I rozložitelné plasty mohou škodit, zjistili brněnští vědci. Způsobují přemnožení mikroorganismů v zemi
Nejen běžné, ale i takzvané rozložitelné plasty můžou škodit. Vyplývá to z testů brněnských vědců. Zaměřili se na jeden konkrétní typ, který se teď používá třeba v pleťové kosmetice. Smíchali ho se zeminou a vyseli do ní salát a kukuřici. Za několik týdnů vyrostly o poznání hůř než rostliny v normálním substrátu.
„Nemusíte se toho bát, je to biodegradatelný plast, který se používá třeba v kosmetice jako náhrada peelingu. Začíná využívat v obalech postupně uvolnitelných hnojiv a v biodegradatelných mulčovacích folií,“ popisuje Martin Brtnický ve skleníku výzkumné skupiny půdní ekologie Mendelovy univerzity 12kilový pytel s velmi jemnou moučkou.
I biologicky rozložitelné plasty můžou podle brněnských vědců škodit v půdě. Způsobují totiž přemnožení mikroorganismů v zemině a ty potom soupeří s rostlinami o živiny
K otestování promíchal rozložitelný plast se zeminou ve třiceti květináčích. „Klasické plasty škodí životnímu prostředí, to je obecně známý fakt. Nás ale zajímá, jaký vliv mají na půdu a rostliny plasty rozložitelné – to zde na příkladu poly-3-hydroxybutyrátu zkoumáme ve květináčích,“ vysvětluje Brtnický.
Do každého z květináčů s kilogramem zeminy se přidá prášek poly-3-hydroxybutyrátu a promíchá se. „Do prvních šestí květináčů nedáme nic, to budou naše kontrolní varianty,“ komentuje.
Do dalších skupin květináčů se přidá prášek s rozložitelným plastem tak, aby byla jeho koncentrace v půdě postupně od desetiny procenta po deset procent. Do každého z květináčů se pak vyseje salát a po dobu 8 týdnů se sleduje.
Brněnští vědci takovéto pokusy zopakovali mnohokrát. Nejnižší koncentrace v země podle vědce z Mendelovy univerzity Jiřího Holátka skoro neměla vliv, ale v půdě s procentem našeho prášku už salátu narostla jen desetina. „Zatímco u pěti a deseti procent salát prakticky nenarostl,“ podotýká Jiří Holátko.
Podobné testy experti provedli i na kukuřici. Rostla o něco lépe, ale i na ní měl rozložitelný plast vliv. Například, když ho bylo v půdě jediné procento, tak kukuřice narostlo o pětinu méně.
„Rozložitelné plasty obecně obsahují hodně uhlíku – ten uhlík žerou půdní mikroorganismy, které se poté v půdě přemnoží. Substrát s půdními mikroorganismy pak analyzujeme v laboratoři,“ komentuje Holátko
Upravené vzorky na destičce s 96 jamkami se dávají do optického spektofotometru. „Přístroj měří obsah oxidu uhličitého ve vzorcích. Čísla pak ukazují, že čím více je rozložitelného plastu ve vzorku, tím větší je produkce oxidu uhličitého – to znamená, že je v půdě větší množství mikroorganismů, protože vydýchají kyslík na oxid uhličitý.
Kvůli uhlíku z mikroplastů se přemnoží bakterie a houby. Ty podle chemika Jiřího Kučeríka z Mendelovy univerzity v půdě snižují množství organické hmoty, tedy humusu. Rostliny i mikroorganismy ale k životu potřebují taky dusík a fosfor.
„Rozložitelný plast v půdě působí takzvanou živinovou nerovnováhu, která se projevuje tak, že mikroorganizmy, které se přemnožily kvůli uhlíku z rozložitelného plastu, s rostlinami pak o dusík a fosfor soupeří. No a to se potom projeví tak, že u rostlina hůře roste,“ vysvětluje Kučerík.
Vědci z Mendelovy univerzity ale rozložitelné plasty považují za možné řešení znečišťování přírody běžnými, tedy nerozložitelnými plasty. V dalším výzkumu se proto pokusí zjistit, jak by degradovatelné plasty mohly půdě naopak prospívat.