Hudební večer nabídl písně ze všech etap Krylovy tvorby, především tedy ty, které se staly doslova ikonickými, jako například Bratříčku, zavírej vrátka nebo Anděl.
Jako „nebezpečně fascinující, hrůzně a sladce nekonečnou“ charakterizoval operu po uvedení v roce 1865 filozof Friedrich Nietzsche. Tristan a Isolda dosahuje velké výrazové intenzity.
Zahajovací koncert s podtitulem Koncert pro severní Moravu představí rozhlasoví symfonici v pondělí 30. září. Na dobročinné účely použijí také vstupné z dvou již uskutečněných koncertů.
Bestsellerovou novelu Jinathan Livingston Racek vydal americký spisovatel Richard Bach před více než 50 lety. Podle tvůrců inscenace je ale její odkaz stále aktuální.
Závěrečný koncert sezony věnovali v pondělí rozhlasoví symfonikové a jejich šéfdirigent provedení Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast. Záznam koncertu je do pátku online.
V pondělí 29. ledna rozezní pražské Rudolfinum Dvořákova Polednice a Fibichův melodram Vodník, v druhé části večera pak trojice symfonických básní Bedřicha Smetany. Diriguje Robert Jindra.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje premiéru zhudebněných erotických textů Šimona Vosečka. Večerem provází hostující dirigent Robert Jindra a hlasy Jany Kurucové a Daniela Luis de Vincenta.
Do pražského Rudolfina zavítá v neděli 15. října hvězda mezinárodní jazzové scény. Američana Brada Mehldaua doprovodí rozhlasoví symfonici pod taktovkou Clarka Rundella.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahájí koncertní řadu Klasika v Rudolfinu s Maríí Dueñasovou. Společně oživí Koncert Ericha Wolfganga Korngolda, poté zazní Mahlerova První symfonie.
Rozhlasoví symfonikové zakončili festival klasické hudby Dvořákova Praha. Na koncertě v Rudolfinu oslavili také sto let od začátku pravidelného rozhlasového vysílání.
„Vláda slibuje reformy, avšak nabízí tupé škrty. Pokud vláda nebude otevírat i tato témata, nechceme s tím mít nic společného,“ uvádí studenti v prohlášení.
Orchestr oslaví narozeniny Českého rozhlasu open-air koncertem v Riegrových sadech, kde nabídne nejchytlavější rockové hity kapel Pink Floyd, Queen, U2, AC/DC, Deep Purple nebo Led Zeppelin.
Příběh o záchraně života, violoncello, rozhlasoví symfonici a dva sbory se setkají v Rudolfinu. Violoncellistka Kristina Reiko Cooperová tam přednese Symfonii 6 od skladatelky Lery Auerbachové.
Pod taktovkou hostujícího dirigenta Roberta Jindry se představí špičkový francouzský klavírista Jean-Efflam Bavouzet, který přednese sólo v Koncertu G od Maurice Ravela.
Dílo Györgye Ligetiho rozezní pražské Rudolfinum 13. února. Pod taktovkou šéfdirigenta Petra Popelky doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu houslistka Patricia Kopatchinskaja.
Benjamin Grosvenor, jeden z nejtalentovanějších britských klavíristů, vystoupí 30. ledna v Praze. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu zahraje dílo Benjamina Brittena a Williama Waltona.
List Chicago Tribune označil houslistku Elina Vähälä za „ladnou, elegantní a talentovanou hudebnici, jejíž vynikající technika se pojí s nebývalou oduševnělostí, citlivostí a představivostí“.
„Společnou prací se slovenskými přáteli se nám podařilo zachovat všechno dobré, co ve společném státě existovalo,“ řekl premiér Fiala v úvodním vystoupení.
Skladba „Presto e lento“ poprvé zazní 5. prosince v Rudolfinu, na programu večerního koncertu budou také 60. symfonie Josepha Haydna a Symphonia domestica od Richarda Strausse.
První část večera zazní Houslový koncert D dur Johannese Brahmse, skladba, kterou v minulosti někteří umělci označovali za nehratelnou. Sóla se v ní ujme houslista Frank Peter Zimmermann.
Do finále 56. ročníku Dvořákovy soutěže pro mladé hudebníky postoupili čtyři finalisté. Vyhrát mohou pořízení profesionální nahrávky ve studiích Českého rozhlasu i stipendium.
Klavírní koncert v Rudolfinu, velká výstava v galerii DOX nebo Zátopkův Běh v Bruselu, to je výčet událostí, které budou propagovat České předsednictví v Radě Evropské unie.
V čele s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem uvede v Rudolfinu Dvořákovu předehru Othello, Čajkovského Koncert b moll s rezidenční umělkyní sezony Gabrielou Montero a Stravinského Svěcení jara.
Kolumbijský dirigent Andrés Orozco-Estrada řídil orchestr Filarmonica della Scala ze slavné stejnojmenné milánské koncertní síně, sólový part přednesl německý violoncellista Daniel Müller-Schott.
Velké koncerty diváci zhlédnou v pražském Anežském klášteře nebo Rudolfinu. Spolu se SOČRem se představí i nový šéfdirigent orchestru Petr Popelka, který povede hudebníky od podzimu 2022.