Sociální dávky jako ožehavé téma

Vládě důvěřuje 17 procent lidí a s politickou situací v zemi je nespokojeno 69 procent obyvatelstva. „Tohle je důvěra celé pětikoalici. Jsou to nejnižší čísla na světě,“ okomentovala v Českém rozhlase prosincové měření Centra pro výzkum veřejného mínění Denisa Hejlová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze

v sociálně vyloučených lokalitách má nárok na příspěvek na bydlení až polovina obyvatel, avšak pobírá ho jen 12 procent z nich. sociálně vyloučených lokalitách má nárok na příspěvek na bydlení až polovina obyvatel, avšak pobírá ho jen 12 procent z nich (ilustrační foto) | Zdroj: Vojtěch Vlk / Shutterstock

Pro politické aktéry to je důležité sdělení, byť všichni rádi opakují, že jediným relevantním průzkumem jsou volby. Jenže k nim musejí nějak dospět a oslovit co nejvíc voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Perknerová: Sociální dávky jako ožehavé téma

Ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka po mizerném vstupu do nového roku našel téma, které je mu vlastní a navíc důležité zhruba pro milion občanů. Jde o sloučení přídavku na dítě, příspěvků na bydlení a na živobytí a doplatku na bydlení do jedné dávky.

Detaily zatím známy nejsou, ale záměr je to bohulibý. Státní pomoc by se měla zjednodušit, digitalizovat a cílit na ty, kteří si přejí pracovat a pečovat o své blízké. „Chceme, aby lidé nebyli pasivní a jen čekali na dávky. Naopak budeme podporovat aktivitu a snahu postarat se o sebe,“ uvedl k tomu Jurečka.

K jeho plánu už se vyjádřila Okamurova SPD, která ihned začala hovořit o omezení finanční pomoci tzv. nepřizpůsobivým jedincům. Analýzy Masarykovy demokratické akademie, Hlídacího psa, organizace Romea.cz nebo novinářů serveru Seznam Zprávy ovšem dokazují, že tento narativ je typickým mýtem a potravou pro populisty.

Podle dřívějšího průzkumu agentury PPF Factum jsou totiž tři čtvrtiny respondentů přesvědčeny, že dávku dostane i osoba, která si ji nezaslouží, a 93 procent Čechů si myslí, že dochází ke zneužívání příspěvkového systému.

24:14

Vláda má důvěru jen 17 procent lidí, to jsou nejnižší čísla na světě, upozorňuje expertka Hejlová

Číst článek

Ve skutečnosti jsou čtyři zmíněné dávky adresné a nelze si jen tak vymyslet důvody pro jejich čerpání. Dokládat se dosud musejí na 16 stranách tiskopisů s mnoha razítky a potvrzeními.

Avšak platí to obecně. Třeba odhadované zneužívání podpory v nezaměstnanosti činí pouze 0,25 procenta vyplacené sumy. A podle Romey častokrát není problém v tom, že se lidé spoléhají na státní podporu, nýbrž že si o ni neumějí zažádat.

Unikátní data k tomu nasbírala Agentura pro sociální začleňování. Na jejich základě think-tank IDEA-CERGE došel k závěru, že v sociálně vyloučených lokalitách má nárok na příspěvek na bydlení až polovina obyvatel, avšak pobírá ho jen 12 procent z nich.

Kdo se ujme přetěžkého úkolu

Jurečkův úmysl by tedy od počátku neměl být uchopen tak, že jde o boj s lidmi na okraji, flákači, nepřizpůsobivými příslušníky jiných etnik a podobně. Společně s ožehavým tématem dávání výpovědí bez udání důvodu by si totiž společnost mohla zadělat na dramatické zvýšení nerovnosti mezi jednotlivými skupinami obyvatelstva, bobtnání frustrace a hloubení majetkových i psychologických příkopů.

Je jen otázka, kdo se ujme přetěžkého úkolu tomuto vědomému rozvrstvování účelně bránit, když v kampani se vyplatí pravý opak. 

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Kateřina Perknerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme