„Okamžitě jsme nahlásili příspěvek jako podvodný, informovali na našich sociálních sítích, že jde o podvod,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.
I když je podvodná stránka přeložená do češtiny, jsou na ní drobné jazykové nedostatky. To ale není hlavní. WhatsApp po vás nikdy nebude chtít, abyste ověřovací kód zadávali na webu.
Jen ve Velké Británii připravili podvodníci nejméně 5000 fanoušků o dva miliony liber (více než 58,5 milionu korun), což průměrně vychází na 436 liber (přes 12 700 korun) na osobu.
Falešní policisté a pracovníci ČNB dál okrádají lidi v Česku. Před podvodnými videohovory varovala policie. Aby zloději svou historku podpořili, používají kromě videohovorů falešné služební průkazy.
Odchod do důchodu, vyloupení obchodu, nepříznivá situace na trhu – to jsou některé z důvodů, jimiž podvodní obchodníci upozorňují na „poslední šanci“ pořídit si jejich zboží.
„V roce 2023 bylo nejvíce podezřelých zápasů v Brazílii, což je 109, Česká republika byla s 67 na druhém místě,“ říká ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.
Redaktorka Radiožurnálu Jana Magdoňová si odnesla Kybercenu manažerka kyberbezpečnosti za pořad Antivirus. „Kyberbezpečnost je věc každého z nás a je důležité před tím nezavírat oči,“ říká.
Petr Klement je první Čech, který pracuje pro Úřad evropského veřejného žalobce. A navíc hned jako náměstek nejvyšší žalobkyně. Řeší velké podvody, které míří proti Evropské unii.
Podle Komerční banky došlo za první půlrok letošního roku jen u jejích klientů k 634 platebním podvodům. To je větší číslo než za celý rok 2022. U karetních podvodů došlo letos k nárůstu o 35 procent.
Podvodná zařízení tohoto typu jsou známá spíš v zahraničí. Podle experta na kyberbezpečnost Petra Špiříka se taky liší od čteček, které dokážou zkopírovat údaje z magnetického pásku na kartách.
Všechny inzeráty na první pohled vypadají jako běžná nabídka brigády, navíc se snadným výdělkem. A ještě jedno mají společné. „Vše je zákonné!“ ujišťuje uživatel „Freedom“.
Když bitcoin před patnácti lety vznikal, sliboval rychlejší a levnější převody, jenže tyto přísliby se nenaplnily a kryptoměny využívají spíše podvodníci než běžní lidé.
Zadržela je jejich ukrajinská policie v Oděse v polovině dubna. Skupina spolupracovala se 17 Ukrajinci. Poškozeným tvrdili, že jejich účet byl napadený.
Podvod zorganizoval čtyřicetiletý Ukrajinec, pro něhož pracovali z ukrajinské Oděsy dva ukrajinští občané a šest Čechů. Ti byli mezinárodně hledaní kvůli podvodům.
Přesně 20 723 klientů tuzemských bank se za první tři měsíce letošního roku pokusili okrást kybernetičtí podvodníci. To je o 21 procent víc než loni za stejné období.
Podle banky Lloyds přišla každá oběť průměrně o 332 liber. V některých případech ale ztráta přesahovala i 1000 liber. Podvodní prodejci nejčastěji cíli na fanoušky ve věku 24 až 35 let.
Obchodní zástupci a prodejci firem na osobních schůzkách nabízeli starším lidem investice. Policie uvedla, že při tom využívali jejich neznalosti, důvěřivosti a snadné manipulovatelnosti.
Obavy mají lidé podle průzkumu agentury Ipsos i z toho, že naletí s investicemi podvodníkům. Téměř polovina obyvatel se totiž už setkala s nabídkou investice, která se jim zdála podvodná.
Můžete se spolehnout na hlas příbuzného v telefonu? A co e-mail od známého, který přesně ví, co vás zajímá? Pořad Antivirus tipuje, na co si budeme muset dát v roce 2024 pozor.
Stíhaní lidé si tipovali oběti na inzertních portálech typu Bazoš a Vinted. Slibovali platbu za inzerované zboží a přepravu a následně zasílali falešné odkazy na přepravní společnosti a banky.
Podle dřívějších informací figurují mezi stíhanými lidé z vedení ČKD Praha DIZ a firem, s nimiž strojírenský podnik spolupracoval. V další větvi kauzy bylo už v minulosti obžalováno na 30 lidí.
Výrazně letos stouply také podvody v podnikatelském a majetkovém občanském pojištění. Ve většině odhalených případů se klient přizná a požadavek na plnění stáhne.
Webová stránka tvrdí, že profesor Pirk poskytl rozhovor jejich reportérovi. V něm údajně vysvětluje, že proces čištění cév mu dříve trval měsíce, ale jeho kolegové teď vytvořili přípravek Tonerin.