Agentura Insa zveřejnila výsledky nejnovějšího průzkumu, podle kterého by strany německé vládní koalice získaly dohromady 28 procent hlasů. Na prvním místě se umístila konzervativní unie CDU/CSU.
Velký triumf AfD, hořký výprask spolkové vládě. Východní Němci rozhodli – v zemských volbách pomohli krajní pravici k významnému úspěchu. Co je k tomu vedlo?
Průzkum INSA by se 27 procenty vyhrála konzervativní unie CDU/CSU opozičního předáka Friedricha Merze, o druhé místo by se pak dělili sociální demokraté s AfD.
K poraženým naopak patří konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU), která míří do opozice, a liberální svobodní demokraté (FDP), kteří se do zemského sněmu podle všeho nedostanou.
Nedělní volby v německém Dolním Sasku podle prognóz veřejnoprávních televizí ARD a ZDF jasně vyhráli sociální demokraté nynějšího premiéra Stephana Weila se zhruba 33 procenty.
Německo má za sebou druhé nejdůležitější volby po těch parlamentních. V neděli se rozhodovalo o vládě v Severním Porýní-Vestfálsku, kde žije na 18 milionů lidí.
Pro koaliční smlouvu hlasovalo 98,8 procenta delegátů. Pokud souhlas vysloví i Zelení a liberálové, což se očekává, zvolí poslanci Spolkového sněmu Scholze kancléřem ve středu 8. prosince.
Výměna na premiérském postu není překvapivá, protože podle zemské ústavy Severního Porýní-Vestfálska by Laschet musel nejpozději do ustavujícího zasedání nového Spolkového sněmu úřad opustit.
Mezi poražené německých voleb patří i krajně levicová Die Linke, která spadla pod pět procent. V přehledu vítězů a poražených se věnujeme i ambivalentnímu výsledku Zelených či Alternativy pro Německo.
„Je to ta nejsložitější a nejotevřenější varianta, jaká může být. Mezi prvními dvěma stranami to je obrovsky těsné a druhá důležitá věc je, že SPD přišla o možnost nátlakové levicové většiny.“
Už v neděli se v Německu rozhodne, kdo bude stát v čele země. V závěrečném dílu předvolebního seriálu se zaměříme na to, mezi kým si vlastně Němci vybírají.
Jedním z favoritů nedělních voleb v Německu je křesťanská unie CDU/CSU. Její kandidát Armin Laschet má ale za sebou celou řadu mediálních přešlapů – a na jeden z nich miliony Němců asi nezapomenou.
Laschet ve svém sobotním vystoupení zdůraznil také podporu federalismu. Případnou vládu SPD, Levice a Zelených označil šéf CDU za nebezpečí pro vnitřní i vnější bezpečnost a ekonomiku Německa.
Řečnický souboj o nástupnictví kancléřky Angely Merkelové v čele vlády sledovalo pět milionů diváků. A zástupce Křesťanskodemokratické unie nehrál jenom v rukavičkách.
Debata začala dotazem moderátorů, proč by jejich političtí rivalové neměli vést Německo. Všichni kandidáti shodně odpovědět odmítli s tím, že o svých oponentech hovořit špatně nechtějí.
„Mám pocit, že dnes je čas začít novou kapitolu,“ řekla kancléřka novinářům po zasedání předsednictva. O tom, že nebude kandidovat, se rozhodla už před začátkem letních parlamentních prázdnin.
„Rok se už zabýváme přespříliš tím, zda máme být uraženi nebo ne,“ prohlásila kancléřka v souvislosti s vnitrostranickými spory mezi CDU a CSU. „Mrzoutstvím se lidé nedají získat,“ dodala Merkelová.
V německých volbách usiluje o přízeň voličů i Alternativa pro Německo. Její protiislámská rétorika ale paradoxně může k volbám přitáhnout nejvíce muslimů v dějinách Německa.
Přesně měsíc po německých parlamentních volbách se schází nový Spolkový sněm. Zítra by měl zvolit na další čtyři roky kancléřkou dosavadní předsedkyni vlády Angelu Merkelovou.
V koaličních jednáních o vytvoření nové německé vlády dochází na lámání chleba. Závěry deseti expertních týmů teď budou tři dny posuzovat špičky tří pravicových stran. Shoda se zatím příliš nerýsuje v daňových otázkách a zdravotnické problematice.
Německá sociální demokracie se pře o postoj strany k postkomunistické Die LINKE. Levicové křídlo SPD volá po těsnější spolupráci, která by měla straně pomoci po volebním debaklu. Konzervativci ale varují, že by tato cesta mohla sociální demokracii vážně uškodit.
|Jiří Hošek, Marika Táborská, Miroslav Panuška|Zprávy ze světa
Volební debakl odstartoval v německé sociální demokracii nelítostný boj o moc. O svou funkci přijde předseda strany Franz Müntefering. O jeho nástupnictví projevilo zájem hned několik kandidátů.
Povolební jednání v Německu by mohla nabrat kvapíkové tempo. Na rychlý podpis koaliční dohody tlačí oba budoucí partneři, tedy strany křesťanské unie a liberálové - FDP. Podle kancléřky Angely Merkelové by nová vláda mohla získat konkrétní podobu i obsah do konce října.
Koaliční jednání v Německu začnou nejpozději příští týden. Vítězem parlamentních voleb se stalo uskupení CDU/CSU. Koalici by mohlo sestavit s liberály z FDP.