Vezměme si třeba penzijní reformu. V roce 2011 prosadil tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) penzijní reformu, která mimo jiné počítala s nekonečným navyšováním věku.
„Větší část důchodů obvykle tvoří procentní výměra, která se odvíjí od celoživotních výdělků a odpracovaných let,“ přibližuje Jitka Drmolová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Ve vládní koalici nastal spor okolo zavedení okamžité výpovědi bez udání důvodu. ODS, TOP 09 a část hnutí STAN takový krok podporují. Piráti připouští jednání a lidovci krok odmítají.
Milan Koníček začal hrát profesionálně až v důchodu. Před tím pracoval 33 let pracoval v automobilce Škoda. I přesto účinkoval 90letý divadelník v 55 hrách a téměř 2000 představeních.
Diskriminace kvůli vysokému věku je v české společnosti hlouběji zakořeněná než genderová nerovnost. „Přemýšlíme o seniorech jen jako o zátěži kvůli důchodovému systému,“ upozorňuje Lucie Vidovićová.
„Naše pracovní kariéra se stává kariérou dlouhou a ne každý si přeje zůstat u toho, čemu se vyučil v mládí. I ve vyšším věku může docházet k různým změnám,“ říká Iva Holmerová.
V českém tisku se ve čtvrtek píše také o ochraně úrodné půdy, osudu ojetých trolejbusů, které končí v postsovětských republikách, nebo o výstavbě velkých slunečních elektráren.
V Česku přibývá lidí, kteří pracují i v důchodovém věku. Částečně je to vlivem zvyšování věkové hranice pro odchod do penze, zároveň ale přibývá i těch, kteří jsou i v důchodovém věku zaměstnaní.
Pracujících důchodců v Česku přibývá. Nejvíc seniorů pracuje v Praze, naopak nejméně v Olomouckém kraji. Zatímco ještě před třemi lety si k penzi přivydělávalo necelých 323 tisíc lidí starších šedesáti let, o rok později jich bylo už o 12 tisíc víc.
Počet pracujících důchodců může od příštího roku vzrůst. Odhadují to ekonomové i Rada seniorů. Do zaměstnání se chtějí důchodci vrátit díky daňové slevě na poplatníka, která pro ně začne znovu platit už od zítřejšího dne.
Zrušení daňové slevy pro pracující důchodce je protiústavní. Stížnosti skupiny senátorů vyhověl Ústavní soud. Stát tak bude muset vyplatit tisícům seniorů peníze, o které přišli v rámci úsporného balíčku Nečasova kabinetu.