Lepkavé kapičky zasáhnou drobný hmyz a k rostlině ho přilepí. Takzvaný fyzický pesticid má na rozdíl od toho chemického velkou výhodu – škůdci si na něj nemohou vyvinout rezistenci.
Evropský parlament zamítl návrh na omezení používání pesticidů, který měl jejich aplikaci snížit do roku 2030 na polovinu. Jde skutečně o špatnou zprávu pro biodiverzitu, nebo o rozumné rozhodnutí?
Naočkovat rovnou semena se ukázalo jako velmi praktické, protože rostlina s houbou symbioticky žije. Jaký přesně efekt to bude mít na hmyz, se podle autorů studie teprve ukáže.
Kontrolní test potvrdil výskyt pesticidu v ukrajinském obilí, který slovenské úřady už v dubnu odhalily v jednom z mlýnů na jihu země. Slovenským poslancům to řekl ministr zemědělství Samuel Vlčan.
Ministerstvo zemědělství označilo zprávy o škodlivých produktech z Ukrajiny jako poplašné. Kontroly obilovin, které do Česka míří z Ukrajiny, ale i tak preventivně zpřísnilo.
Česko pokládá evropské ambice stanovující o 50 procent méně pesticidů na unijních polích do roku 2030 za přehnané. Během svého předsednictví tak chce tempo snižování zpomalit.
„V některých případech naměřené hodnoty překročily o více než řád limit stanovený právním předpisem,“ uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
„I v malých koncentracích to zvířata velmi ovlivňuje. Pro ně je to nervový jed. Včely jsou pak zmatené a nemohou fungovat tak, aby přežily,“ přibližuje ekolog z Akademie věd.
Veterinární správa dál pátrá po tom, jak se do různých potravin mohl dostat karcinogenní pesticid etylenoxid. Podle zjištění by to mohlo být z emulgátoru zvaného karobová guma.
Někde se i zvýšil výskyt pesticidních a dusíkatých látek, což se promítlo do kvality zdrojů pitné vody. V pondělí to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo zemědělství se závěry nesouhlasí.
Uhynulého orla našla žena 17. listopadu v lese poblíž rybníka Piknůsek u Moravce, když hledala psa. Podle ornitologů samice orla nedaleko tohoto místa hnízdila.
Ruští lékaři označili zkolabování Navalného za metabolickou poruchu. Němečtí o několik dní později mluví o otravě látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy.
Také to, že se řepka pěstuje ve velkých lánech jako monokultura, je problém. „Když se tam všechno ošetří pesticidem, tak myslivci a ekologové nejlépe vědí, že tato pole jsou pak skoro mrtvá.“
Testovací sady na koronavirus z dílny českých vědců teď míří do širší praxe, píší Lidové noviny. A Letiště Praha se podle deníku E15 obává, že nebude mít kvůli pandemii koronaviru peníze na investice.
V Česku je nejhorší sucho za 500 let, trpí jím 98 % území. Přesto podle hydrogeologa Josefa Datla patříme mezi evropské státy, kde zatím nejsou problémy s vodními zdroji.
Uhynulý pták byl šest kilometrů od svého hnízdiště. Otravu karbofuranem policie již potvrdila. Druhý pták z páru podle ornitologů nedokáže sám odchovat mláďata. Zmařeno tak bylo celé letošní hnízdění.
V tisku se v pondělí dočtete, že zaměstnanci loni odvedli na daních z příjmu o 20 miliard korun víc než firmy. Píše to Deník N. Způsob vzniku stavebního zákona se zase nelíbí úředníkům ministerstva.
Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnila v lednu zprávu, ve které vyjádřila obavy, že látka je toxická pro lidi a je přítomna v příliš velké koncentraci v podzemních vodách.
Postřiky proti plevelům nebo broukům do přírody nepatří, říká včelař Augustin Uváčik. „Včely je detekují. Na takové rostliny vůbec neletí, a pokud se včela kontaminuje, raději zemře mimo úl,“ dodává.
Ostrava/Šenov||Petr Dušek, lac|Zprávy z domova|Aktualizováno
Postřik na řepku v Šenově zničil více než 200 včelstev. „Zaprvé se nemůže točit med, zadruhé budou hlavně ztráty na výnosech,“ dodal předseda šenovských včelařů Karel Lupa.
Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny je glyfosát karcinogenní. Řada studií zase poukazuje na to, že se látka vsakuje do půdy a taky do potravin.