V budově nádraží by měla vzniknout veřejná vybavenost pro novou čtvrť, například škola, ale zároveň má podle radního města pro finance Zdeňka Kováříka (ODS) z větší části sloužit komerčním pronájmům.
Opozice požaduje odstoupení prezidenta Aslana Bžaniji, ten to ale odmítl. „Nepodléhejte provokacím! Zůstanu v Abcházii a budu pracovat jako dříve,“ prohlásil.
Obce i stát hledají volné pozemky v povodněmi postižených oblastech. Rodiny, kterým domy vzala voda, si většinou nebudou moct postavit nové na stejném místě.
Z místa zmizelo celkem pět stromů, čtyři lípy a jeden smrk. Na radnici se kvůli tomu začali obracet rozzlobení lidé. Některým například vadilo, že stromy část dne stínily autobusovou zastávku.
Právní analýza ukazuje, že harmonogram schvalovacích procesů neodpovídá očekáváním investora. A je tak nepravděpodobné, že by se za stávajících podmínek podařilo projekt dotáhnout.
Pozemky patří bývalému pardubickému hokejistovi Stanislavu Procházkovi. Povede přes ně silnice na nový lanový most přes Labe, který bude největším v Česku.
„Z mého pohledu je to návrat někde o třicet let nazpátek, kdy se státní podnik snaží silou protlačit nějaké své řešení,“ vysvětluje podnikatel Dalibor Tesař, proč s ním zřejmě státní podnik nejednal.
Hejtmanství chce území s pomocí zvířat rekultivovat. Náklady projektu odhaduje na nižší desítky milionů korun. Ještě se ale čeká na dohodu s firmou Zdeňka Bakaly, která konkrétní pozemky vlastní.
Takzvaná Státní investiční a rozvojová společnost (SIRS) má za úkol vyjednávat s majiteli pozemků, zcelovat je, vytvářet tak plochy nad 40 hektarů a připravovat je pro strategické investice.
Od března 2024 se totiž na ně nevztahuje žádná ochrana. Vláda projekt výstavby kanálu zrušila kvůli vysokým finančním nákladům a také ekologickým rizikům.
Dohledávání majitelů začalo v roce 2014, lidé se o nemovitosti mohli přihlásit. Pozemky mají dohromady rozlohu 16 300 hektarů a většinou jde o ornou půdu.
Vláda jedná se zahraničním investorem o vybudování gigafactory v Dolní Lutyni na Karvinsku. Stát ale vlastní pouze 60 procent území, na kterých má gigafactory vyrůst.
Pozemek pro gigafactory vláda zvolila v blízkosti dálnice a železnice těsně u hranic s Polskem. Dnes jsou tam pole připravená na jarní setbu a kolem nich bydlí lidé zvyklí na venkovskou pohodu.
Klíčový projekt pro ekonomiku a zaměstnanost. Tak popisují politici nový záměr postavit u Dolní Lutyně takzvanou gigafactory. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, celou věc má ve středu projednat vláda.
„Tady jsme na pozemku, který se dlouhodobě neorá. Teď tu roste ozimé obilí,“ ukazuje Radek Cihlář, farmář, který neprotestuje. Se zelenou dohodou pro Evropu souhlasí.
Ministerstvo spravedlnosti našlo chyby u jednoho z prováděných vystěhování, které vedl prezident exekutorské komory Jan Mlynarčík. Exekutor se bude bránit žalobou.
Co bude se státní firmou dál? Sikora serveru iROZHLAS.cz prozradil, že OKD chce „zezelenit“ a na svých pozemcích třeba investovat do fotovoltaických elektráren.
Státní OKD nechtělo zveřejnit, kolik platí za pozemky pod prodělečným golfovým hřištěm. Server iROZHLAS.cz mohl konečně nahlédnout do nájemních smluv i hospodaření areálu.
Z pohledu do katastru nemovitostí je zřejmé, že Rusové nesmí s nemovitostí nijak nakládat, tedy ji třeba pronajímat, což vyplývá z rozhodnutí ministerstva zahraničí, respektive vlády z listopadu.
Pozemky a nemovitosti, o které se nikdo do konce roku 2023 nepřihlásí, propadnou státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je pak nejdřív nabídne obcím a jiným státním institucím.
Server iROZHLAS.cz zmapoval, od koho si stát najímá pozemky, na němž je golfové hřiště. Kromě dominantního vlastníka miliardáře Zdeňka Bakaly jde ještě o malý pozemek karvinského podnikatele a stát.
Moravskoslezský kraj chystá převzetí pozemků okolo bývalého dolu Gabriela nedaleko Karviné. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, část pozemků získá zdarma od státní firmy, osm hektarů koupí od Bakaly.
Firma nechce odpovědět na novinářské dotazy ohledně ceny, za jakou si pronajímá pozemky pod svým golfovým hřištěm. Podle dřívějších informací bývalého vedení má jít o miliony ročně.
Spolumajitelem kusu sjezdovky v Hlinsku je Jindřich Kastner z Vídně narozený za vlády císaře Františka Josefa I. Těžko ale může tušit, že se na jeho kopci lyžuje, nebo že by měl doložit, že mu patří.
Jednalo se o jednu ze zapomenutých staveb, které Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí zdarma obcím. „Máme ještě zájem o část pozemku u silnice na Brozany,“ přiznává starosta Doksan.
Zatímco město má podle náměstka primátora Lukáše Raszyka (SOCDEM) s Asentalem korektní vztahy, místní spolek, který chce zachraňovat památky staré Karviné, s firmou vede spor o kapličku.