Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky každý rok složí příslušné zkoušky a může začít pracovat jako praktický lékař pro dospělé asi 120 doktorů.
„Vyhlášení protestu by bylo extrémním řešením. Jsem rád, že k tomu nakonec nedošlo,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
„Za této situace je růst úhrad pro primární péči ve výši 2,83 procenta nedostatečný,“ říká k plánovaným protestům předseda Sdružení praktických lékařů.
Praktičtí lékaři počítali s meziročním růstem úhrad zdravotní péče o 3,3 procenta, podle aktuálního znění vyhlášky se mají zvýšit o 2,83 procenta. O svém protestu informovali lékaři premiéra Fialu.
Úmrtnost se liší mezi jednotlivými regiony v Česku. Jedním z faktorů, který ji ovlivňuje, je dostupnost lékařské péče. Lepší a snáze dostupné zdravotnictví podle dat délku života prodlužuje.
„Jsme tady trošičku jako za bolševika. Bavíme se o povinnosti a nebavíme se o efektivitě systému, smysluplnosti systému a o nějaké pozitivní motivaci,“ míní šéf Sdružení praktických lékařů Šonka.
Podle dat Ústavu zdravotnických informací naočkují třetinu všech vakcín proti koronaviru praktičtí lékaři. Ještě na přelomu léta to bylo jen asi 7 %. Aktuálně očkují praktici asi 40 000 dávek denně.
Předseda sdružení praktických lékařů Šonka řekl, že se v současnosti zapojuje do očkování proti covidu asi 2600 lékařů, kteří mají své IČO, z celkového počtu 4100.
„Kdo si přál být naočkován u praktika, ten naočkován byl. Není to tak, že by lidé čekali na seznamu a nemohli se k očkování dostat,“ potvrzuje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Očkování proti koronaviru u praktických lékařů stále drhne. Některým zůstávají nevyužité vakcíny. Důvodem je mimo jiné doporučení ministerstva zdravotnictví.
Šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka na dotaz, co říká na menší počty dodávek do ordinací, uvedl, že bude chtít znát vysvětlení přímo od ministerstva zdravotnictví.
Do Česka by letos měl dorazit téměř milion vakcín proti chřipce. Je to asi o 13 procent víc než loni. Loni na podzim lékaři v Česku vyočkovali zhruba 860 tisíc vakcín proti chřipce.
„Množství vakcín ale stále není takové, aby mohli očkovat všichni praktičtí lékaři a naočkovali alespoň všechny osmdesátníky,“ řekl Radiožurnálu předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
„Jsme ve fázi velkého očekávání. Část z nás by měla dostat vakcíny ještě tento týden nebo počátkem příštího, ale těch ordinací nebude mnoho,“ popisuje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Praktičtí lékaři mohou své pacienty nad 70 let k očkování registrovat už druhý den. Neobešlo se to ale bez problémů. Systém třeba nedokázal ztotožnit některé pacienty a nepustil je k registraci.
Ordinace praktických lékařů také dostanou možnost registrovat k očkování své spádové pacienty. V registračním systému by tak praktici měli vidět, kdo už vakcínu dostal a kdo na ni teprve čeká.
Praktici by mohli očkovat například seniory, kteří se dosud nezaregistrovali, ale mají o očkování mají zájem. Alespoň tak zní dohoda praktiků s kraji i Radou vlády pro zdravotní rizika.
Celkem má Česko od výrobců přislíbených 870 tisíc dávek. Každý lékař ale objednal jiné množství vakcín podle toho, jaký byl o ně zájem v minulých letech. Někde tak mají vakcín nadbytek, jinde málo.
Lidé dali na doporučení lékařů a tak někde až dvojnásobně vzrostl zájem o očkování proti chřipce. Ne všichni lékaři ale budou mít dost vakcíny a přednost proto dostanou rizikoví pacienti.