Sjezdovka s německým majitelem a lesy nikoho. U desetitisíců pozemků v Česku se nedaří najít vlastníka

Desetitisíce nemovitostí v Česku stále nemají dostatečně identifikovaného vlastníka. Na konci roku přitom vyprší desetiletá lhůta, dokdy se lidé můžou o svůj majetek přihlásit a doložit potřebné dokumenty. Pokud to neudělají, propadnou jejich pozemky nebo stavby státu. Například v Pardubickém kraji je bez majitele, nebo základních údajů o vlastnících, skoro 7000 nemovitostí. Pozemky bez vlastníků hlásí také v Libereckém kraji, je jich zde 1400.

Pardubice/Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chalupa, ilustrační foto

Vlastníkům nezbývá moc času, do konce roku musí prokázat, že jim nemovitost patří (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Pardubickém kraji jde v naprosté většině o typy pozemků jako orná půda, louky nebo lesy. Ale časté jsou i případy, kdy chybí údaje o majitelích, kterým patří voda. To jsou třeba parcely pod Hamerskou přehradou, uprostřed písníku Stéblová, pozemky u Opatovického kanálu nebo slepého ramena Labe v Pardubicích.

A na seznamu najdeme třeba i fotbalové hřiště nebo kus sjezdovky v Hlinsku. Tam je spolumajitelem Jindřich Kastner z Vídně narozený za vlády císaře Františka Josefa I.

Nový realitní boom? Ceny nemovitostí porostou příštích deset let o devět procent ročně, tvrdí analytici

Číst článek

Těžko tak může tušit, že se na jeho kopci lyžuje, nebo že by měl doložit, že mu pozemky patří. Hlinecký ski-klub už po něm v Rakousku pátral, žádné případné dědice ale nenašel.

Vlastníkům nezbývá moc času, do konce roku musí prokázat, že jim nemovitost patří. Tedy doložit dokumenty, které nárok potvrzují. A to můžou být různé osobní doklady, anebo smlouvy k budovám a stavbám.

„Konkrétně to jsou listiny týkající se osob, například rodné, oddací či rodné listy nebo rozhodnutí z dědických řízení. Také listiny týkající se nemovitostí, jako jsou například kupní či směnné smlouvy nebo výpisy z dřívějších pozemkových evidencí,“ vysvětlila mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.

Pokud se majitele nepodaří dohledat, majetek připadne státu. Tedy převezme ho právě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. A pokud se rozhodne, že třeba podíl na kousku potoka Nadýmač u Bohdanče, nebo neúrodné pozemky vedle hald chvaletické elektrárny nepotřebuje, může je dál převést.

Vincent, nebo Čeněk?

V Libereckém kraji stát eviduje k začátku září 2023 celkem 1 424 pozemků a 35 staveb, u kterých nezná vlastníka.

Daň z nemovitosti by se mohla zvýšit až dvojnásobně, říká Stanjura. Podle Bartoše ve vládě zatím není shoda

Číst článek

Jedná se převážně o lesy, pole a další různé pozemky a nemovitosti. Nejvíce je jich na Semilsku a nejméně na Jablonecku a Českolipsku. 

Dohledání vlastníka pozemků je někdy téměř detektivní prací. Tak tomu bylo i ve Vysokém nad Jizerou. Pozemky původně vlastnil muž se jménem Vincenc, který se narodil v roce 1878.

V dalších dokumentech už muž figuroval jako Čeněk. Prokázalo se ale, že se jednalo o stejného člověka.

Komplikace pro hasiče

V Kejžlici na Pelhřimovsku už čekají několik desetiletí. Chtěli by tam opravit hasičskou zbrojnici, ale nemůžou. Stojí totiž na pozemku, který prakticky nemá žádného vlastníka.

2:03

OBRAZEM: Z barokního mostu v Náměšti nad Oslavou padá dva roky po opravě omítka. Město hledá viníka

Číst článek

Oficiálními majiteli jsou příslušníci starého šlechtického rodu, kteří se o svůj majetek nehlásí, a není možné je vypátrat.

„Protože jsme měli zájem hasičskou zbrojnici opravit, udělat novou střechu a zázemí pro naše hasiče, tak jsme se o to zajímali. Zjistili jsme, že nějací dědici jsou v Rakousku, ale nepodařilo se nám je kontaktovat,” říká nezávislý starosta Kejžlice Václav Zástěra.

Hasičská zbrojnice na pozemku bez jasných majitelů vznikla před rokem 1989. Na její  přestavbu teď obec nemůže získat stavební povolení.

„Můžeme jenom opravovat. A nemůžeme dosáhnout ani na žádné dotace, protože stavba na cizím pozemku je pro dotační programy nepřijatelná,” vysvětluje starosta.

Josef Kopecký, Eva Malá, Milan Soldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme