Přestože průzkum ukazuje, že by posílení nočního osvětlení u veřejnosti sklidilo úspěch, australské úřady s instalací světel na veřejných prostranstvích váhají.
Světelné znečištění škodí nejen lidem, ale také hmyzu. Které typy lamp jsou pro něj nejšetrnější, zjišťují entomologové z České zemědělské univerzity v Praze. Pod osvětlení instalují lapače hmyzu.
I nažloutle svítící LED žárovka může vyzařovat příliš modrého světla, které pak působí na naše biorytmy. „Dvě žárovky mohou vypadat stejně, i když mají jiné spektrální složení,“ vysvětluje fyzik.
Výzkumníci RAND Europe poukazují na fakt, že přestože je narůst užívání vězení s vysokou ostrahou patrný, nejsou dostupné žádné informace o tom, koho a v jakých podmínkách v nich úřady zadržují.
Proti vypínání osvětlení jsou někteří obyvatelé. „Vadí mi to, protože když jdu občas po půlnoci a je na cestě sníh, tak se člověk může přerazit. Šetříme na nepravých místech“, říká jeden z nich.
Uprostřed světelného znečištění žije 99 procent lidí v Evropě, říká ředitel Mezinárodní asociace tmavé oblohy Ruskin Hartley. Světlo překračuje hranice a proniká i do pustých oblastí.
Míra umělého osvětlení v noci podle Hladíka stoupá ročně téměř o deset procent a aktuálně více než 80 procent světové a více než 99 procent evropské populace žije v noci pod osvětlenou oblohou.
Dům manželů Hlouškových se úderem páté hodiny změní k nepoznání. Rozsvítí ho totiž více než 176 tisíc LED žárovek. V knize rekordů tak figuruje už třetí rok po sobě, jako nejosvětlenější dům v Česku.
Zvýšenou kriminalitu policisté v Jílovém u Prahy neevidují. Na zhasínání osvětlení si zatím nestěžují ani místní obyvatelé. „Myslím si, že šetřit je potřeba,“ komentuje obyvatel Jílového,
Zkrácení doby slavnostního osvětlení by mělo ušetřit asi dva miliony korun ročně. Magistrát předpokládá, že jen za elektřinu pro osvětlení utratí celkem asi 300 milionů korun.
Výzkum, který by měl vést k potlačení světelného smogu, potrvá tři roky. Pracují na něm ti stejní vědci, kteří se před rokem podíleli na experimentu se zhasnutím veškerého veřejného osvětlení v Brně.
V sobotním tisku se dočtete, že městům a obcím chybí peníze na veřejné osvětlení, více se tématem zabývá Mf Dnes. Podobnosti českých Dušiček a Halloweenu přibližuje Regionální Deník.
„My jsme tuto třídu zvolili záměrně. Je orientovaná severovýchodním směrem, takže dopoledne je tam méně světla. V zimě o to méně,“ říká ředitel Jakub Cimala.
Technici mohou nové lampy na rozdíl od těch starších ovládat na dálku přes řídicí počítač. V pražském parku Ladronka je nových lamp necelých devadesát.
Akce chce upozornit na nutnost ochrany klimatu a snížení emisí. Hodina Země se uskutečňuje od roku 2007 pod patronátem Světového fondu na ochranu životního prostředí (WWF).
Šedesát osm milionů. Právě tolik žárovek je dnes v českých domácnostech. Množství světelných zdrojů se navíc neustále zvyšuje. Meziročně skoro o dva miliony kusů.
Ve Španělsku se rozhodli, že začnou šetřit elektrickým proudem. Omezí proto v nočních hodinách osvětlení historických i státních budov. Až dosud za nasvícení památek platili ročně částku odpovídající více než 9 miliardám korun, což je nejvíce v Evropě.
Španělský Madrid chce jít příkladem světovým metropolím. Své ulice bude osvětlovat účinnými, ale úspornými diodovými žárovkami. S výměnou už v Madridu začali a do konce roku by měla být hotová. Metropole Španělska bude první na světě, která přejde na nejmodernější zdroj světla, který zatím známe.
LED žárovky můžou domácnosti ušetřit až pět tisíc korun ročně. Lidé však často nevědí, podle jakých parametrů je vybírat. Z nedávného průzkumu mezi zákazníky vyplynulo, že dvě třetiny lidí vybírají žárovky jen podle životnosti a ceny.
O osvětlení v hlavním městě se od ledna bude starat firma Eltodo Osvetlenie. Končící pražská rada tak po roce a půl uzavřela veřejnou soutěž, do které opakovaně zasahoval antimonopolní úřad. Eltodo Osvetlenie získalo zakázku na deset let v hodnotě 1,1 miliardy korun.
Od nového školního roku budou některé přechody před školami a školkami v Brně bezpečnější. Na více než dvě desítky přechodů dodá město osvětlení, aby děti byly lépe vidět. Zejména v zimních měsících se totiž na vytížených přechodech stávají těžké nehody.