Barmská opozice vyhlásila armádě obrannou válku. Při střetu na západu země zemřelo nejméně 20 lidí
Nejméně 20 lidí zemřelo na západě Barmy při střetech armády s povstalci. Uvedla to agentura Reuters, podle které armáda nasadila dělostřelectvo u vesnice Myin Thar, kterou i vypálila. Mezi oběťmi jsou údajně také děti.
Podle Reuters to jsou nejhorší násilnosti od úterního vyhlášení obranné války stínovým kabinetem složeným z členů civilní vlády svržené letos v únoru. V Barmě vznikají takzvané lidové obranné milice tvořené odpůrci vojenské junty a etnickými menšinami, které nabádají lidi po celé zemi k revoltě a útokům proti vojákům.
Barma na cestě k občanské válce. Ozbrojených skupin a milic přibývá, junta mění taktiku
Číst článek
Jak informovala americká stanice CNN, odpor vzniká i na venkově, kde útoky na příslušníky armády organizují lokální guerilly. Zástupci barmské armády podle Reuters uvedli, že povstalci se snaží zemi destabilizovat a získat tak pozornost mezinárodní komunity.
Podle některých zdrojů se bojuje také u hranic s Indií, kde armáda odpovídá leteckými útoky. Server barmské opozice Iravádí se sídlem v Thajsku včera informoval o zabití tří vojáků v největším barmském městě Rangúnu.
Okolní státy varovaly před propuknutím občanské války a vyzvaly všechny strany, aby se zdržely násilí. Podle analytiků citovaných agenturou Reuters může opozice přijít vyhlášením války o mezinárodní podporu.
Únorový puč
Barmská armáda provedla 1. února převrat, který zdůvodnila údajnými podvody v listopadových volbách, v nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij. Tu vojenská junta následně uvěznila.
Puč zprvu vyvolal masivní nenásilné demonstrace. Ty však armáda krvavě potlačila. Při zásazích po celé zemi zemřelo více než tisíc lidí, dalších více než 7800 lidí bylo zatčeno, uvádí nezisková organizace Asistenční asociace pro politické vězně (Assistance Association for Political Prisoners).