V africkém Mali znovu povstali Tuaregové. Civilisté prchají do sousedních států
Humanitární krize na severu afrického Mali eskaluje. Kvůli nové vlně konfliktu mezi armádou a tamními povstalci z pouštního národa Tuaregů už podle OSN uteklo do sousedních států skoro padesát tisíc lidí a další desítky tisíc se přesunuly uvnitř země.
K obnovení bojů došlo minulý měsíc po dvou letech relativního klidu zbraní, patrně i v důsledku návratu tuarežských rebelů z Libye, kteří tam bojovali na straně svrženého Kaddáfího režimu.
Počet uprchlíků do Mauritánie, Nigeru a Burkiny Faso se během posledních deseti dnů zdvojnásobil. Podle organizace Amnesty International mají nové boje v severním Mali nejtvrdší dopad na tamní civilisty za posledních 20 let. Situaci zhoršuje dlouhodobé sucho v Sahelu a taky absence vlády práva na severu Mali.
Asi dvoumilionové etnikum Tuaregů, lidí berberského původu, se ocitlo po dekolonizaci západní Afriky v několika nových zemích, ve kterých se jeho příslušníci cítili diskriminovaní.
V Čadu, Nigeru i Mali proto opakovaně pozvedli na obranu svých zájmů zbraně, postupně se ale jejich guerrilový boj začal prolínat s banditismem či terorismem.
Aktuální ofenzívu malijských Tuaregů odsoudilo společenství států západní Afriky.