Fica by zastavila snad jen hromadná výpověď všech slovenských novinářů RTVS, píše komentátor

Přes 600 zaměstnanců a spolupracovníků slovenské RTVS se už první den podepsalo pod prohlášení, které žádá stažení kontroverzního návrhu zákona ministryně kultury Martiny Šimkovičové (za SNS). Jeho podstatou je mocensky ovládnout veřejnoprávní médium a přetvořit ho na vládní propagandistický nástroj, píše ve slovenském Denníku N komentátor Filip Obradovič.

Svět ve 20 minutách Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská vládní koalice se pustila do razantních změn v telerozhlase. Vlevo ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS) a premiér Robert Fico (Směr)

Slovenská vládní koalice se pustila do razantních změn v telerozhlase. Vlevo ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS) a premiér Robert Fico (Směr) | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Profimedia

Mezinárodní sdružení veřejnoprávních médií, jehož členem je i RTVS, má za to, že návrh Šimkovičové ohrožuje demokracii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Reportéři bez hranic varují, že je v rozporu s unijním zákonem o svobodě médií. Je to ale současně první věc, kterou musí slovenská vláda pod vedením Roberta Fica (Směr-SD) udělat, aby ovládla zemi, píše Obradovič. A kabinet nevybíravě demonstruje, že to udělat může.

Odpor zaměstnanců a spolupracovníků veřejnoprávní televize a rozhlasu může být v zápasu o finální podobu navrhovaných změn zákona klíčový.

Kromě jasného cíle vyměnit vedení RTVS novela počítá s vytvořením programové rady, která má dohlížet na vysílaný obsah. Když tento orgán nebude spokojený, bude moct ředitele média jednoduše odvolat.

„Možná, že by se Ficův kabinet zalekl, kdyby za sebou dveřmi zabouchli všichni v RTVS, ale to je nepravděpodobné.“

Novináři mají tři možnosti

Zaměstnanci RTVS budou mít v podstatě tři možnosti, jak postupovat. Mohou z média odejít. Nebo v něm mohou zůstat, dokud to půjde, a pokusit se ho bránit, dokud je vedení nevyhodí.

Tyto dvě možnosti jsou podle komentátora Denníku N naprosto legitimní. Třetí volbou je podvolit se, a podílet se tak na plánu vládnoucí koalice, což Obradovič považuje za nedůstojnou variantu.

Možná, že by se Ficův kabinet zalekl, kdyby za sebou dveřmi zabouchli všichni v RTVS, ale to je nepravděpodobné. Výsledek takového hromadného odchodu není vůbec jistý, navíc málokdo se může prostě sebrat a ze dne na den odejít z práce.

Dvě stovky novinářů podpořily nezávislost RTVS. Nepřipojili se redaktoři nejčtenějšího listu Nový Čas

Číst článek

Každá vládní většina na Slovensku měla ambici vyměnit vedení veřejnoprávního média, doplňuje komentátor Denníku N.

Jenže současný zásah do tvorby programu z pozic vládní moci nemá obdobu. Slovensko pravděpodobně čeká nové kolo protestů sjednocené opozice a možná dojde i na parlamentní obstrukce.

Robert Fico s tím ale počítá. Voliče své vládní koalice má přečtené, takže zůstává klidný. Nevadí mu ani fakt, že Evropský parlament ve středu přijal akt o svobodě a nezávislosti médií k ochraně plurality v členských státech.

Mnozí přitom upozorňují, že návrh ministryně Šimkovičové je s touto normou v rozporu a Slovensko ji časem bude muset implementovat do svého právního systému. Než k tomu ale dojde, RTVS, jak ji známe dnes, bude minulostí, uzavírá komentátor Filip Obradovič.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Svět ve 20 minutách, připravili Ondřej Čížek a Tea Veseláková.

Ondřej Čížek, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme