Renata Kalenská se ve své knize Orgány nepatří do nebe věnuje formou rozhovorů tématu transplantací. „Měla jsem strašné bolesti,“ popisuje v rozhovoru pro Radiožurnál svoji osobní zkušenost.
Po covidu-19 se může stát, že člověku jako by zestárly některé orgány. Platí to ale zřejmě i naopak – člověk s takzvaně stárnoucími orgány a buňkami je náchylnější k určitým nemocem.
Podle serveru Onet není jasné, zda je do zločinu nějak zapleten i třetí Polák, který krajanům práci domluvil. Pravdivost hrůzné historky mezitím potvrdily polské úřady.
Američtí badatelé možná objevili nový lidský orgán. Jde o dosud neznámou propojenou síť dutin pod kůží, která obklopuje i žíly a některé orgány. Na počátku přitom bylo jedno rutinní vyšetření.
Ukrajinská policie zadržela v Charkově na východě země učitelku, která se prý za částku odpovídající čtvrt milionu korun pokoušela prodat třináctileté děvče ze sirotčince, kde pedagožka působila. Dívka se měla stát zdrojem orgánů k transplantaci, oznámil v úterý ukrajinský ministr vnitra. Za obchodování s lidmi hrozí ženě až 15 let vězení. Učitelčin manžel, sám bývalý policista, o verzi úřadů pochybuje a tvrdí, že manželka se stala obětí provokace.
Ministerstvo zdravotnictví by dnes mělo zveřejnit plány, jak vylepšit transplantační program v Česku. Ačkoliv pacienti čekají na darovaný orgán průměrně rok, což je v porovnání s ostatními evropskými zeměmi zhruba poloviční čas, přesto letos zemřelo už 43 lidí, kteří se náhradního orgánu nedočkali. Ministerstvo chce motivovat nemocnice, aby víc hlásily vhodné dárce orgánů k transplantaci.
Mezi Izraelci v posledních letech rychle roste počet potenciálních dárců orgánů. Dříve přitom měla země akutní problém s jejich nedostatkem. Na rozdíl od České republiky se totiž u zesnulého předpokládá nesouhlas s darováním orgánů. Před pěti lety ale začal v Izraeli platit zákon o přednostní transplantaci pro ty, kdo jsou v databázi posmrtných dárců. A přináší dobré výsledky.
Čína slíbila, že od ledna přestane využívat orgány popravených vězňů k transplantacím bez jejich souhlasu. Není to poprvé, co Peking něco podobného oznámil. Popravení vězni v Číně doposud představovali asi 90 procent oficiálních zdrojů orgánů pro transplantace. Ale jak ukazují šetření a investigativní články z posledních let, jako nedobrovolní ‚dárci‘ zřejmě slouží také desítky tisíc příslušníků menšin uvězněných v pracovních táborech.
V Česku je nedostatek dárců orgánů. Na vině je jednak zdravotní stav potencionálních dárců, ale i přístup rodiny. Ta je nezřídka tím, kdo znemožní odebrání orgánů zemřelého i přesto, že si to přál. Jedno lidské tělo přitom může zachránit až šest lidských životů.
Čína zakáže transplantace orgánů od popravených, jak oznámily tamní úřady. Místo vězňů se začnou využívat dobrovolní dárci. V Číně přitom už řadu let bují nelegální obchod s lidskými orgány. Zapojeni jsou do něj jednotliví lékaři i přímo nemocnice.
Případů, kdy příbuzný nebo kamarád daruje ledvinu nemocnému, v Česku přibývá. Pražský institut klinické a experimentální medicíny hlásí za loňský rok rekordní počet takzvaných živých dárců. Celkem padesát dva. Od zemřelých přitom lékaři získali přes sto osmdesát orgánů.
V čínské provincii Chunan začal soud s pěticí lidí, kteří jsou obviněni z nelegálního odebrání ledviny. Sedmnáctiletý dárce s ním sice souhlasil, viníci ho ale finančně podvedli. Za svůj mizerný honorář si koupil iPhone a iPad.
