Ruská propaganda, jak ji známe dnes, vyrostla z kořenů Surkovova marketingového kouzlení v prvním desetiletí tohoto století. Pak následoval jeho sestup z výšin ruské politiky a vyhození ze struktur.
„Protesty teď nejsou o číslech, ale o konzistenci. Lidé chtějí do Evropy, ne do Ruska,“ říká pro iROZHLAS.cz odbornice na psychologii médií Mariam Gersamiaová z Tbilisi State University.
Fico v ruské televizi mimo jiné prohlásil, že je připraven hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a považoval by za čest zúčastnit se příští rok v Moskvě oslav konce druhé světové války.
„Pokud to bude potřeba, jsem bez váhání připraven s prezidentem Putinem mluvit,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico. Úryvky z rozhovoru zveřejnila přední prokremelská moderátorka Olga Skabejevová.
Rusko vytvořilo pomocí umělé inteligence víc obsahu k ovlivnění amerických prezidentských voleb než kterákoliv jiná mocnost, uvedl podle agentury Reuters zdroj z amerických zpravodajských služeb.
„Potřebujeme válečníky, střelce, členy úderných jednotek, kteří, až je k tomu vyzve prezident, poběží do armádních odvodových center, a ne na Verchnij Lars,“ uvedl nejmenovaný ruský vládní úředník.
„Ruská propaganda vás nechce přesvědčit o tom, co je její pravdou. Stačí bohatě, že se znechutíte a řeknete, já na to kašlu,“ říká vládní koordinátor pro strategickou komunikaci, Otto Foltýn.
„Je to představa o tom, že existuje nějaká lepší smrt, a tou je smrt na bojišti. Ten kult je velice silný a myslím, že se přidává jako jeden z hlavních sloupů dnešního režimu,“ vysvětluje Příhoda.
Podle vyšetřovatelů z ruské tajné služby FSB si žák deváté třídy dopisoval s legií Svoboda Ruska, která bojuje po boku ukrajinských sil proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Je to cílené na ty, kteří nevědí, že ruská propaganda jede úplně mimo realitu. Ale zároveň nesledují patriotické weby. Na ty, co by na něco jiného mohli náhodně kliknout,“ říká odborník na Rusko.
Světová mírová konference o Ukrajině, která proběhla ve švýcarském Bürgenstocku, přilákala i pozornost jednoho z hlavních, byť nepřítomných aktérů – Ruska. Tón pro veškeré úvahy byl zhruba stejný.
Válku podle průzkumů nejméně podporují právě mladí Rusové. Ministerstva začala v dubnu distribuovat komiksy, které invazi obhajují. Ukrajince vykreslují jako monstra stvořená Američany.
Mluvčí žalobce odmítá sdělit jméno podezřelého. Podle zjištění belgických médií jde ale o Guillaumeho Pradouru, bývalého asistenta kandidáta německé krajně pravicové strany AfD, Maximiliana Kraha.
České úřady počítaly s tím, že Marčevskému dočasnou ochranu odeberou, a on tak přijde o povolení k pobytu. To se nicméně mohlo stát až 60 dní poté, co zařazení na sankční seznam nabyde právní moci.
Aktivitu letos ruští aktéři vyvíjejí pomaleji než v případě předchozích amerických voleb v letech 2020 a 2016, uvedli výzkumníci. Upozorňují ale, že silná kampaň teprve může přijít.
Praha / Amsterdam / Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Rozhovor
„Když se zaměříte na politiky, kteří vždycky kladně mluvili o Putinovi, jsou to ti z krajní pravice,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Bas Eickhout z Nizozemska.
Podle české kontrarozvědky BIS hraje Marčevskij klíčovou roli v proruském webu Voice of Europe, který šíří ruskou propagandu a dezinformace a je součástí široké ruské vlivové sítě v Evropě.
Podle tuzemské kontrarozvědky byla v Česku předávána hotovost protisystémovým politikům z Německa, další peníze mířily na provoz proruského zpravodajského webu Voice of Europe.
Sám by byl asi rád, aby si ho svět pamatoval jako mocného člověka v obleku na míru, slavná je ale především jeho fotka v poutech po zatčení ukrajinskou tajnou službou. Jak se to stalo?
Fico označil deníky Sme, Denník N, Markízu a server Aktuality.sk za nepřátelská média. Část koaličních politiků jim odmítá odpovídat na otázky. Místo toho ministři chodí přímo do konspiračních médií.
Seriál Slovo pacana se odehrává v kriminálním podsvětí ruského Tatarstánu v éře perestrojky. „Máme problém s tím, že takové seriály ukazují Rusy jako normální, živé lidi,“ odůvodnila zákaz Ukrajina
Představa nové spravedlivé války, kterou by Rusko vedlo proti svým sousedům a někdejším vazalům, se do ruských škol začala opatrně vkrádat už po anexi Krymu.
V kombinaci se stálým zdůrazňováním ruské vyvolenosti se populaci neustále vnucuje, že Rusko je velmoc a samostatná civilizace, která je založena na mnohosti kultur, které však tíhnou k ruské kultuře.
Studie zveřejněná Evropskou komisí tvrdí, že sociální média nedokázala zabránit šíření ruské propagandy. Novinář Petr Koubský upozorňuje na limity, na které demokracie při tomto boji naráží.
Rusko prezentuje svoji válku proti Ukrajině jako boj proti celému Západu. V rámci propagandy se vykresluje jako oběť, říká mimo jiné britský novinář a spisovatel Peter Pomerantsev.