„Ale my nejsme nemocnice, my pečujeme tak, jak pečují rodiče doma, takže my to dítě klidně budeme šest hodin krmit,“ říká zakladatelka dětského hospicu Dům pro Julii.
Do dvou let by se Česká republika měla dočkat nového systému paliativní medicíny. Vycházet by měl z mezinárodních doporučení a ze zkušeností, které máme z české praxe.
„Pracujeme na tom, aby si politici uvědomili, že by mělo jít pro stát o prioritu. A podobně jako v dalších vyspělých zemích na západ od nás by těmto rodinám měli pomoct,“ uzavírá Vlček.
Peníze Evropské unie a státu určené na podporu paliativní péče vedly podle kontrolorů ke zlepšení dostupnosti domácí paliativní péče. Ministerstvo ale selhalo při plánování investičního programu.
„Pokud máte pacienta, který se s vámi podělil o kus svého životního příběhu, tak ten mi zůstává,“ říká lékařka a přednostka Kliniky paliativní medicíny Kateřina Rusinová.
Lidé s nevyléčitelným onemocněním nebo na konci života potřebují nejen péči lékařů a zdravotních sester, ale i psychologickou a spirituální podporu, i zajištění běžných potřeb jako je jídlo a hygiena.
Dětský hospic na pražské Cibulce má sice začít fungovat až za tři roky, už dnes se jím ale můžou projít první lidé. Je to možné díky virtuální realitě.
„Chtěla jsem přinést zprávu o tom, že existují lékaři, kteří nám v těžkých chvílích mohou být nablízku a pomoct nám zorientovat se a udělat dobrá rozhodnutí,“ vysvětluje dokumentaristka Adéla Komrzý.
I když se oproti minulému jaru přístup ve většině nemocnic zlepšil, zajistit důstojné rozloučení stále není jednoduché. Pozůstalí se navíc nemohou sejít a společně na zemřelého zavzpomínat.
„Paliativní péči bych přirovnala k růži, která se postupně rozvíjí. Člověk by měl odcházet z tohoto světa v naději. To je to důležité,“ říká Jana Sieberová, ředitelka domácího hospice Duha v Hořicích.
Skvělých výsledků dosahuje české zdravotnictví v akutní péči, horší je to v následné a primární. Chybí programy na prevenci onemocnění jako je třeba diabetes nebo kardiovaskulární choroby.
Specializovaná paliativní péče je stále dostupná jen zhruba v pěti procentech nemocnic. Pomohou to změnit evropské peníze? A jsou bolesti nevyhnutelné? Odpovídá šéf paliativního týmu Ondřej Sláma.
Péči mobilních hospiců v Česku zatím neplatí zdravotní pojišťovny. Nedostupná je hlavně pro rodiny umírajících dětí. V Česku fungují jen čtyři mobilní hospice, které se starají i o dětské pacienty.
Konec života v kruhu nejbližších, o takovou péči se snaží mobilní hospice. Jejich činnost teď zmapoval pilotní projekt. Podíleli se na něm provozovatelé hospiců, VZP a Česká společnost paliativní medicíny. Ukázalo se, že umírat doma je pro člověka důstojnější a mobilní týmy se zvládnou postarat i o těžce nemocné lidi. Zatím ale takovou péči zdravotní pojišťovny nehradí.
Pokud mají Češi říct, kde by si přáli jednou umřít, nejčastější odpovědí je doma. Nevyléčitelně nemocným to umožňuje takzvaná paliativní péče. Pomáhá zvládnout poslední životní chvíle důstojným způsobem nejen pacientovi, ale i jeho blízkým. V Česku péči domácích hospiců zdravotní pojišťovny zatím neproplácejí. Stát to chce změnit. Výsledky pilotního programu, který se rozjel loni na jaře, se ale zatím odkládají.
Starých lidí, kteří žijí v domovech pro seniory i několik let a potřebují pomoc, přibývá. Personál se jim snaží v souladu s přáním rodiny a jich samotných poskytnout péči až do konce, takzvanou paliativní péči. Ta ale podle ministerstva práce a sociálních věcí není legislativně upravena. Změnu podle úřadu přinese připravovaná novela zákona o sociálních službách, která určí, za jakých podmínek člověk může dožít v pobytovém zařízení.
V sousedním Rakousku i Německu dožívá doma, v péči plně hrazené ze zdravotního pojištění, asi deset procent nevyléčitelných lidí. V Česku dosud zdravotní pojišťovny paliativní péči nehradí. VZP ale rozjela zkušební projekt, který přináší šanci pacientům, že by jim paliativní péči hradila. VZP chce ověřit předpoklad, že by domácí paliativní péče nezatížila zdravotní systém nadměrnými výdaji.
Ojedinělou pomoc rodičům nevyléčitelně nemocných dětí chce nabízet mobilní hospic Ondrášek v Ostravě. Buduje totiž denní stacionář, kde se budou odborníci starat o malé těžce nemocné pacienty. Jejich rodiče si tak budou moci občas odpočinout a načerpat nové síly. Na dokončení tohoto zařízení ale chybí peníze.
Na péči, kterou mobilních hospice poskytují umírajícím lidem, zatím peníze ze zdravotního pojištění nepůjdou. Pilotní projekt, který měl ověřit, jak by mohl systém fungovat, měl odstartovat v lednu příštího roku, kvůli některým sporným otázkám se však zdrží – zatím to vypadá, že zhruba o čtvrt roku. Takzvaná paliativní péče tak zatím zůstane odkázaná na platby od klientů a na podporu soukromých dárců a firem.
Zdravotní pojišťovny se na dnešním jednání neshodly se zástupci České společnosti paliativní medicíny na výši úhrad za pacienta v péči domácího hospicu. Pojišťovny chtějí hradit maximálně 1300 korun za den. To je ale jen 70 procent částky požadované provozovateli domácích hospiců.
Víte, kde byste chtěli zemřít? Až 80 procent obyvatel České republiky si podle průzkumů přeje strávit poslední chvíle života doma. Jenže realita je jiná. Většina lidí umírá v nemocnicích. Změnu by mohla přinést větší podpora takzvané paliativní péče.
Radostné melodie odstartovaly spolupráci českého hospicového hnutí s podobnou organizací v Lucembursku. Benefiční koncert zahrál ve vyprodaném sále lucemburské filharmonie Jaroslav Svěcený.