Deník The New York Times (NYT) napsal, že izraelské bezpečnostní složky měly už od loňského roku ve svých rukou dokument popisující postup, který Hamás při útoku ze 7. října.
Parlamentní frakce německé Konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou ve Spolkovém sněmu, navrhuje kvůli složité migrační situaci zavést kontroly na hranicích s Českou republikou.
Prodej pyrotechniky v České republice by se měl zpřísnit. Oznámili to ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po jednání se zástupci německé a polské justice. Účastníci schůzky se shodli na tom, že skladování a prodej výbušnin v tuzemsku je třeba také důkladněji kontrolovat.
Problémy s těžkými nákladními auty v příhraničí má vyřešit dostavba dálnice D3 nebo lepší politika v oblasti silničních poplatků. Zaznělo to na česko-rakouské konferenci, kterou uspořádal v jihočeských Slavonicích předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.
Čeští pacienti začínají využívat služeb lékařů v zahraničí. Už dva týdny se totiž mohou nechat ošetřit v cizině podle nových pravidel. Pokud vycestují do zemí Evropské unie na plánovanou operaci, nemusejí předem žádat o souhlas svoji zdravotní pojišťovnu. Rakouské nebo německé kliniky využívají hlavně lidé z Moravy a jižních Čech.
Za hranicemi s Bavorskem bude více policejních hlídek, které budou namátkově kontrolovat přijíždějící auta. Bavorsko si dlouhodobě stěžuje na nárůst kriminality v oblasti a zejména pak na český pervitin, který přes hranice pašují organizované skupiny. Česko se ale brání s tím, že jsou jeho občané častými příhraničními kontrolami neúměrně obtěžováni.
Problémy českého občana, který si od belgické společnosti objednal zajištění přístupu k internetu či telefonu, ale za svoje peníze se těchto služeb nedočkal, pomohlo vyřešit Evropské spotřebitelské centrum.
Dvacet let po zániku federace byste leckde na hranicích ani nepoznali, že se něco rozpadlo. Naopak to vypadá, že Česko a Slovensko pořád více srůstají. Dobré vztahy nezničily ani národnostní emoce ze začátku 90. let ani někdejší celní kontroly. Spíš než jako na hranicích to tu vypadá jako u sousedů.
Více než 120 státních zástupců z 32 zemí světa se sešlo na čtyřdenní konferenci v Praze, jejímž cílem byla výměna zkušeností a informací v boji proti přeshraničnímu organizovanému zločinu, především proti jeho aktuálně rozšířeným formám.
Před šedesáti lety projel nádražím v západočeské Aši slavný vlak svobody. Z komunistického Československa tehdy vyvezl 110 lidí. Únos, který se obešel zcela bez zranění a v západním světě vyvolal velký údiv, zorganizovalo jen několik odvážlivců. Vlak zastavil necelý kilometr za německou hranicí, v tehdejší americké zóně.
Evropská unie upraví pravidla pro cestování bez pasů a kontrol na hranicích. Na schůzce v Bruselu se na tom dohodli lídři členských zemí evropské sedmadvacítky, kteří chtějí reformovat takzvaný Schengenský prostor. Naší svobody pohybu po Evropě se ale podle nich tyto změny nijak výrazně nedotknou.
Podle Evropské komise jsou jedním z receptů, jak ušetřit podnikatelům zbytečné náklady, vzájemně elektronicky propojené obchodní rejstříky v členských zemích Unie. Navrhla proto úpravy několika směrnic, aby mohlo dojít k propojení těchto registrů všech 27 členských státech navzájem.
V Mariánských Lázních dnes budou jednat zástupci podniků, škol, úřadů a institucí z Bavorska, České republiky a Horního Rakouska. Diskutovat budou o vzájemné spolupráci a na programu mají hned několik témat. Jedním z nich je přeshraniční vzdělávání a práce.