Skupina Nočních vlků, jejíž členem je i prezident Vladimir Purin, už podle politologa Miroslava Mareše nemá tak silný potenciál, jako v předchozích letech. Řekl to v rozhovoru pro Radiožurnál.
Za posledních deset lidé adoptovali více než 300 pražských hrobů. Starají se tak třeba i o místo posledního odpočinku Karla Havlíčka Borovského nebo Elišky Krásnohorské.
Během výběru ústavních soudců bylo doposud poukazováno na kauzu Olšanských hřbitovů, na níž se podílela StB. Podle historiků ale Robert Fremr v 80. letech odsoudil také přes sto lidí za emigraci.
Podnět k obnově řízení v takzvané kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988, ve které obžalobu zmanipulovala komunistická tajná policie StB, předalo Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.
„Obávám, že selhala prezidentská kancelář, která měla případ skutečně pořádně prozkoumat. Pan prezident oslovil stovky lidí, ale asi zapomněl na historiky,“ říká historik Blažek.
Podle správy hrobku ničili, udělali si z ní sklad a vevnitř přinejmenším jednou uspořádali hostinu. Žalobou se církvi zatím podařilo výpověď z krypty, která je významnou kulturní památkou, oddálit.
Správa pražských hřbitovů vypověděla pravoslavné církvi smlouvu o užívání krypty na Olšanských hřbitovech. Tvrdí, že ji poškozovala. Církev považuje rozhodnutí za politické. Co spor vyvolalo?
Pravoslavná církev dostala kvůli pochybným aktivitám v kapli na Olšanských hřbitovech výpověď. Ředitel Správy pražských hrobů nechce aktivity v kapli ukončit, ale přizpůsobit dohledu Správy.
Podle fotografie, kterou má k dispozici Deník N, se v kryptě u hrobů konaly hostiny. „Je to nevkusné a nepřípustné,“ říká ředitel Správy pražských hřbitovů.
Krypta je dosud jedinou stavbou svého druhu západně od hranic Ruska. Hroby kolem ní patří mezi Rusy k nejžádanějším. Za výpůjčku krypty platí pravoslavná církev 12 000 korun ročně.
Uložení na Olšanech znamenalo symbolickou nápravu toho, jak s Palachovými ostatky zacházel komunistický režim po jeho smrti v lednu 1969, kdy se student upálil.
V pondělním výběru z médií se dočtete, že druhý pacient, který dostal experimentální lék remdesivir, se podle Práva uzdravuje. Restaurace podle deníku E15 přicházejí na tržbách měsíčně o 14 miliard.
Na Olšanech vznikne nová hrobka pro legionáře, píše Mf Dnes. Ministerstvo podle Deníku připravuje změnu energetického zákona kvůli podvodným zprostředkovatelům energií. Více ve výběru z médií.
Neobvyklou situaci řeší Správa pražských hřbitovů. Kvůli ostatkům významného ukrajinského básníka Oleksandra Olese došlo ke sporu mezi Ukrajinci přímo u hrobu. Do něj bylo totiž uloženo tělo majitele, ale kosterní pozůstatky básníka a jeho manželky uložené do speciálních vaků se tam už nevešly. Hrobníci hádku vyřešili tím, že vyzvednuté ostatky nedali nikomu. Oleksandr Oles byl na Olšanských hřbitovech pohřbený v roce 1944.
Hrob někdejšího komunistického prezidenta Klementa Gottwalda na Olšanských hřbitovech v Praze někdo polil červenou barvou. Incident se stal asi před dvěma týdny. Správa pražských hřbitovů případ řeší jako pojistnou událost. Potvrdil to ředitel organizace Martin Červený. Server iDNES.cz uvedl, že okolnostmi se zabývá policie.
Olšanské hřbitovy čeká rekonstrukce za dvanáct milionů korun. Do září chce Správa pražských hřbitovů opravit čtyři hrobky v západní části hřbitova a v plánu je také úprava cest, prořezávání stromů nebo nový mobiliář. Správa na to chce získat peníze z evropských fondů.
V Praze dnes začal unikátní přesun ostatků vojáků z první světové války. Přes tři tisíce jich je na Olšanských hřbitovech v hrobce, která se musí zrekonstruovat. To potrvá dva roky. Rakve se mezitím uloží na provizorní místo.
Olšanské hřbitovy se více otevřou veřejnosti. Správa pražských hřbitovů tam chystá kavárnu, kde se bude podávat černá káva a rakvičky se šlehačkou, a obchod s dárkovými předměty. Pořádat by se tu měla i čtení z děl spisovatelů, kteří jsou na hřbitově uloženi. Zlepšit by se měl také systém ostrahy proti zlodějům.
Na pražských hřbitovech se krade tolik, že chce hřbitovní správa kovové sochy a plastiky stáhnout a nahradit replikami. Po hřbitovech navíc rozmístí kamery. Z hrobů totiž zloději berou i bronzové skulptury, které váží několik set kilogramů. Přitom velká část z nich pochází od významných umělců.
Břečťan, rozpadající se kameny a velký kus historie. I to jsou pražské Olšanské hřbitovy a také důvody, proč se tam chodí lidé o víkendu jen tak procházet. A nově mohou zájemci mezi hroby vyrazit i s průvodcem.