Čína chce do pěti let zrušit dosavadní praxi odebírání orgánů popraveným vězňům. Právě kvůli jejich transplantaci je vláda v Pekingu dlouhodobě kritizována západními zeměmi i mnohými mezinárodními organizacemi. V Číně je totiž popravováno nejvíce lidí na světě, podle některých odhadů až osm tisíc ročně.
Otázku, jestli chce být po smrti dárcem orgánů, si teď bude muset položit každý obyvatel Německa. Německý parlament dnes začal projednávat nový transplantační zákon, který má zvýšit počet dárců. Lidí ochotných poskytnout své orgány po smrti potřebným je totiž stále méně.
Dvanáct tisíc lidí čeká v Německu naléhavě na transplantaci nějakého orgánu. Počet dárců je však rok od roku nižší. Změnu by do této velmi citlivé záležitosti měl přinést nový návrh transplantačního zákona, který dnes začne projednávat německý spolkový sněm.
Ministerstvo zdravotnictví chce finančně zvýhodnit dárce orgánů. Ti už by neměli na svoji dobrou vůli tolik doplácet. Novela transplantačního zákona, kterou ministerstvo připravilo, má totiž dárcům uhradit ušlý výdělek, o který teď přicházejí, protože během pracovní neschopnosti po zákroku berou pouze nemocenskou.
S naprostým nedostatkem dárců orgánů se potýká řada zemí. V sousedním Německu proto politici hledají nové cesty, jak jejich počet zvýšit. Jedním z impulzů k debatě o dárcovství se stal příběh předního německého politika Franka-Waltera Steinmeiera.
Srbsko přivítalo rezoluci Rady Evropy, která většinou hlasů přijala zprávu svého zpravodaje Dicka Martyho o obchodu s orgány zajatých Srbů v Kosovu. Proti rezoluci byli jen albánští a turečtí zástupci.
Španělsko je zemí s největším počtem dárců orgánů na světě. Zároveň má i světové prvenství v transplantacích. Španělé jsou na to právem hrdí. Nicméně počet dárců orgánů se za loňský rok snížil.
Bývalý německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier chce své nemocné manželce darovat ledvinu. Na několik týdnů se proto nynější předseda poslanecké frakce opoziční sociální demokracie stáhne z politického života. Podle agentury DPA podstoupí oba operaci už v úterý.
Rodící se středopravá vládní koalice chce výrazně snížit počet sněmovních výborů i podvýborů. Z dosavadních 91 na 66 se mají snížit počty orgánů nové Poslanecké sněmovny. To je jeden z konkrétních výstupů, o kterém ve čtvrtek po společné schůzce informovali lídři ODS, TOP 09 a VV. Vyzvali také vládu Jana Fischera, aby už neotevírala velké tendry ani nedělala personální změny.
Čekatelům na darované orgány svítá větší naděje. Čekací doby na transplantace v zemích Evropské unie by se měly zkrátit. Má tomu pomoci nová směrnice, kterou schválil Evropský parlament. Na základě ní se v Unii sjednotí základní pravidla pro nakládání s darovanými orgány. Všechny státy sedmadvacítky se jí musí přizpůsobit do 2 let.
Čekací doby na transplantaci se v Česku prodlužují. Hlavním důvodem je, že dárci stárnou. Zvýšit dostupnost orgánů má Národní akční plán pro darování a transplantaci orgánů na příštích pět let.
Dva právníci a generál izraelské armády v záloze se podíleli na rozsáhlém obchodování s lidskými orgány. Izraelský soud dnes místním médiím povolil zveřejnění kauzy. Policie odhalila řadu případů, kdy zločinecká skupina s příslibem velké finanční odměny přiměla chudé Izraelce k darování svých ledvin. Po odebrání orgánů například ve východní Evropě už ale tito lidé často nedostali zaplaceno.
Tři lidé z Česka měli být během kosovské války v letech 1998-99 oběťmi obchodu s lidskými orgány. Uvedl to srbský žalobce pro válečné zločiny Vladimír Vukčevič pro srbský deník Blic.
Izraelští lékaři opravdu odebírali Palestincům tělesné orgány, aniž o tom informovali jejich rodiny. Vyplývá to z výroků bývalého šéfa největšího patologického institutu v zemi.