„Budoucností je použití léčiv, respektive molekul, které dokážou degradovat proteiny, které se ve zvýšené míře v mozku pacientů s těmito chorobami akumulují,“ popisuje neurolog.
Speciální zákrok provádí čeští lékaři už 25 let. Pacient je při něm při vědomí, aby s neurochirurgy mohl komunikovat. Zlepšení stavu je patrné okamžitě.
Samotné vyšetření trvá 90 vteřin, během kterých člověk mluví, přesněji plní hlasové úlohy – například rychlé opakování slabik nebo se snaží o dlouhou samohlásku „a“ s co nejmenším zakolísáním hlasu.
„Koronavirus může teoreticky vstoupit touto branou do těla a dostat se až do mozku. To se neděje v masivní míře, ale máme tady některé případy,“ poukazuje Jech.
„Víte, že už jste měl mít odoperováno a přichází další, kteří budou muset být v pořadníku, protože se musí sejít celý tým,“ říká neurochirurg Dušan Urgošík z Nemocnice Na Homolce.
„Je mi lépe, nyní přiznávám svým fanouškům, že mám Parkinsonovu nemoc,“ řekl Osbourne. „Zatajovat něco je těžké – nikdy se s tím necítíte dobře. Cítíte se provinile. Utajování mi moc nejde,“ dodal.
Do bývalého vojenského prostoru v Brdech se znovu vrátili pyrotechnici, píše Právo. Lidové noviny se věnují finančním problémům České pošty, kterou trápí nedostatek financí i listonošů.
Bývalý profesionální fotbalisté měli až třikrát a půl větší šanci, že je postihne demence nebo další neurologické onemocnění. Poukazuje na to nový výzkum univerzity v Glasgow.
Měla by vzniknout tři centra – v Praze, Brně a Olomouci. Tato centra by měla poskytovat i složitější terapeutické postupy, jako je hluboká mozková stimulace a další nové metody.
Existují dvě základní léčby Parkinsonovy choroby. První je preparátem, který tělo dovede metabolizovat na dopamin. Druhý způsob je hluboká mozková stimulace.
Parkinsonovou chorobou v Česku trpí na 50 tisíc lidí. Nemoc je možné léčit hlubokou mozkovou stimulací, ale doposud ji kvůli kapacitním nedostatkům podstoupila jen dvě procenta pacientů.
Vědci objevili dosud neznámou genovou mutaci zodpovědnou za vznik zcela nového typu parkinsonismu. Zjistili ji u obyvatel na jihovýchodě Moravy v oblasti Horňácka.
Americký zpěvák a skladatel Neil Diamond se rozhodl ukončit koncertování kvůli Parkinsonově chorobě, kterou u něj objevili lékaři. Hudebník se nadále hodlá věnovat pouze psaní a nahrávání písní.
Vědci z Masarykovy univerzity začali zkoumat, jestli může stimulace mozku silným magnetem pomoci lidem s Alzheimerem nebo Parkinsonovou chorobou. Do svého projektu hledají dobrovolníky starší 35 let, největší zájem ale mají o lidi mezi 60 a 70 lety. U těch se totiž objevují vady řeči, třes nebo třeba výpadky krátkodobé paměti.
Dnešek byl zvolen dnem Parkinsonovy choroby. Nemocných bude podle odhadů stále přibývat, farmaceutické firmy proto rozšiřují spolupráci s vědci. Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu je v různých fázích vývoje 34 inovativních léků a 3 nové diagnostické metody.
Svět si dnes připomíná Den Parkinsonovy nemoci. To je choroba, která patří k nejzávažnějším nevyléčitelným poruchám nervové soustavy. Lidé kvůli ní mají ztuhlé svaly, špatnou koordinaci pohybu nebo poruchy řeči. Jen v Česku jí trpí na dvacet tisíc lidí. Veřejnost přesto o onemocnění moc neví, v metru ji proto připomene projekce.
Když selže léčba v ordinacích lékařů, nemocní často sáhnou po konopí. Lidé marihuanou léčí snad úplně všechno – Crohnovu nemoc, roztroušenou sklerózu, rakovinu, chronické bolesti, nechutenství, migrény, astma a další. Už brzy by se mohlo konopí prodávat legálně i v českých lékárnách, zájem o něj ale kvůli ceně nejspíš nebude velký. Odborníci navíc varují před vedlejšími účinky.
Dnes si připomínáme Světový den Parkinsonovy choroby. Ročně u nás lékaři diagnostikují tuto nevyléčitelnou nemoc u více než tisícovky lidí. Světový den připadá na výročí narození britského lékaře Jamese Parkinsona, který tuto neurologickou chorobu jako první popsal. Při té příležitosti organizují pacienti řadu akcí. Jedním z cílů setkání je i domluva na pokračování 6. ročníku Parkinsoniády, která má rok od roku stále více účastníků.
Pacienti s Parkinsonovou chorobou se na Úřadě vlády sešli s premiérem Petrem Nečasem z ODS, aby prodiskutovali, co by mohla vláda udělat pro zlepšení jejich situace. Premiérovi předali také červené tulipány, tedy symbol této nevyléčitelné nemoci, kterou po šedesátce trpí asi jeden člověk ze sta.
Symbolem lidí, trpících Parkinsonovou chorobou, je červený tulipán. Dnes květinu dostanou premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger jako připomínku, že ve čtvrtek je mezinárodní den lidí s touto nemocí.
Život s Parkinsonovou chorobou je těžký. Jaké to je, to si dnes budou moci vyzkoušet premiér Petr Nečas, ministr zdravotnictví Leoš Heger nebo členové Sněmovny.
Třes rukou a někdy i nohou, ztuhlost, snížená pohyblivost - to je Parkinsonova choroba. Přichází nenápadně, pomalu. Nikdo nezná její příčiny, nikdo ji neumí vyléčit, jen zmírnit její příznaky. Právě na dnešek připadá Den parkinsoniků
Jeden z nejlepších a také nejkontroverznějších sportovců všech dob, boxer Muhammad Ali, se dnes dožívá 70 let. S boxem začal ještě jako Cassius Clay ve dvanácti letech. V osmnácti vybojoval zlato na olympijských hrách v roce 1960 v Římě. O čtyři roky později už bojoval mezi profesionály o titul mistra světa s tehdejším šampiónem Sonny Listonem.