Islámský stát popravil 54 syrských dezertérů. Utíkali do pouště během pádu Asadova režimu

Islámský stát popravil 54 syrských vojáků, kteří dezertovali během povstalecké ofenzivy, jež o víkendu vedla k pádu režimu syrského diktátora Bašára Asada. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva to v úterý napsala agentura AFP. Před propuknutím sektářského násilí a oživením extremismu v Sýrii v úterý varovala šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Damašek/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice Libanonu a Sýrie

Islámský stát popravil 54 syrských vojáků (ilustrační foto) | Foto: Emilie Madi | Zdroj: Reuters

Džihádisté podle Syrské organizace pro lidská práva zajali syrské vojáky v poušti v centrální provincii Homs v oblasti města Suchna, když „utíkali během pádu režimu“.

Po změně režimu v Sýrii jsou v ohrožení Kurdové a ženy. Být uprchlicí, nevracím se, říká Klicperová

Číst článek

Teroristická organizace Islámský stát v minulosti ovládala velké části Sýrie a Iráku a byla známa krutostí ke svým odpůrcům. Po pádu Asada, který v čele Sýrie stál 24 let, opakovaně odborníci i některé západní země varovali, aby Islámský stát nevyužil mocenského vakua a nezískal znovu na síle.

Šéfka unijní diplomacie Kallasová při slyšení před europoslanci vyzvala mezinárodní společenství, aby pomohlo Sýrii s přechodem k mírovému uspořádání. „Musíme zabránit šíleným scénářům z Iráku, Libye a Afghánistánu,“ uvedla příklady zemí, kde po velkých politických změnách zavládl chaos, násilí nebo extremismus.

Kallasová také uvedla, že pád Asadova režimu znamená ránu pro ruského prezidenta Vladimira Putina a pro Írán. Moskva i Teherán platily za pevné spojence bývalé syrské vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme