Jak samotná voda, tak i bahno, větve, suť nebo odpad, které přinese, můžou být nasáklé zdraví ohrožujícími látkami, jako jsou chemické nečistoty, vylité oleje nebo mikrobiální nečistoty.
Zásobní tuky neboli lipidy v semenech rostlin jsou důležitou složkou naší výživy – obsahují mastné kyseliny. Ty jsou vedle DNA a bílkovin zásadní pro fungování našich těl.
Mohla by to být alternativa užívání chemie v zemědělství. Experti z Masarykovy univerzity testují nový způsob ochrany například hrášku, kukuřice, pšenice a dalšího osiva před nemocemi.
Evropa ztížila možnost pěstování geneticky modifikovaných plodin. Návrh ve Štrasburku schválili europoslanci. Státy Evropské unie teď budou moci zakázat pěstování takzvaných GMO plodin i kvůli tomu, že s ním obyvatelé nesouhlasí. V Evropě se dnes může pěstovat například geneticky modifikovaná kukuřice nebo brambory. Návrh musejí formálně potvrdit unijní země.
Epidemie eboly dopadá i na pěstitele a vývozce afrických potravin. Kvůli karanténě se nevyvážejí a nesklízejí kakaové boby, rýže a kukuřice. Plodiny tak budou nejspíš dražší.
Zemědělci na Hané se obávají důsledků mírné zimy. Kvůli nedostatku sněhu a nadprůměrným teplotám panuje mimořádné sucho, které může zapříčinit přemnožení škůdců. Pokud nedostatek vláhy potrvá, hrozí letos i špatná úroda.
Mráz, pak dlouho sucho, teď zase přívalové deště. Takové klimatické výkyvy úrodě nesvědčí. Podle zemědělců bude letos výrazně menší než loni. Nepřízeň počasí zasáhla většinu plodin.
Blíží se období sklizně některých významných potravinářských komodit. Sklízí se například v Argentině nebo v Brazílii. Obě země ale v poslední době postihla vlna sucha. To ovlivní jak sklizeň kukuřice, tak sójových bobů.
Americké ministerstvo zemědělství podruhé během dvou měsíců snížilo odhad příští sklizně klíčových plodin. Zároveň s tím včera snížilo i odhad současných zásob a zvýšilo odhad cen. Sója, bavlna a kukuřice na to reagovaly na amerických trzích posílením na několikaměsíční až historická maxima. Zdražily ale i další plodiny.
Hitem letošního léta se ve větších městech staly farmářské trhy. Na Kubánském náměstí v Praze se zemědělské produkty dnes nakupují již popadesáté. Letní atrakce by se měla stát téměř celoroční tradicí.
Na Plodinové burze Brno vzrostly skokově ceny většiny komodit. O více než 20 procent vzrostla cena potravinářské pšenice a ječmene. Důvodem jsou podle generálního sekretáře burzy Karla Zezuly klimatické změny v Česku i v Evropě a také vlna požárů v Rusku.
Rozhodnutí Bruselu nadále centrálně neregulovat pěstování geneticky modifikovaných plodin v Evropě může posílit akcie podniků, které se vývojem těchto plodin zabývají. Případní investoři ale musí sledovat, jak se která země ke geneticky modifikovaným plodinám staví.
Evropská komise chce změnit systém schvalování geneticky upravených plodin. Dnes předloží nový plán, podle kterého bude povolení vydávat Komise. Unijní státy pak ale samy rozhodnou, zda se na jejich území geneticky upravené plodiny budou pěstovat.
Rakousko může nadále zakazovat dovoz dvou druhů geneticky upravené kukuřice. Ministři životního prostředí Evropské unie se dnes totiž nedokázali shodnout, zda Vídni nařídit, aby zrušila omezení, které vedlo ke sporu sedmadvacítky se Světovou obchodní organizací.