Stáří může být i svoboda. Aktivní senioři mohou dobrovolničit a pečovat o rodiny, navrhuje socioložka

Diskriminace kvůli vysokému věku je v české společnosti hlouběji zakořeněná než genderová nerovnost, myslí si socioložka Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity Lucie Vidovićová. „Jeden ze zdrojů diskriminace je to, že přemýšlíme o seniorech jako o zátěži kvůli důchodovému systému,“ tvrdí vědkyně a dodává: „Já věřím, že bychom měli hledat způsoby, jak si říct, že stáří je hodnota a může nám přinést i výhody.“

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

„Jeden ze zdrojů diskriminace je to, že přemýšlíme o seniorech jako o zátěži kvůli důchodovému systému,“ říká socioložka Lucie Vidovićová (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidé v Česku se potýkají s ageismem, diskriminací na základě věku. „A to vlastně v průběhu celého života. Žen se to týká ještě víc. Nejdřív nemá smysl je zaměstnávat, protože budou mít děti, pak o ně přece musí pečovat, a pak už půjdou do důchodu, aby se mohly starat o vnoučata,“ přibližuje Vidovićová v pořadu Host dne na Moravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Vidovićová: „Věkovou diskriminací jsme postiženi v průběhu celého života, pokud jsme ženy, tak ještě častěji.“ Poslechněte si rozhovor

„Ageismus vyplývá z naší fascinace věkem. Přitom stárnutí nemusí být vnímáno negativně, ale může to být i svoboda. Ve stáří už nejsme pod sociálním tlakem, že něco musíme, a máme svobodu dělat věci tak, jak bychom doopravdy chtěli,“ usuzuje socioložka a doplňuje:

„Ve věku 50+ se s ageismem setkalo 37 procent lidí. Když je jim nad 80 let, setkalo se s diskriminací 70 procent z nich.“

REFORMA DŮCHODŮ: Do penze se půjde později, růst pro současné i příští seniory zpomalí

Číst článek

Budoucnost by podle ní mohla být jiná. „Co když najdeme velmi účinný lék, který nám ve stáří zachová dobré zdraví? Možná pak bude stačit jen čtyřdenní pracovní týden a na pracovních místech se mohou střídat senioři s juniory,“ nastiňuje Vidovićová a dodává:

„Jeden ze zdrojů diskriminace je to, že přemýšlíme o seniorech jako o zátěži kvůli důchodovému systému.“

Pokud by ale se ale společnost stavěla k seniorům, kteří tvoří velmi nesourodou skupinu, jinak, mohla by využívat jejich čas a zkušenosti.

22:24

Celou historii chceme žít déle. Když se to konečně podařilo, je to problém, říká šéf organizace Elpida

Číst článek

„Máme tu lidi, kteří můžou být velmi aktivní i do vysokého věku. Nechceme jim přece házet klacky pod nohy a odřezávat je tím, že je pošleme do starobního důchodu. Je otázka, jak oceňujeme aktivní seniory a seniorky,“ říká socioložka.

Senioři by se podle ní mohli zapojit například do dobrovolnické práce. „Tam by mohli hrát obrovskou roli. Pak by se mohli více zapojovat v rodinách, které se často rozpadají. Já sama bych nikdy neudělala kariéru, pokud bych neměla hlídání pro děti,“ připomíná Vidovićová a dodává:

„Já věřím, že bychom měli hledat způsoby, jak si říct, že stáří je hodnota, může nám přinést i výhody.“

Poslechnněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Zuzana Kopuletá, Kateřina Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme