Jižní Korea reaguje na vypuštění špionážního satelitu. Pozastavila vojenskou dohodu s KLDR
Jihokorejská vláda ve středu rozhodla o částečném pozastavení platnosti vojenské dohody s KLDR v reakci na vypuštění špionážní družice oznámené v úterý Pchjongjangem. Informovaly o tom světové agentury. Soul hodlá obnovit průzkumné lety v hraničním pásmu obou zemí, uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany.
Krok KLDR po Spojených státech či Japonsku rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres. USA do oblasti podle agentury Reuters vyslaly ponorku na jaderný pohon.
O vypuštění rakety nesoucí špionážní satelit informovala severokorejská tisková agentura KCNA, podle níž mu přihlížel vůdce KLDR Kim Čong-un. Agentura dodala, že země hodlá v blízké budoucnosti vypustit ještě další satelity. Předchozí severokorejské snahy o vyslání družice na oběžnou dráhu Země selhaly.
Zdroje z dalších států zatím vyslání družice oficiálně nepotvrdily. Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea nicméně krok odsoudily s tím, že jde o hrubé porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.
KLDR oznámila úspěšné vypuštění špionážního satelitu. USA to odsoudily
Číst článek
Jihokorejský premiér Han Duk-so po středečním mimořádném jednání vlády oznámil, že země částečně pozastaví platnost vojenské dohody se severním sousedem z roku 2018. Jejím cílem bylo předejít možným incidentům mezi ozbrojenými složkami obou zemí a vytvořit u hranic nárazníkové pásmo.
„Jakýkoli start, při němž KLDR využije technologie balistických střel, je porušením rezolucí Rady bezpečnosti,“ uvedl mluvčí šéfa OSN Farhan Haq, podle něhož Gutteres severokorejskou akci „rázně odsoudil“.
Do jihokorejského přístavu na ostrově Jeju podle Reuters ve středu dorazila americká ponorka na jaderný pohon SSN Santa Fe.