Na konci února katalánský parlament, kde mají separatisté většinu, rozhodl, že se bude zabývat návrhem na odtržení regionu od Španělska, což vyvolalo odmítavou reakci v Madridu.
„Role monarchie se mění, a tak se domníváme, že by toto mohla být příležitost pokročit s diskuzemi o odškodném pro náš region,“ řekla předsedkyně Bahamského národního výboru pro reparace.
Kromě zmrazení rezerv centrální banky Rusko podle Singera nejvíce bolí odstřižení od systému SWIFT. Ruské banky tak přišly o možnost, jak realizovat mezinárodní transakce.
Špatné autobusové spojení a nekonečné čekání na opravy ulic. Některým obyvatelům okrajové části Olomouce - Nedvězí už dochází trpělivost a začínají uvažovat o odtržení od města. Na samostatnou existenci ale nemá Nedvězí dostatek obyvatel, připojit by se mohlo ale k sousednímu Hněvotínu.
Skotští separatisté pořád živí naději na samostatný stát. Do referenda o případném odtržení od Velké Británie zbývá méně než 100 dní a některé průzkumy dávají přívržencům nezávislosti reálnou naději na úspěch. Hlavní kampaň před historickým hlasováním se teprve rozjíždí a obě strany si v rukávu ještě nechávají některé trumfy. Stále častěji planou kolem budoucnosti Skotska emoce.
Plány Skotska na nezávislost na Velké Británii dnes dostanou konkrétní obrysy. Nacionalistická vláda, která odtržení prosazuje, zveřejní takzvanou Bílou knihu skotské nezávislosti. O vzniku samostatného státu rozhodnou lidé v referendu příští rok v září.
Kopřivnická Lubina rozhodne, zda se osamostatní nebo zůstane městskou částí. Žádost o referendum už schválila městská rada a na konci června o ní rozhodne zastupitelstvo.
Americký Bílý dům odmítl petici za odtržení Texasu od Spojených států. Iniciativa vznikla hned znovuzvolení prezidenta Baracka Obamy na protest proti jeho ekonomické politice. Podpořilo ji na 125 tisíc lidí.
Katalánské regionální volby vyhrála strana Konvergence a jednota, která usiluje o nezávislost regionu na Španělském království. Nakonec pro ni ale hlasovalo méně lidí, než se čekalo. Strana přišla o několik křesel v parlamentu a nebude tedy mít absolutní většinu.
Dnešní regionální volby v Katalánsku možná překreslí hranice na mapě Evropy. Podle průzkumů dají dvě třetiny katalánských voličů hlas stranám, které požadují samostatný stát. Protišpanělské nálady v tomto středomořském regionu přiživuje také ekonomická krize.
Regionální volby běžně nebudí velkou pozornost v zahraničí, zvlášť když se odehrávají jen v jedné oblasti daného státu. Jinak je to ale nyní v případě Katalánska. Předčasné volby do tamního parlamentu zajímají nejen místní obyvatele, ale také celý zbytek Španělska, Evropy i Severní Ameriku. Rozhoduje se totiž o tom, jestli se Katalánsko odtrhne od Španělska.
Už za dva roky rozhodnou Skotové v referendu, jestli chtějí i nadále patřit pod Spojené království. Detailní pravidla hlasování obsahuje dohoda, kterou dnes podepíší britský premiér a první skotský ministr. K urnám zamíří Skotové asi na podzim 2014 a odpovídat budou na jedinou otázku.
Obyvatelé místních částí Krhové a Poličné dnes rozhodnou o odtržení od Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Zastánci vzniku samostatných obcí argumentují tím, že v nich budou rozhodovat lidé, kteří v obci sami žijí. Chtějí kontrolovat hospodaření a zabránit hrozícímu zrušení základních škol.
K hlasování v referendu o osamostatnění městské části Kokonín od Jablonce nad Nisou dnes nepřišel zákonem stanovený počet voličů. Referendum je tedy neplatné.
Lidé z Jablunkova volají po změně historických hranic. Jde o obyvatele okrajové lokality Černé, kterým došla trpělivost s tamní radnicí. Obviňují politiky, že na ně zapomínají s důležitými investicemi. Dlouhodobý spor vyvrcholí na dnešním jednání zastupitelů. Ti by měli rozhodnout, jestli umožní vzbouřeným lidem připojit se k sousední vesnici.
Před 65 lety přišlo Československo o desetinu svého území. Kraj legendárního zbojníka Nikoly Šuhaje takzvanou Podkarpatskou Rus zabral Sovětský svaz a Češi se tam začali vracet jako turisté zase po roce 1990.
Brnu hrozí, že se popvé ve své historii zmenší. Místní části Přízřenice a Dolní Heršpice dnes totiž hlasovaly o tom, zda zůstanou součástí města, nebo se osamostatní. Důvodem referenda je dlouhodobá nespokojenost obyvatel s přístupem města k jejich problémům a hlavně záměr rozsáhlé výstavby.
Referendum o odtržení Březhradu od Hradce Králové se dnes dostává na stůl ústavním soudcům v Brně. Část obyvatel městské části se chtěla před více než rokem oddělit od 100 tisícového města. Referendum se ale tehdy neuskutečnilo: