Rozsáhlá analýza konstatuje, že reforma dávek by mohla některým situaci ještě zhoršit. V pravidelném pořadu Radiožurnálu to sdělil sociolog a šéf agentury PAQ Research Daniel Prokop.
„Třeba v daňových paušálech, co si můžete odečíst v nákladech, je výhodnější byt pronajímat na Airbnb na OSVČ, protože tam máte 60procentní daňový paušál,“ vysvětluje Prokop.
Ivana začala žít s partnerem v patnácti, když otěhotněla. Má proto dokončenou jen základní školu. Když porodila podruhé těžce nemocného a otec zmizel za mřížemi, byla na všechno sama.
„Normativ se liší velikostí domácností a uznatelných nákladů. To vede k tomu, že když máte příspěvek na bydlení a máte vysoké náklady, může příspěvek klesnout o 1600 korun,“ říká Daniel Prokop.
Zatímco lidem v nájmech stouply oproti loňskému podzimu náklady na bydlení zhruba o 2000 korun, ti, kteří žijí ve vlastním, si připlatí kolem tří stovek. Ukazují to data společnosti PAQ Research
Pobočky České pošty se ujmou nově digitalizovaných úkonů, jako jsou žádosti o sociální dávky. Změna proběhne od příštího roku a měla by pomoci občanům s horšími schopnostmi a možnosti.
„Nechci démonizovat, že dávku extrémně čerpají středněpříjmové rodiny. To je výjimka. V našich datech to jsou asi dvě procenta. Ale je to něco, kam by výdaje státu šly zbytečně,“ upozorňuje Prokop.
Pomoci se snaží Mezinárodní organizace pro migraci. Spustila databázi levného bydlení Zite Manager, která nabízí přehled ubytovacích kapacit na lokální úrovni.
Místo pár týdnů čekají lidé na sociální dávky i několik měsíců. V Praze někdy i půl roku. Někteří lidé tak nemají na nájem, na jídlo ani na léky. Proč úřady práce hrubě porušují zákonné lhůty?
Systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) nyní neefektivní a neplní svou původní funkci. „Je to už spíše jen zvykový způsob spoření,“ zhodnotil Bartoš.
Ukázal to průzkum společnosti PAQ Research mezi 500 rodinami s dětmi, který vychází z dat v projektu Život k nezaplacení. Ten vzniká ve spolupráci s Českým rozhlasem.
Příspěvek na bydlení mohou získat domácnosti, kterým na zaplacení přiměřeného bydlení nestačí 30 procent jejich příjmu. Od letoška se sjednotily podmínky pro získání podpory.
Stát teď vyplácí v průměru zhruba 4600 korun na jednu domácnost, která má na pomoc nárok. Od ledna navíc čekají dávku změny. Úřad práce bude třeba uznávat vyšší náklady na bydlení.
Žadatel má nárok na příspěvek na bydlení, pokud doloží všech jedenáct formulářů a splní příslušné podmínky. Nezáleží ale na tom, jestli bydlí ve svém nebo v nájmu či jaký má další majetek.
„Řada seniorů je závislá na papírovém procesu. Ten se neustále udržuje ve v podstatě nevyužitelném stavu. V tomto ohledu by se politika měla výrazně změnit,“ říká Daniel Hůle z Člověka v tísni.
V září ochotu ke krátkodobému přijetí válečných běženců deklarovalo 65 procent dotázaných. V březnu po začátku ruské agrese přitom bylo pro přijetí skoro 80 procent respondentů.
O tématech jako valorizace důchodů, pomoc nízkopříjmovým domácnostem nebo otázka příjmu státního rozpočtu debatovali ministr práce a sociální věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a sociolog Daniel Prokop.
„Šíří se informace o tom, že někteří dodavatelé zkouší zvedat cenu i těm, co mají fixace. Lidé by si měli dát pozor, a pokud mají fixace, na zvýšení cen nepřistupovat," upozorňuje Prokop
25:39
Praha||Iva Hadj Moussa, Richard Vrdlovec|Společnost
„K současným velmi drahým nájmům a hypotékám se přidaly i drahé energie a ceny za služby. Pro spoustu lidí může být tato zima velmi kritická,“ říká Fialík a vysvětluje, o jaké dávky mohou lidé žádat.
Více lidí by od října mohlo dosáhnout příspěvek na bydlení, informuje deník E15. A české vlaky mají v průměru až dvojnásobné zpoždění oproti loňsku, píšou Lidové noviny. Více ve výběru z médií.
Podvodné zprávy se podle úřadu šíří e-mailem nebo SMS zprávami. Jazyková kvalita textu zpráv se v různých verzích liší, obecně jde ale o strojový překlad, který lze pozorným čtením odhalit.