Několik desítek lidí se v neděli shromáždilo před Krajským soudem v Brně na protest proti zprošťujícímu verdiktu v kauze smrti mladého Roma u Brněnské přehrady. Proti rozsudku podepisovali petici.
Při incidentu loni v červnu bodnul muž z Ukrajiny Roma, který kvůli zranění zemřel. Vražda následně vyvolala napětí mezi romskou komunitou a Ukrajinci.
Na romského zpěváka Jana Bendiga vysypal neznámý muž pytlík mouky. A zároveň na něj měl zakřičet: „Cikáne!“ Bendig uvedl, že ho incident mrzí. „Chvíli po incidentu mě to totálně zlomilo,“ přiznal.
„Člen Čhavorenge znamená vzor. Každé dítě má zodpovědnost být vzorem, chodit do školy, nesmí mít zameškané hodiny, musí se dobře učit," popisuje Ida Kelarová.
„Navzdory tomu, že Romové jsou největší etnická minorita v Evropě, tak stále máme problémy v rovném přístupu ke vzdělání, práci a obecně bytí. Samotní Romové často hledají identitu,“ říká režisérka.
Jurečka se hájí, že chtěl plakátem upozornit na zjednodušení sociálních dávek. Vymezoval se prý vůči konkrétnímu člověku, ne etnické skupině. Příspěvek vyvolal nesouhlasné reakce koaličních partnerů.
Pokud nechceme, aby se tu různé skupiny stavěly proti sobě, je třeba opakovaně vnášet do české společnosti princip solidarity jako stavební kámen porozumění.
V Brně i na pražském Staroměstském náměstí rezonovala v sobotu tragická událost z minulého týdne, během které zemřel romský mladík. V Praze se sešli Ukrajinci a Romové, aby se postavili nenávisti.
Incident, mezi Romy a Ukrajinci, který skončil smrtí. Ve společnosti vyvolal velké diskuze. Podle redaktorky magazínu Alarm Saši Uhlové nelze jednoznačně říct jako roli v konfliktu hrála národnost.
Soud shledal podle mluvčí Petry Láníčkové důvody vazby útěkové. „Proti uvedenému rozhodnutí zatím nebyla podána stížnost, jak obviněný, tak státní zástupce si ponechali lhůtu,“ doplnila.
„Pokud k institucionálnímu rasismus skutečně dochází, tak je důležité tuto praxi nějak zastavit. Opravdu nastavit férové podmínky, které budou citlivé vůči všem stejně.
„Šetřením bylo zjištěno, že služební zákrok proti muži byl proveden standardním způsobem, za použití zákonných donucovacích prostředků,“ uvedla mluvčí inspekce.
Policisté měli chybovat hned ve třech věcech. Záchrannou službu volali se zpožděním, nikdo z policistů nemonitoroval zdravotní stav Tomáše. A také nezahájili okamžitou resuscitaci vlastními silami.
Ačkoliv se orientuje především na Romy, kryptoměnu si může pořídit kdokoliv. Měnu si podle jejího zakladatele dosud koupilo zhruba 1600 lidí za počáteční cenu 0,00001 dolaru za jeden gipsycoin.
Sešlost uspořádala nově vznikající romská politická strana Roma Luma. Minutou ticha uctili přítomní památku Roma, který zemřel 19. června v Teplicích krátce po zásahu policistů.
Podle autorů je kvůli dlouhé době, která od války uplynula, potřeba se o získání podkladů k vyrovnání pokusit co nejdřív. Na analýzu a nastavení odškodného kabinet ale schválil lhůtu deset let.
Aktivistka Elena Gorolová byla v loňském roce zařazena televizí BBC do žebříčku 40 nejinspirativnějších žen světa. Matka dvou dětí se v 80. letech stala obětí násilné sterilizace.
Detektivové působili v rámci Služby kriminální policie a vyšetřování v Českých Budějovicích. Za napadení a vynucení přiznání jim hrozí trest ve výši až osmi let vězení.
Tomáš Kačo prý do jedenácti let neuměl ani noty. Později studoval AMU i Berklee College v Bostonu a dnes patří mezi nejlepší klavírní virtuosy na světě.
Zástupci Romské občanské iniciativy pracovali v 90. letech podobně jako ostatní poslanci na obnově tehdejšího Československa. Zároveň ale měli vlastní agendu: dosáhnout uznání romské národnosti.
Svůj snímek připojila romská úřednice, zdravotní sestry, kameník, šéfkuchař, řezník, servírky, vedoucí prodejny, skladnice, stavbyvedoucí, dělníci či řidiči.
Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické detektivy. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho, aby se přiznal k činům, které nespáchal.