Kolik platí OKD za nájem pozemků: čtvrt milionu státu, sumy pro Bakalu a karvinského podnikatele tají
Historicky zděněná záležitost, která je v řešení. Tak hodnotí ministerstvo financí skutečnost, že jím vlastněná společnost OKD provozuje na cizích pozemcích ztrátové golfové hřiště. Kolik za nájem platí, firma dlouhodobě tají – údajně s ohledem na jednotlivé pronajímatele. Server iROZHLAS.cz proto zmapoval, od koho a kolik pozemků si stát kvůli hřišti pronajímá.
Státem ovládaná firma OKD stále nechce říct, za kolik si pronajímá pozemky pod svým Golfovým areálem Lipiny nedaleko Karviné. Žádost o informace odmítla s odkazem na možné poškození zájmů společnosti. V čem by mělo spočívat?
Státem vlastněná těžební firma OKD tají, za kolik si najímá pozemky pod svým golfovým hřištěm
Číst článek
„Vzhledem k tomu, že v areálu Golfového resortu Lipiny společnost užívá pozemky více různých vlastníků, s nimž má vyjednány odlišné platební podmínky, mají požadované informace o výši nájemného zcela jistě obchodní povahu, a jejich zveřejnění by společnost znevýhodnilo na relevantním trhu,“ popisuje v rozhodnutí o odvolání předseda představenstva společnosti Roman Sikora.
Server iROZHLAS.cz se proto podíval, kdo všechno zmíněné pozemky pod hřištěm vlastní. A z katastru vyplývá, že na území sportoviště figurují jen tři vlastníci.
Převážnou část pozemků vlastní miliardář Zdeněk Bakala skrze svou firmu Asental Land, o jehož nájemní smlouvu se redakce zajímala. Část hřiště drží také stát skrze Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a jednu malou parcelu uprostřed hřiště vlastní karvinský podnikatel Roman Lamacz s manželkou. Vše ukazujeme níže na mapě.
Jediný, u koho je výše nájemného veřejné, je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který musí ze zákona smlouvy registrovat. První nájemní smlouvu s ním OKD uzavřelo už v roce 2009, tedy na začátku výstavby golfového hřiště.
„Registr smluv ještě neexistoval. V této smlouvě nájemné činilo v souladu s výměrem ministerstva financí 268 025 korun ročně,“ popisuje mluvčí úřadu Michaela Tesařová.
Jak šel čas s golfovým hřištěm
Hřiště stojí na ploše, která byla historicky ovlivněná těžbou na dolech ČSA a Darkov. Postupně bylo území rekultivováno a pak se pro něj hledalo využití. Po dohodě s městem Karviná bylo rozhodnuto o vybudování golfového hřiště. Náklady na vybudování hřiště šly za společností OKD.
- 2007 – začátek vyjednávání správních rozhodnutí
- 2008 – vyvedení pozemků z OKD pod hřištěm na firmu RPG RE Property
- 2009 – zahájení stavby golfového hřiště
- 2011 – kolaudace golfového hřiště
- 2011 – převedení pozemků pod hřištěm na firmu RPG RE Land (ta se později přejmenuje na Asental Land)
- 2012 – zprovoznění areálu
- 2017 – stát se dohodl na převzetí OKD a s ním i golfového hřiště v jeho majetku
- 2018-současnost – stát skrze vlastněnou firmu provozuje golfový resort Lipiny
Další, už registrovanou smlouvu, úřad s firmou podepsal v roce 2020 na totožnou částku. Ta měla nicméně finanční limit k poslednímu dubnovému dni 2023 a nová smlouva zatím podepsána nebyla. Mluvčí Tesařová nicméně podotýká, že návrh nové smlouvy už má OKD od konce listopadu u sebe a čeká se jen na podpis.
„Touto nájemní smlouvou bude ošetřena jak úhrada za bezesmluvní užívání pozemků v katastrálním území Darkov za období od 1. 5. 2023 do uzavření smlouvy, tak pronájem pozemků od uzavření smlouvy do 30. 11. 2031. Jakmile bude smlouva uzavřena, bude bez prodlení zveřejněna v registru smluv,“ doplnila mluvčí.
Kolik platí podnikatelům?
Zbývající pronajímatelé jsou tedy Bakalův Asental a manželé Lamaczovi. Přitom je mezi oběma vlastníky velký rozdíl. Zatímco od Bakalovy firmy si OKD najímá na ploše golfového hřiště pozemky o rozloze přes 60 hektarů, tak Lamaczovi zde mají jen jednu malou parcelu s rozlohou 0,17 hektaru.
Liší se také to, jak podnikatelé ke svým parcelám přišli. Bakala pozemky získal při privatizaci OKD v roce 2004 a později na nich za firemní peníze a ve spolupráci s Karvinou vybudoval zmiňovaný golfový resort. Ten o čtrnáct let později i s firmou prodal zpět státu, nepředal mu ale hornické pozemky, na kterých areál stojí. Ty totiž v mezičase vyvedl z OKD do své firmy Asental Land, která díky tomu takto drží na Karvinsku a Ostravsku podle zjištění serveru iROZHLAS.cz na 15 tisíc parcel.
Lamaczovi svůj malý pruh bývalého hornického pozemku odkoupili podle smlouvy v katastru už v roce 1993 a od té doby ho mají nepřetržitě ve vlastnictví. Server iROZHLAS.cz se Romana Lamacze pokusil kontaktovat v jeho společnosti, ale bez úspěchu. Reportér proto zaslal alespoň dotazy e-mailem. Ani na ty ale nepřišla odpověď. Není proto jasné, jestli byl pozemek dopředu zamýšlen jako investiční, ani jak vysokou částku za jeho pronájem od státem ovládaného OKD dostává.
V registru smluv žádný kontrakt se soukromníky zveřejněný není a v účetních závěrkách je pouze krátká zmínka o hřištěm generovaném zisku, který by měl dosahovat pěti milionů korun. Kolik státní firma za pozemky firmě Asental Land platí, naznačil v minulosti server Seznam Zprávy, který vyzpovídal někdejšího ředitele OKD Michala Heřmana. Ten tehdy nájemné Asentalu vyčíslil na 2,5 milionu korun ročně, přesné číslo však nepodložil.
Zděděný problém
I když poskytnutí informace o nájmech společnost OKD odmítá, její mluvčí Barbora Černá Dvořáková ale připouští, že je pro firmu provozování areálu ztrátové.
Tady je Bakalovo: miliardář drží na Karvinsku tisíce pozemků, brzdí to rozvoj některých obcí
Číst článek
„Areál golfového hřiště tvoří jednu z nákladových položek společnosti. Dotování provozu golfového hřiště, které, podobně jako většina golfových areálů, nevytváří zisk, vnímáme jako součást naší společenské odpovědnosti vůči městu Karviná, které historicky bylo a nadále je ovlivňováno těžbou,“ vysvětlila.
Celou věcí už se podle mluvčího resortu Filipa Běhala zabývá také ministerstvo financí, které firmu nepřímo, přes svou společnost Prisko, ovládá. Podle něj jde o „historicky zděděnou záležitost s komplikovanými majetkoprávními vztahy“, kterou řeší s firmou Prisko i OKD.
„Golfový areál pochopitelně nespadá do hlavního předmětu podnikání OKD a vlastnictví takovýchto zařízení není ani obecným cílem státem vlastněných společností, které mají především zabezpečovat strategickou, klíčovou infrastrukturu,“ vysvětluje.
To ostatně potvrzuje také mluvčí Černá Dvořáková, která dodává, že konec těžby v OKD by měl znamenat i konec golfu ve státních rukách. „Vzhledem k předpokládanému ukončení těžby na konci roku 2025 zvažuje OKD do budoucna prodej golfového areálu,“ nadnesla s tím, že ale konkrétní jednání o odprodeji zatím neprobíhají.
Transparentnost a zákon
Že OKD smlouvy se soukromníky nezveřejňuje, už dříve kritizoval právník protikorupční organizace Transparency International Petr Leyer. „Pro nějaký celkový obrázek o hospodaření společnosti, na což má určitě veřejnost právo, by měli v maximální míře poskytovat informace z této vedlejší obchodní činnosti,“ myslí si právník, podle kterého zatajování podobné informace budí nové otázky.
‚Štve nás, že musíme pozemky odkupovat.‘ Havířov se dohaduje s Bakalovou firmou o místa k rozvoji
Číst článek
„Můžeme spekulovat o tom, co je obsahem té informace – jestli je ta smlouva nastavená tak, že za tento pozemek platí nějakou cenu, která není v místě a čase obvyklá. Můžu spekulovat, že ta cena je zřejmě vysoká a mohla by se pak dostavit kritika veřejnosti, tak i ovlivnění dalších obchodních vztahů,“ přemítá Leyer s tím, že by pak za nájem mohli jiní partneři teoreticky požadovat více.
Podle právníka by mohlo mít v celé věci slovo právě i ministerstvo financí, které má ve firmě svá akcionářská práva. „Vliv je vykonáván sice nepřímo, ale kdyby ministerstvo chtělo, mohlo by z pozice majitele tu politiku v dlouhodobém horizontu obecně nastavit jinak. Ministerstvo by mělo dbát na to, aby ty firmy byly transparentní, poskytovaly informace o své činnosti, aby byla možná nějaká veřejná kontrola,“ soudí Leyer.
Resort se ale od celé věci distancuje. „Společnosti, v nichž ministerstvo financí vykonává akcionářská práva státu, jsou společnostmi soukromého práva, které se řídí zákonem o obchodních korporacích a resort v souladu s touto platnou legislativou nezasahuje přímo do jejich obchodního vedení,“ napsal mluvčí ministerstva Filip Běhal ve stručnosti.