„Co se týče zbraňových systémů, v tuto chvíli je nemyslitelné, a Ukrajina s tím ani nepočítá, že by stíhačky F-16 posílala nad ruské území,“ říká bezpečnostní analytik v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
„Myslím si, že jedním z krátkodobých záměrů Ukrajiny bylo odlákat ruské jednotky ze směru na Pokrovsk. Rusové ale dobré jednotky nestáhli a v Kurské oblasti nasazují všechno, co najdou,“ říká Dyčka.
Mezi zraněnými jsou tři děti nebo mladiství. V nemocnicích skončilo podle Gladkova jedenáct lidí, v těžkém stavu jsou čtyři z nich. Poškozeno bylo deset obytných domů, dva komerční objekty a plynovod.
Ukrajina ohlásila, že se jí v pátek podařilo potopit u ruskem okupovaného Krymu ponorku, schopnou odpalovat střely Kalibr. Ruské ministerstvo obrany tuto informaci zatím nekomentovalo.
Ukrajinské národní obrození je však také politicky velmi výbušné téma. A jakkoli ukrajinští politici takové otázky nemají rádi, je legitimní ptát se, co bude s ruštinou na ukrajinském území dál.
„Primárním účelem NATO je odstrašení, aby k válce nikdy nedošlo,“ připomíná v rozhovoru pro Radiožurnál šéf české armády Karel Řehka, který cestoval s prezidentem Pavlem na washingtonský summit.
Hamdán také vysvětlil, proč Hamás, který USA a EU považují za teroristickou organizaci, odmítl návrh dohody o příměří. Izrael nejprve musí přistoupit na úplné zastavení bojů.
Prigožinovi verbovat ve vězeních zakázali a začala se tím zabývat sama ruská armáda. V současnosti se dokonce uzavírají některé kolonie, protože nemají dost vězňů.
Všechny příjezdové cesty do Vovčansku jsou pod palbou ruské armády. Záchranáři a dobrovolníci odtud evakuovali například paní Iru a jejího manžela Sergeje.
Kreml ve čtvrtek označil za nepodložená tvrzení Spojených států, že ruské invazní síly použily proti ukrajinským vojákům chemické látky, a porušily tak mezinárodní úmluvu o chemických zbraních.
„Vojáci mají rodiny a další vazby na Ukrajině. Jejich nepřítomnost doma a jejich strádání má dopady na celou společnost,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz analytik Lukáš Dyčka.
Protivzdušná obrana všechny šáhedy sestřelila nad Charkovskou oblastí. Šéf vojenské správy tohoto regionu Oleh Syněhubov řekl, že drony útočily na energetickou infrastrukturu v Charkově.
Navzdory tomu, že se veřejná prostranství plní demonstranty, vládní nacionalisté upevňují své plány na trvalou okupaci Pásma Gazy, píše izraelský list Haaretz.
Nejen v Polsku panuje debata, jestli by členské země NATO neměly sestřelovat ruské rakety. Otázka nastala po incidentu s ruskou střelou, která v druhé polovině března narušila polský vzdušný prostor.
Když před třemi týdny Rusko ovládlo Avdijivku, Kyjev a jeho spojenci se obávali, že se ruským silám podaří posunout se směrem k centrům vojenského významu nebo k dalším ukrajinským městům.
Podle izraelského premiéra by lídři západních zemí měli pochopit, že „porážkou vrahů ze 7. října se zabrání dalšímu 11. září“. Tím Netanjahu odkázal na teroristický útok z roku 2001 na Spojené státy.
Ruská ofenziva u Avdijivky postupuje malými krůčky, ale rychle a to díky upadající pomoci západu, nedostatku munice a slabé obraně,píše americký zpravodajský deník New York Times.
Nákladní loď Rubymar, na kterou 18. února zaútočili v Rudém moři jemenští povstalci, se potopila.Loď byla registrovaná v Británii, ale měla libanonského provozovatele.
Kancléř zdůraznil, že Německo nemůže postupovat v případě kontroly cílů jako Britové a Francouzi, kteří ukrajinské armádě poskytli střely dlouhého doletu Storm Shadow/Scalp.
„Ostřelování zesílilo. A poté, co naši vojáci opustili Avdijivku, to teď bude ještě horší,“ popisuje seniorka. „Všechno bombardují a ničí. Mám čekat, až nás zničí? Už jsem se rozhodla. Odcházím.“
Vladimir Putin chce, aby si svět myslel, že má nekonečné bohatství, chce destabilizaci, myslí si rusko-americký ekonom Oleg Itskhok. „Sklízíme, co jsme zaseli,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
„V nelítostném boji pod Avdijivkou jsme ztratili jednoho z našich, českého dobrovolníka, který se od prvního dne ruSSké invaze neváhal postavit na obranu svobody a demokracie,“ píše se na síti X.