V Chile exhumovali ostatky exprezidenta Allendeho. Kvůli zjištění příčiny smrti

V Chile byly exhumovány ostatky bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, který zemřel v roce 1973 při vojenském puči generála Augusta Pinocheta. Exhumaci nařídil se souhlasem rodiny soud s cílem zjistit, zda Allende skutečně spáchal sebevraždu, nebo byl zavražděn.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky bývalého chilského prezidenta Salvadora Allendeho

Rakev s ostatky bývalého chilského prezidenta Salvadora Allendeho | Zdroj: Reuters

Jak ve Stalo se dnes připomněl Carlos González Sháněl z Respekt Institutu, Allende jako marxistický politik se dostal v Chile k moci v roce 1970, jako představitel koalice levicových stran.

„Allende pak zahájil silnou sociální politiku. Například znárodnil zahraniční firmy či banky. To mělo velký dopad na hospodářství a ve finále právě kvůli velmi chaotické situaci, která v zemi nastala, se po třech letech armáda generála Pinocheta pomocí USA rozhodla Allendeho svrhnout,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl Carlos González Sháněl z Respekt Institutu.

Během vojenského převratu v září roku 1973 pak při útoku na prezidentský palác prezident Allende zemřel. Lékaři tehdy uvedli, že pravděpodobně spáchal sebevraždu. O jeho smrti se ale vedou delší dobu diskuse. Justice proto začala případ vyšetřovat.

„Exhumace ostatků Allendeho je logickým důsledkem vyšetřování, které justice zahájila letos. Stejně jako vyšetřování dalších případů porušování lidských práv během Pinochetovy vojenské diktatury, při kterých zmizely téměř 3 tisíce lidí. Navíc kroky při identifikaci těla prý nebyly prováděny správně,“ uvedl.

Pochybnosti ohledně smrti

Gonzalez Sháněl připomněl, že kulka, která Allendeho zabila, nikdy nebyla nalezena, stejně jako se nikdy nenašla ani zbraň. Proto se na začátku tvrdilo, že Allende spáchal sebevraždu. Později se ale objevily teze, že Allendeho mohl například zabít někdo z pučistů. „Dokonce podle některých tezí byl do toho nějakým způsobem zapleten kubánský vůdce Fidel Castro,“ dodal.

Připomněl, že v roce 1990, po pádu Pinocheta, se nová demokratická vláda rozhodla Allendemu uspořádat státní pohřeb. „Ale tehdy nebyla na vyšetření smrti vhodná doba, protože Pinochet byl ještě v čele armády a na jeho straně stál polovina populace, podle které zachránil zemi před komunismem,“ uvedl Carlos Gonzalez Sháněl z Respekt Insititutu.

Katarína Brezovská, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme