Před budovou Českého rozhlasu proběhl pietní akt. Připomněl 80. výročí Pražského povstání
Pietní akt před budovou Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici připomněl památku padlých v Pražském povstání 5. května 1945. Akce se zúčastnili předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo primátor Prahy Bohuslav Svoboda (oba ODS). Pietní akce navázala na rekonstrukci vysílání z 5. května 1945.
Genereální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral připomněl důležitost boje za svobodu v dnešním světě, a to v souvislosti s válkou na Ukrajině. „Pro povstalce to nebyla pouze technická vymoženost a informační prostředek,“ uvedl Zavoral.
‚Voláme všechny Čechy!‘ Poslouchejte rekonstrukci vysílání rozhlasu z 5. května 1945
Číst článek
„Bylo to spolehlivé organizační centrum povstání, ale také nesporně symbol české státnosti, symbol české svrchovanosti, jako je socha svatého Václava na Václavském náměstí nebo Pražský hrad,“ pokračoval generální ředitel a připomněl důležitost boje za svobodu v dnešním světě, především v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS řekl, že podobná setkání mají společnost vést k zamyšlení. „O tom, co nás čeká a jestli své zkušenosti dokážeme promítnout ve správné kroky v naší současné době a ve správné kroky, které je třeba dělat, abychom měli dobrou budoucnost,“ řekl Vystrčil.
Pietu pak zakončila minuta ticha s čestnou salvou a česká státní hymna. Po vzpomínkové akci můžou lidé navštívit v budově rozhlasu dvě výstavy, které události května 1945 připomínají.
Pietní akt připomněl 80. výročí Pražského povstání, které začalo 5. května 1945. Českým povstalcům se již 8. května podařilo přimět vojska nacistického Německa ke kapitulaci. Výročí Květnového povstání českého lidu je v českém kalendáři významným dnem.