Před 80 lety – 2. srpna 1943 – vypukla v Treblince ve východním Polsku vzpoura. Spolu s povstáním v Sobiboru a ve varšavském ghettu patří k nejvýznamnějším činům židovského protinacistického odboje.
Podle jedné z nepotvrzených zpráv přejel v sobotu ráno hranici s Běloruskem konvoj asi 60 vozidel s wagnerovci. Prigožinovi bylo rovněž nabídnuto, aby odešel do Běloruska.
Zatímco v nedaleké Třešti nebo Velkém Meziříčí odpor proti okupantům skončil nezákonnými popravami místních obyvatel, v Brtnici se tomu podařilo zabránit. Možná i proto se na něj téměř zapomnělo.
Únorem 1948 Československo nastoupilo cestu údajného „ráje na zemi“. Alespoň tak by se mohlo zdát z vystupování tehdejších komunistických představitelů po převratu.
Venezuelský generál Ramón Rangel ve svém prohlášení řekl, že zemi ovládá „komunistická diktatura“ na Kubě a vyzval armádu, aby se postavila prezidentovi Madurovi. Podporu Guaidóovi ale nevyjádřil.
Lhasa/Peking/Praha||David Jakš, Štěpán Sedláček|Zprávy ze světa
Během povstání v roce 1943 přišly o život tisíce Židů; Rotem mnohým obyvatelům ghetta pomohl uprchnout kanalizací. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Rotemův příběh s Izraelci zůstane navždy.
„Jak můžou takhle střílet do lidí?!“ Jaro 1980, Jižní Korea. Brutální vojenská diktatura vraždí demonstranty ve městě Kwangdžu, ale blíží se naděje: malé zelené taxi. Skutečný příběh ve filmu roku.
Syrská armáda oznámila, že v úterý vstoupí do poslední povstalecké enklávy ve východním Aleppu. Proto vyzvala rebely, kteří se ještě v těchto čtvrtích nachází, aby si pospíšili s evakuací.
Nechte nám naše okna! Neberte nám práci! S takovými hesly vyšly do ulic stovky žen, které pracují v amsterdamské čtvrti červených luceren. Protestovaly tak proti plánům na zrušení tamních vykřičených domů. Alespoň částečně uspěly.
Varšava si dnes připomněla 70 let od povstání proti německým okupantům. Vzpoura trvala přes dva měsíce. Zemřelo až 200 tisíc civilistů a skoro tři čtvrtě milionu jich muselo město opustit. Polskou metropoli poté nacisté srovnali se zemí. Na domech a v ulicích jsou dodnes vidět známky po povstání.
Barmánci si poprvé veřejně připomínají výročí prodemokratického povstání. Protesty proti tehdejší vojenské vládě začaly 8. srpna 1988 a zapojily se do nich stovky tisíc lidí. Armáda demonstrace tvrdě potlačila, zemřely tehdy nejméně tři tisíce lidí.
Němci si dnes i za účasti kancléřky Angely Merkelové připomenou 60. výročí protikomunistického povstání v tehdejší NDR. Lidový odpor vyvolal nedostatek potravin, základního zboží a zvyšování pracovních norem. Z Berlína se protest postupně rozšířil do více než 700 míst po celém východním Německu.
Kvůli povstání proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada opustilo svůj domov již více než milion lidí. Ani po útěku z měst, kde se bojuje, Syřané nemají zdaleka vyhráno. Čekají je dlouhé hodiny strávené na pohraničních přechodech. Na hranicích s Libanonem stojí mnohahodinové fronty.
Americká zpěvačka Madonna bude 1. srpna koncertovat na Národním stadionu ve Varšavě a podle mnohých Poláků si vybrala špatné datum. Řada náboženských a patrioticky zaměřených organizací tvrdí, že zpěvačka znesvětí významný polský svátek, začátek Varšavského povstání.
Humanitární krize na severu afrického Mali eskaluje. Kvůli nové vlně konfliktu mezi armádou a tamními povstalci z pouštního národa Tuaregů už podle OSN uteklo do sousedních států skoro padesát tisíc lidí a další desítky tisíc se přesunuly uvnitř země.
Muammar Kaddáfí má jedinou možnost: vzdát se a zabránit tím dalšímu krveprolití, odpověděla libyjská přechodná Národní rada svrženému diktátorovi. Ten se stále skrývá na neznámém místě v Libyi. V exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas dále jeden z hlavních představitelů Národní přechodné rady Šamsidín bin Alí potvrdil, že humanitární situace v Tripolisu je vážná.
Nad Varšavou dnes budou létat vojenská letadla a shazovat na město tisíce letáků. Polská metropole si tak připomene 67. výročí varšavského povstání. To během druhé světové války krvavě potlačili nacisté a o život tehdy přišlo na dvě stě tisíc obyvatel Varšavy.
Z okolí syrského města Hamá prchají další lidé kvůli blížícím se armádním jednotkám. Minulý týden protestovalo proti prezidentovi Bašáru Asadovi v ulicích Hamá na 300 tisíc Syřanů. Hlavně v okrajových čtvrtích už ale operují vojáci, kteří při raziích masivně zatýkají.
Bezpečnostní aparát libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Tripolisu podle opozičních aktivistů slábne. Zatím je ale stále příliš silný na to, aby opozice riskovala ukvapené povstání.
Nejasná pozice Ruska v podpoře libyjského vládního režimu a útěk Kaddáfího muže v čele státní ropné společnosti jsou hlavními událostmi dne, který datuje tři měsíce od propuknutí nepokojů v zemi. Jejich konec je ale zřejmě stále v nedohlednu.
Pamětníci, zástupci armády a ministerstva obrany si připomenou 66. výročí květnového povstání českého lidu. V sídle rezortu se zúčastní pietního setkání.
Libyjskou národní radu – orgán vytvořený povstalci - zatím Česko neuzná. Je ale možné, že po Francii a Itálii to udělají další unijní země. Ministři zahraničí evropské sedmadvacítky se sešli v Lucemburku s místopředsedou Libyjské národní rady a diskutovali s ním o situaci v jeho zemi.
Východní Libye oslavuje úspěchy spojenecké operace, která zastavila postup sil Muammara Kaddáfího na povstaleckou metropoli v Benghází. Frontová linie se zastavila asi 150 kilometrů jižně a momentálně prochází městem Adždábia.
Demonstrace v metropoli vypukly po polední modlitbě, kdy se před mešitou shromáždily stovky lidí a vyžadovaly odchod Kaddáfího vlády. Vládní jednotky se snaží získat opět nadvládu nad městem Závíja. Během tamních střetů už zemřel velitel opozičních povstalců.