Chilané ve volbách vybírali 155 zástupců, kteří přepíší ústavu. Ta vznikla v době vojenské diktatury a je podle mnohých důvodem velké sociální nerovnost.
Referendum, odložené z dubna kvůli koronavirové krizi, si vynutili Chilané loni na podzim masovými demonstracemi. Pro novou ústavu nyní hlasovalo 78 procent voličů.
Podle obžaloby byl Cheyre ještě jako důstojník členem takzvané karavany smrti. Ta má podle historiků na svědomí zhruba osm desítek lidských životů v 16 městech Chile.
Někdejší šéf nechvalně známé chilské tajné policie DINA je po smrti. Generál Manuel Contreras zemřel ve věku 86 let ve vojenské nemocnici v chilské metropoli Santiagu. Byl odsouzený na více než 500 let za zločiny proti lidskosti. V době vojenské diktatury Augusta Pinocheta jeho policie unesla, mučila a zabila tisíce lidí.
Chile si připomíná 40 let od vojenského převratu, při němž byla svržena socialistická vláda prezidenta Salvadora Allendeho. Kontrolu nad zemí převzala vojenská junta pod vedením generála Augusta Pinocheta. V Chile, ale ani ve světové veřejnosti dodnes nepanuje shoda na tom, jak převrat a následující Pinochetovu diktaturu vnímat.
Nepokoje vyvolala v Chile premiéra dokumentárního filmu o bývalém diktátorovi Augustovi Pinochetovi. Stovky demonstrantů se střetly v hlavním městě Santiagu s policií, když se pokusily zabránit hostům pozvaným na premiéru filmu ve vstupu do divadla.
V Chile byly exhumovány ostatky bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, který zemřel v roce 1973 při vojenském puči generála Augusta Pinocheta. Exhumaci nařídil se souhlasem rodiny soud s cílem zjistit, zda Allende skutečně spáchal sebevraždu, nebo byl zavražděn.
Katolická církev v Chile vyzvala k omilostnění některých zločinců Pinochetova režimu. Biskupové napsali prezidentovi Sebastiánu Piňerovi, že by některé odsouzené exponenty vojenské diktatury mohl zahrnout do amnestie u příležitosti dvoustého výročí nezávislosti Chile. Prezident si vzal čas na rozmyšlenou do konce příštího týdne.