Lidovecký sjezd mohl přinést změnu, ale nepřinese
Druhá nejstarší česká politická strana se točí v kruhu. Snad ze zoufalství, snad v naději, že přijde nějaký spásný zásah shůry. O potřebě změn, aby lidovci opustili společnost trpaslíků, kterým volební modely připisují pod pět procent hlasů, mezi nimi přemítá skoro každý, ale nikdo nepřichází s jejich uceleným nástinem.
Stačí si připomenout okruh starých známých jmen, o kterých se v KDU-ČSL hovoří vždy, když se hledá předseda – Marian Jurečka, Marek Výborný, Jan Bartošek, Pavel Bělobrádek, a když je nejhůř, dochází i na Jiřího Čunka.
Letos byla tradiční sestava rozšířena o Jana Grolicha. 40letý hejtman, jediný, kterého lidovci mají, působí jako z jiného světa. Co taky čekat od někdejšího stand-up komika, kterému je vlastní neformální kontakt s lidmi a svěží vystupování bez šustění papírem.
Grolich dal kolegům košem
Hlavně se ale Grolich osvědčil jako pracovitý správce jižní Moravy. Především jeho zásluhou koalice Spolu uspěla aspoň v jednom kraji – navíc v tom, na který si opoziční hnutí ANO dělalo obzvlášť velké chutě.
Lidovecká změna? Tou nejsem já ani Výborný, Čunek by ale byl návratem o 15 let zpátky, říká Jurečka
Číst článek
A protože jinde se lidovcům tak dobře nevede, předpokládalo se, že Grolich převezme otěže i v partajní centrále.
Zvlášť když jej ke kandidatuře na předsedu ponoukali i jeho kolegové Marek Výborný a Petr Hladík, kteří byli připraveni mu vyklidit cestu. K nim se nakonec přidal i Marian Jurečka.
O to větší zklamání zavládlo, když jim dal Grolich košem a oznámil, že nemíní zradit své voliče a hodlá se dál věnovat výhradně jižní Moravě. Můžeme jenom spekulovat, jde-li o hluboký patriotismus, nebo spíš o neochotu asistovat neslavnému volebnímu výsledku, který lidovcům hrozí, a to bez ohledu na to, kdo bude stát v jejich čele.
Jurečka, Výborný a Čunek
Vše se tedy vrací do starých kolejí a o předsednické křeslo se střetnou Jurečka s Výborným, kandidátem spíš do počtu pak bude kontroverzní Čunek, který vyhrál senátní volby a prohrál ty krajské.
Obhajujícího lídra je všude plno. Stojí za penzijní reformou, zjednodušením systému sociálních dávek, novelou zákoníku práce, licitacemi nad platy státních zaměstnanců i za úpravami platů ústavních činitelů.
Čunek bude kandidovat na předsedu lidovců. ‚Strana se odklonila od své konzervativní filozofie‘, říká
Číst článek
Jenže to jsou vesměs témata, na kterých lidovci voliče ztrácejí. A nic na tom nemění Jurečkova ochota ty méně populární návrhy zmírňovat či obrušovat.
Když k tomu připočteme neslavné volební výsledky a nešťastný vánoční večírek na ministerstvu práce a sociálních věcí, který neukončila ani střelba na filozofické fakultě, je Jurečka zralý k odchodu na střídačku.
Výborný se ukazuje v lepším světle. Přestože mu chybí kvalifikace, tak se s resortem zemědělství sžil hladce. Získal si v něm autoritu, uspěl na pozadí povodní a navrch lidovcům zachoval nulovou spotřební daň na tiché víno.
Když ale porovnáme politický profil Jurečky a Výborného, žádné velké rozdíly nenajdeme. Oba ministři mají lidovce za středovou stranu a oba – na rozdíl od Čunka – fandí pokračování koalice Spolu.
Anketa mezi nejvlivnějšími lidovci: favoritem na předsedu je Výborný, značná část strany chce ale větší změny
Číst článek
Výborný sice hovoří o potřebě změn uvnitř KDU-ČSL, po kterých by měla být stmelenější, to však voliče tolik trápit nemusí. Možná by také dokázal lépe moderovat spor mezi konzervativnějším a liberálnějším křídlem strany, sílu jej uhasit ale nemá.
Zatímco za Grolichem by šli bez většího ponoukání i lidé, kteří si dosud od lidovců drželi odstup, tak Výborný s Jurečkou si budou muset ústa umluvit, aby k lidovcům nalákali mladší ročníky.
V programové rovině je zřejmé, že KDU-ČSL musí myslet na dostupné bydlení, na podporu rodin, na význam vzdělání i na smazávání rozdílů mezi regiony.
Hlavně by ale měla být něčím originální, ať už v rámci Spolu, nebo celé vlády. Což je ale po třech letech ve vleku ODS a s Jurečkou coby poslem špatných zpráv těžší než kdykoli předtím.
Autor je politický analytik
Platové poměry a férové naladění lidu
Petr Fischer
Muskovo psí šetření
Tereza Zavadilová
Dávky, dálnice, platy. Těžko chtít před volbami jiný rozpočet
Petr Holub
Nájmy se šplhají nahoru, vládu už ale bydlení nezajímá
Apolena Rychlíková