Prezident Petr Pavel ve čtvrtek v poledne předal na Pražském hradě nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva Zuzaně Čaputové. Ta mu poté udělila nejvyšší slovenské vyznamenání Řád bílého dvojkříže.
Prohlédněte si žebříček významných Čechů sestavený na základě výpočtů mezinárodního vědeckého týmu a hlasujte, kdo z dosud nevyznamenaných by si zasloužil řád či medaili.
V roce 2002 převzal Karel Pezl cenu Jaroslava Jandy za významný přínos k české bezpečnostní politice. V roce 2017 mu prezident Miloš Zeman propůjčil Řád bílého lva.
Přežil útěk z protektorátu, výbuch letadla, 22 plastických operací, bitvu o Británii a nakonec i nátlak StB. Nejvyššího státního vyznamenání pilot Josef Koukal dočkal až 40 let po své smrti.
Dolní komora naopak neschválila snahu Pavla Žáčka (ODS), aby mezi kandidáty na medaili Za hrdinství figurovala šestice členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů.
Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučić mu ho udělil již loni, v pondělí mu ho předal.
V bitvě o Británii dostal Koukalův letoun zásah do nádrže a zřítil se k zemi. Pilot pád přežil. Byl ale těžce zraněný a kvůli popáleninám musel prodělat celkem 22 plastických operací.
Vystrčil připouští, že se jeho návštěva Tchaj-wanu stala součástí kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami, důrazně ale odmítá, že by tak byla od počátku plánována.
Mezi nominované patří zdravotní sestra Jana Březinová, která se v 64 letech navzdory prodělané rakovině plic vrátila při koronavirové epidemii pomáhat do nemocnice v Litomyšli na Svitavsku.
Návrhy na udělení státního vyznamenání může prezidentovi podat občan, skupina občanů nebo organizace. Prezident k nim může a nemusí přihlédnout, vybrat může osobnost také podle svého uvážení.
Válečný veterán a poslední žijící český pilot RAF Emil Boček obdrží 28. října Řád bílého lva nejvyšší třídy. Prezident Miloš Zeman mu to oznámil v pondělí při oslavě jeho 96. narozenin.
Bál se o život, posluchači byli ale přednější. Za svou odvahu dostal letos v říjnu na Pražském hradě Karel Lánský nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva.
Vysílání se snažil udržet za každou cenu, vyjednáváním i výhrůžkami. S nastupující normalizací musel Karel Lánský z rozhlasu odejít podobně jako další, kteří vytvářeli srpnové vysílání.
Zaměstnanec odcizil středočeskému krajskému úřadu šest milionů, školitelé finančních poradců dostávají pokuty za chybné postupy a Ministerstvo zdravotnictví chystá návod, jak správně léčit.
Ocenění Švehly slíbil Zeman již na konci července. Ve čtvrtek upřesnil, že tehdejší šéf agrární strany obdrží in memoriam nejvyšší české vyznamenání první, tedy nejvyšší třídy.
Poslanci navrhli na Řád bílého lva na podnět Českého rozhlasu někdejšího rozhlasového pracovníka Karla Lánského. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 pomáhal udržet vysílání rozhlasu
Třicet vybraných významných osobností ocenil prezident Miloš Zeman v pátek večer při příležitosti oslav 98. výročí vzniku samostatného Československa. Medaili za zásluhy o stát v oblasti umění obdržel zpěvák Daniel Hůlka. Nejvyšší ocenění Řád bílého lva propůjčil prezident mimo jiné pražskému arcibiskupovi Dominikovi Dukovi. Řád Tomáše Garrigua Masaryka získal in memoriam ekonom a politik Valtr Komárek.