Je pátého května a přesně před 79 lety začalo pražské povstání proti nacistickým okupantům. Památku padlých po poledni před historickou budovou Českého rozhlasu uctí ústavní činitelé i pamětníci.
„Samozřejmě pro část ruské společnosti, která je protiputinovsky a protiválečně naladěná, je dnešní pohřeb jakýmsi vyjádřením toho, že jsou nespokojeni se stavem země,“ popisuje zpravodaj ČT v Rusku.
Prezident Petr Pavel při sobotní pietní akci na pražském Vítkově při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa propůjčil jedné z nastoupených vojenských jednotek speciální bojový prapor.
Na pietním setkání vystoupil i Petr Haimann, který jako dítě strávil tři roky v terezínském ghettu. Svou vzpomínkou řeč zakončil přáním. „Doufám, že už toto nikdy nebude.“
„Dědictví odvahy, hrdosti, cti a překonávání těch nejtěžších překážek pro vyšší dobro si jako studenti neseme i dnes,“ řekl předseda Studentské komory. Zdůraznil zapojení studentů do boje s pandemií.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se zástupci České konference rektorů položí květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.
Papež František při pondělním setkání se zástupci židovské komunity v Bratislavě odsoudil antisemitismus. Za druhé světové války byla tehdejší Slovenská republika spjata s nacistickým Německem.
Pietní akce za oběti povodní se konala v Cáchách, které stojí na rozmezí tří spolkových zemí, jež ničivé záplavy zasáhly. V červenci při nich zemřelo přes 180 lidí.
K hrobu lidických mužů při sobotním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš, vedení Senátu, sněmovny a další. Na pietním aktu byl položen i věnec prezidenta republiky, osobně se nezúčastnil.
V Praze to bylo Staroměstské náměstí, v Paříži to je kostel svatého Sulpicia. Pietní místo tam založila asociace sdružující rodiny, jejichž příbuzní na covid-19 zemřeli.
Prezident Miloš Zeman podle Ondřeje Havránka, syna jednoho ze zemřelých pracovníků skladu ve Vrběticích, svými slovy podrývá důvěru v práci tajných služeb a policie.
Akce měla připomenout památku Milady Horákové, kterou před 70 lety zavraždili po vykonstruovaném procesu komunisté. Promítání proběhlo z okna zaparkovaného auta.
„Na jejich statečnost a odvahu nesmíme nikdy zapomenout,“ řekl Metnar o českých vojácích a civilistech, kteří sehráli důležitou roli během druhé světové války.