„Ukazuje se, že i když má instituce určitou politiku, pořád se to školy někdy snaží zamést pod koberec. Zažil se pro to termín institucionální zrada,“ podotýká socioložka Marcela Linková.
Podíl žen v české vědě představuje oproti mužům asi čtvrtinu. Ministr pro vědu a výzkum přpravuje zákon, který by podmínky pro ženy mohl zlepšit, kritizují ho ale některé vědkyně.
Sklářka Libuše Laurinová zatavuje do skleněných trubiček staré, zrezivělé hřebíky, které zbyly ze střechy řetízkové šatny z bývalého komunistického lágru Rovnost na Jáchymovsku.
Nerovnosti podle autorů průzkumu souvisí s mateřstvím, kariérní pauzou a rozdílným postavením matek po návratu z rodičovské. V Česku totiž s dítětem zůstávají doma stále většinou ženy.
Nejlepšího hodnocení se dočkalo znovu Švédsko a Dánsko, na konci žebříčku jsou Řecko a Maďarsko. Česko je šesté od konce a jeho zlepšení od roku 2010 patří k nejnižším v Evropské unii.
Za malou zaměstnaností matek menších dětí v Česku je nejen nedostatek školek, ale také nastavení daní a odvodů. Příjmy žen, které se starají o děti, jsou v průměru zdaněny mnohem víc než příjmy jejich manželů. Nemotivuje je to pak k návratu do práce. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Univerzity Karlovy. Doporučuje snížit sociální odvody ze 6,5 procenta na pět procent tomu rodiči, který v domácnosti vydělává až jako druhý a víc pečuje o děti do 11 let. Většinou jsou to ženy.
Ženy v EU berou za stejnou práci v průměru o 16 procent nižší mzdu než muži. To je takový rozdíl, jako kdyby ode dneška až do konce roku ženy pracovaly zadarmo. V Česku je nerovnost mezi ohodnocením mužů a žen ještě větší. Pomyslný bod, od kdy začaly oproti mužům v příjmech ztrácet, nastal pro Češky už před dvěma týdny. Zvlášť drtivě rozdíly dopadají na důchodkyně. Na nerovné odměňování upozorňuje den rovných platů.
Mezinárodní instituce chtějí získat miliardy dolarů na pomoc uprchlíkům z Blízkého východu a Severní Afriky i obnovu válkami zničeného regionu. Na zasedání světových finančníků v Limě se na tom shodla Světová banka s Islámskou rozvojovou bankou a OSN. Kromě ekonomického rozvoje se instituce zaměřily i na další globální problémy.
Být feministka neznamená nenávidět muže. Na půdě Organizace spojených národů to prohlásila britská herečka a modelka Emma Watsonová, která se letos v červenci stala ambasadorkou dobré vůle Organizace spojených národů. Watsonová, jež se v dětství proslavila rolí Hermiony ve filmech o čarodějnickém učňovi Harrym Potterovi, za svůj projev v centrále OSN sklidila ovace ve stoje.
Česká ženská lobby, sdružující 25 nevládních organizací, se chystá 8. března oslavit Mezinárodní den žen. Svátek připomíná stávku newyorských švadlen za ženské volební právo, ke které došlo roku 1908. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové je ale i dnes za co bojovat.
Před 140 lety získal první americký výrobce patent na džíny, tedy kalhoty z pevné, hrubé látky zpevněné cvoky. Od té doby se rozšířily do celého světa. Pro Američany jsou ale džíny víc než jen módní a kulturní fenomén.
Netradiční závod dnes upozornil na nerovné zastoupení mužů a žen v politice. Okolo budovy sněmovny v Praze změřilo své běžecké schopnosti několik žen a mužů, kteří soutěžili o pomyslné místo na kandidátce. Při příležitosti Mezinárodního dne žen závod uspořádala organizace Forum 50 procent.
V Evropské unii se má více podporovat rovnost mužů a žen. Tedy jedna ze základních hodnot společných pro všechny členy sedmadvacítky. Evropská komise proto přijala pětiletou strategii, jak posílit postavení žen ve společnosti.