„Není mi jasné, zda výběr nových členů rady proběhl způsobem, který je kromě jiného transparentní, otevřený a respektuje zásadu nediskriminace,“ napsala Jourová.
Slovenský telerozhlas změnil jméno, spolu s tím ale nastoupil i nový dočasný generální ředitel. Změny odstartovaly i ve vysílání, když vedení zasáhlo do reportáže o ministrovi životního prostředí.
„Bohužel je napětí mezi hnutím ANO a vládou opravdu velké a mnohdy v takové atmosféře racionalita argumentů vstupuje do pozadí. To není dobrým vkladem do jednání,“ řekl Pavel.
„Tendence vládní koalice je tlačit na média, která jsou kritická. Jde jim o to, aby vysílala servilně,“ vysvětluje analytik neziskové organizace Memo 98 Ivan Godársky.
„Je to takové bezvládí, ale ta instituce funguje i nadále díky tomu, že tu pracují profesionálové," říká vedoucí zahraniční redakce Slovenského rozhlasu Soňa Weissová o novém zákonu o RTVS.
Ministryně kultury tvrdí, že vysílání RTVS začalo postupně ztrácet prvky objektivnosti a rezignovalo na vyváženost. Opozice už předem uvedla, že zákon nechá přezkoumat ústavním soudem.
Velké televize i vydavatelství médií na Slovensku ovládají finanční skupiny, pro které je výhodné mít dobré vztahy s vládou. Snaží se tak předcházet tomu, že utrpí jejich jiný a větší byznys.
Podle návrhu zákona by měla současný veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska nahradit Slovenská televize a rozhlas. Podle opozice chce vláda médium ovládnout, ta ale tvrdí, že jí jde o objektivitu.
Stávku uskuteční nespokojení pracovníci RTVS formou průvodu od budovy rozhlasu k sídlu ministerstva kultury v centru Bratislavy, kde následně bude veřejné shromáždění.
Management Markízy už jedno ultimátum odmítl – zaměstnanci žádali, aby stanice nerušila politickou debatu moderátora Michala Kovačiče a aby se Kovačič mohl vrátit před kamery po letní pauze.
Okamžité pozastavení diskusního pořadu oznámila televize na začátku tohoto týdne poté, co moderátor relace Michal Kovačič v živém vysílání varoval před takzvanou orbánizací médií na Slovensku.
Demonstraci organizovalo Progresivní Slovensko. Při dřívějších protivládních protestech, které byly mohutnější než ten čtvrteční, proevropské hnutí spolupracovalo s dalšími dvěma opozičními stranami.
Na sociálních sítích šíří Lukáš Machala konspirační teorie, dezinformace a hoaxy. Třeba že ilumináti chystají třetí světovou válku. Věří i konspirační teorii o chemtrails, tedy práškování z letadel.
Vládní koalice má ve sněmovně dostatek hlasů k tomu, aby zákon prosadila a rovněž prolomila případné veto hlavy státu. Platit bude hned po zveřejnění ve Sbírce zákonů.
Slovenské ministerstvo kultury pracuje na úpravě návrhu nového zákona o RTVS. Původní předloha počítala například s výměnou nynějšího vedení, se silnějším vlivem státu nebo se zřízením nové rady.
Slovenská vládní koalice odložila zákon, na jehož základě se má radikálně změnit veřejnoprávní RTVS. „V žádném případě to neznamená, že se tento zákon dá k ledu,“ popisuje poslanec Michelko.
„Pozval bych lídry Ruska, Běloruska a Ukrajiny na prodloužený víkend na Slovensko a určitě bychom dospěli k mírové dohodě. Vyslechli bychom je a dohodli bychom se,“ pronesl kandidát Štefan Harabin.
Přes 600 zaměstnanců a spolupracovníků slovenské RTVS se už první den podepsalo pod prohlášení, které žádá stažení kontroverzního návrhu zákona ministryně kultury Martiny Šimkovičové.
Zhruba dvě stovky slovenských novinářů podepsaly prohlášení na podporu nezávislosti RTVS. Postavili se tak proti návrhu zákona připraveného ministerstvem kultury.
Návrh ministerstva kultury ohledně RTVS počítá mimo jiné s výměnou vedení, silnějším vlivem státu na instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem.
„Vyrovnanost nespočívá v tom dát pět minut Hitlerovi a pět minut židovi. Naším úkolem je poskytovat pozitivní rozvoj celé společnosti,“ říká generální ředitel slovenské RTVS Ľuboš Machaj.
Slovenská vládní koalice se podle některých médií snaží návrhem nového zákona o Rozhlasu a televizi Slovenska ovládnou tuto veřejnoprávní instituci. List Pravda naopak debatu přirovnal k hysterii.
Předložený návrh zákona počítá se vznikem nové instituce i možností snadno odvolat současného generálního ředitele Ľuboše Machaje. Opozice varuje, že de facto vznikne státní médium.
„Není to dávno, co předseda Smeru Robert Fico prohlásil, že půjde řediteli RTVS Ľuboši Machajovi po krku,“ popisuje Jaromír Volek z Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS Masarykovy univerzity.
Před měsícem se stal generálním ředitelem Rozhlasu a televize Slovenska. Ľuboš Machaj upozorňuje, že koncesionářské poplatky na Slovensku se dlouho nezvyšovaly a senioři je platit nemusí vůbec.