Dnešní vzpomínka začala tradičně mší na základech kostela. Sloužil ji biskup Zdenek Wasserbauer. Květiny ke společnému hrobu lidických mužů položily desítky představitelů nejen státních institucí.
Prezident zdůraznil, že si všichni padlí v boji proti nacismu zaslouží respekt, zároveň ale je třeba připomínat, že země osvobozené Sovětským svazem se dostaly pod vliv jiného autoritářského režimu.
Pietní akt připomněl 80. výročí Pražského povstání, které začalo 5. května 1945. Českým povstalcům se již 8. května podařilo přimět vojska nacistického Německa ke kapitulaci.
Je pátého května a přesně před 79 lety začalo pražské povstání proti nacistickým okupantům. Památku padlých po poledni před historickou budovou Českého rozhlasu uctí ústavní činitelé i pamětníci.
„Samozřejmě pro část ruské společnosti, která je protiputinovsky a protiválečně naladěná, je dnešní pohřeb jakýmsi vyjádřením toho, že jsou nespokojeni se stavem země,“ popisuje zpravodaj ČT v Rusku.
Prezident Petr Pavel při sobotní pietní akci na pražském Vítkově při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa propůjčil jedné z nastoupených vojenských jednotek speciální bojový prapor.
Na pietním setkání vystoupil i Petr Haimann, který jako dítě strávil tři roky v terezínském ghettu. Svou vzpomínkou řeč zakončil přáním. „Doufám, že už toto nikdy nebude.“
„Dědictví odvahy, hrdosti, cti a překonávání těch nejtěžších překážek pro vyšší dobro si jako studenti neseme i dnes,“ řekl předseda Studentské komory. Zdůraznil zapojení studentů do boje s pandemií.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se zástupci České konference rektorů položí květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.
Papež František při pondělním setkání se zástupci židovské komunity v Bratislavě odsoudil antisemitismus. Za druhé světové války byla tehdejší Slovenská republika spjata s nacistickým Německem.
Pietní akce za oběti povodní se konala v Cáchách, které stojí na rozmezí tří spolkových zemí, jež ničivé záplavy zasáhly. V červenci při nich zemřelo přes 180 lidí.
K hrobu lidických mužů při sobotním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš, vedení Senátu, sněmovny a další. Na pietním aktu byl položen i věnec prezidenta republiky, osobně se nezúčastnil.
V Praze to bylo Staroměstské náměstí, v Paříži to je kostel svatého Sulpicia. Pietní místo tam založila asociace sdružující rodiny, jejichž příbuzní na covid-19 zemřeli.
Prezident Miloš Zeman podle Ondřeje Havránka, syna jednoho ze zemřelých pracovníků skladu ve Vrběticích, svými slovy podrývá důvěru v práci tajných služeb a policie.
Akce měla připomenout památku Milady Horákové, kterou před 70 lety zavraždili po vykonstruovaném procesu komunisté. Promítání proběhlo z okna zaparkovaného auta.
„Na jejich statečnost a odvahu nesmíme nikdy zapomenout,“ řekl Metnar o českých vojácích a civilistech, kteří sehráli důležitou roli během druhé světové války.