Anorexie, bulimie nebo ortorexie. Mezi dětmi a mladistvými přibývá těch, kteří trpí poruchy příjmu potravy. Zvlášť závažná čísla evidují statistici u dívek.
„U poruch příjmu potravy, které jsou často spojeny s úzkostí a neschopností regulovat emoce, přinesl covid obrovskou nejistotu. Nejistí byli i rodiče,“ líčí klinická psycholožka Tereza Maková.
Nejčastěji lidé trpí anorexií, v poslední době přibývá také záchvatovitého přejídání. Objevují se ale i specifičtější problémy. Třeba takzvaná ortorexie, kdy je člověk posedlý zdravou stravou.
Cukrovka neboli diabetes mellitus a porucha příjmu potravy má jednoho společného jmenovatele – pozornost věnovanou jídlu. To může vést k rozvoji specifické nemoci zvaná diabulimie.
„Do tohoto onemocnění se člověk nedostane ze dne na den. Vyloženě se k němu propracuje,“ říká o poruchách příjmu potravy psycholožka Tamara Hrachovinová z IKEM.
V Česku se loni s poruchami příjmu potravy léčilo celkem 5167 lidí, za deset let jejich počet vzrostl asi o 15 procent. Nejvíce se zvýšil počet pacientů mezi dospívajícími ve věku 15 až 17 let.
Léčba poruch příjmu potravy je tedy běh na dlouhou trať. Nemoc se může kdykoliv vrátit, tudíž je nutné kromě praktického lékaře navštívit i psychologa.