Téměř 140 tisíc nemovitostí v Česku stále hledá své vlastníky. Zbývají poslední dny, než propadnou státu

V Česku zůstává 140 767 zapomenutých staveb a pozemků, o které se nikdo nehlásí. Možní potomci majitelů o pozemcích často ani nevědí, nebo je majitel neznámý. Lidé mají posledních 10 pracovních dní na doložení příslušných dokumentů, pak majetek propadne státu.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hliněné stodoly v Hrubé Vrbce

V Česku zůstává 140 767 zapomenutých staveb a pozemků, o které se nikdo nehlásí (ilustrační foto) | Foto: Karolína Wernerová | Zdroj: Český rozhlas

Od roku 2014 se úředníkům Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových podařilo určit vlastníka u více než 61 000 unikátních nemovitostí. Tempo vyřešených případů se přitom s postupujícím časem zrychlovalo. Letos mluvčí úřadu Michaela Tesařová mluvila dokonce o rekordu – pracovníkům se podařilo vyřešit 10 309 případů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téměř 140 000 nemovitostí v Česku stále hledá své vlastníky. Lidé se o ně mohou přihlásit už jen do konce roku

Vlastníka nemá třeba silnice v Janově u Litvínova o rozloze přes 3,6 hektaru nebo dvouhektarový ovocný sad v Židovicích u Bečova. Stát nemá podle Tesařové žádné informace o majiteli rozlehlé manipulační plochy v Prunéřově u Kadaně nebo u téměř devítihektarového pozemku pod přírodní vodní nádrží v Údlicích.

Zajímavý je i případ z Karlovarského kraje – bez majitele je chrám svatého Vladimíra v Mariánských Lázních. Jako poslední známý vlastník byl uvedený hrabě Woronzow Daschkov.

26:07

Sociolog: Zdaňujeme hlavně práci, ne nemovitosti. Kdo chce koupit bydlení, soupeří s šejky a investory

Číst článek

Dosavadní šetření Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ani soudní spor o určení vlastnictví nevedly ke zjištění vlastníka. Soud má za to, že se jednalo o chrám soukromý, a protože letos začalo dědické řízení po hraběti Daschkovovi, úřad poznámku o tomto řízení uvedl v katastru nemovitostí.

Zajímavé jsou i adresy některých nedostatečně identifikovaných majitelů. Například ve Zlínském kraji mají vlastníci jako adresu uvedeno Rakousko nebo Argentinu.

Pozemky a nemovitosti, o které se nikdo do konce roku 2023 nepřihlásí, propadnou státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je pak nejdřív nabídne obcím a jiným státním institucím. Velká část majetku tak bude převedená například na Lesy ČR a Státní pozemkový úřad. Poté už budou na řadě zájemci mimo státní sektor.

Lucie Heyzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme