Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Falešní policisté a bankéři už z Čechů vylákali desítky milionů. Přes video jim ukazují služební průkazy

Falešní policisté a bankéři dál okrádají lidi v Česku. Před podvodnými videohovory v pátek opět důrazně varovala policie. Zloději nutí své oběti, aby jim poslaly všechny peníze. A aby svou historku důvěryhodně podpořili, používají kromě videohovorů i falešné služební průkazy. Policie už eviduje přes 220 takových případů, lidé dosud přišli o více než 37 milionů korun. „Manipulace je nesmírně silná a podléhají jí i velmi vzdělaní lidé,“ upozorňuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie varuje před před podvodnými videohovory

Policie varuje před před podvodnými videohovory | Foto: Policie ČR | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Tito podvodníci jsou podle policie mistry agresivní manipulace. Falešní policisté a pracovníci České národní banky se snaží oběť vystrašit legendami, že si na ní někdo chce vzít úvěr nebo že její bankovní účet byl napaden. A zdůrazňují, že je nutné přeposlat peníze na „bezpečný bankovní účet“ či předat kurýrovi.

OVĚŘOVNA: ‚Náš milovaný butik se stal obětí vloupání.‘ Podvodné e-shopy lákají na výprodeje

Číst článek

„Už tohle je naprostý nesmysl. S tímhle vám nikdy nebude volat ani banka, ani policista. Nikdy po vás nebudeme chtít manipulaci s penězi. Banka se naopak bude snažit podezřelému převodu zabránit,“ upozornila policie.

Člověka se zároveň podvodníci snaží zmást falešnými doklady. „Své tvrzení doprovází zasíláním falešných dokumentů a průkazů, včetně policejního průkazu. Falešný pracovník ČNB s oběťmi hovoří přes videohovor, kdy má obličej elektronicky pozměněn,“ varovala v pátek policie.

Také toto by člověka mělo varovat, že jde o podvod. „My ani pracovníci banky s vámi nikdy nebudeme komunikovat tak, že vám budeme zasílat fotky služebních průkazů,“ připomněla policie.

Ukradeno přes 37 milionů korun

Dosud policie eviduje více než 220 případů v celkové hodnotě přes 37 milionů korun. Zhruba před měsícem přitom mluvila o více než 130 případech.

OVĚŘOVNA: Podvodníci opět zneužívají zpravodajský web. Lákají na investice do kryptoměn

Číst článek

Průměrná škoda na jednoho podvedeného je nyní 458 tisíc, vypočítala policie. Průměrný ročník oběti je navíc podle ní 1983, podvedeným je tedy v průměru 41 nebo 42 let.

Manipulace je podle policie v těchto případech nesmírně silná a podléhají jí i velmi vzdělaní lidé. Pokud ale člověku podvodníci zavolají, neměl by hlavně podléhat panice a měl by okamžitě zavěsit.

„V případě, že přijdete o finanční prostředky, tak okamžitě kontaktujte svou banku, zaznamenejte důkazy a kontaktujte Policii ČR,“ radí policie.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme