Češi jezdí na nákupy do polských lékáren, i když by léčiva a doplňky sehnali doma. Jsou tam levnější
Češi jezdí do Polska kromě potravin i pro běžně dostupná léčiva. Narozdíl od situace před půl rokem ale k nákupům u sousedů nemíří kvůli výpadkům léků na českém trhu. Hlavním důvodem je teď rozdílná cena. I běžně dostupné tablety proti bolesti hlavy v Polsku vychází levněji a lidé, kteří bydlí v příhraničí, tak ušetří.
Rozdíl v cenách léků v Polsku a Česku je v průměru několik desítek korun. „Kupují všechno, protože je u nás levněji,“ potvrzuje polská lékárnice, že k ní na nákupy chodí i Češi. „Zájem je také o léky, které zvyšují imunitu,“ dodává její kolega.
Oba se ale shodují, že Češi už sem jezdí méně než třeba v zimě. „To bylo spíš v prosinci, kdy byl výpadek u nurofen sirupu,“ připomíná lékárnice Anna Bartošíková z jedné z ostravských lékáren. A dodává, že problémy s výpadky sirupů pro děti nebo antibiotiky momentálně nemají a nouzi o zákazníky také ne.
Na nákupy léků jezdí do Polska například pan Jaroslav. „Ne že bychom sem jezdili každý den, ale teď nám zrovna doma došel paralen a ibalgin a před časem jsme se sem naučili jezdit, protože u nás ty léky nebyly, teď už jsou. Ale zjistili jsme, že je to o dost levnější,“ popisuje.
V lékárnách chybí i základní antibiotika. Sehnat některé léky je velký problém i kvůli vyšší spotřebě
Číst článek
Zatímco před půlrokem s rodinou do Těšína v Polsku jezdil zvlášť nakupovat i jen sirupy pro děti, teď už nákup v lékárně spojuje s týdenním nákupem pro domácnost. A není sám.
Jednou týdně do Polska na velký nákup potravin a vitamínů míří i pan Karel. „Nejlevněji vychází určitě maso. A pak taky drogerie,“ dodává.