Jaroslav Šváb byl rehabilitován po téměř 58 letech od zásahu bezpečnostních složek. A to jak po zadržení a ostříhání při takzvané „akci Vlasatci“, tak i po zadržení během protestu v září 1966.
Veřejnost i historikové jsou rozděleni postojem k opodstatněnosti obětí činnosti bratří Mašínů: mělo zabíjení skutečně význam pro třetí, protikomunistický odboj?
Sequens natočil dvacítku celovečerních filmů a inscenací, několik filmů dokumentárních a dva seriály. Na stříbrné plátno převedl ikonické zpracování atentátu na Reinhrada Heydricha (Atentát, 1964).
Z dochovaných archivních materiálů víme, že se některé už natočené díly neodvysílaly, některé se ani nedotočily. Důvody jsou dnešním pohledem úsměvné: příliš prvorepublikové, málo ideologické.
Zřejmě poslední interview s Josefem Hasilem před jeho smrtí pořídila v Chicagu spolupracovnice Paměti národa Marie Štěpánová. Hasila charakterizovala slovy „drobný, pokorný, odvážný a hluboce věřící“.
Zásah proti demonstrantům na Národní třídě si vyžádal téměř 600 zraněných. Tehdy nově vzniklé Občanské fórum téměř okamžitě spustilo rozsáhlé vyšetřování s rozpačitými výsledky.
Nová kniha novináře Pavla Švece rozkrývá osudy esenbáka-převaděče Jaroslava Maršíka, který utekl před zatčením komunistickou policií. O Akci Kvilda hrajeme v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
„O evidenci ve svazcích vojenské kontrarozvědky jsem v době základní vojenské služby ani později nevěděl, s odstupem doby ji ovšem považuji za logickou,“ řekl Král.
Únorem 1948 Československo nastoupilo cestu údajného „ráje na zemi“. Alespoň tak by se mohlo zdát z vystupování tehdejších komunistických představitelů po převratu.
V ženině bytě se odehrávala prohlídka. Když příslušníci sáhli do zásuvky s dětskými knihami, její dcera se rozplakala. Za impulzivní výrok o novodobém gestapu se omluvila, přesto skončila před soudem.
Dostat se do ní nebylo snadné ani po sametové revoluci. To by se ale mělo brzy změnit. Z objektu, který sloužil sledovačům, se podle plánů Prahy 7 má stát školské zařízení.
Před padesáti lety, 22. srpna 1969, přijalo československé Federální shromáždění takzvaný obuškový zákon. Režimní propaganda tvrdila, že demonstrace 21. srpna 1969 byly novým pokusem o kontrarevoluci.
Král Šumavy slaví v pátek 95 let. Josef Hasil se narodil 8. února 1924 v Zábrdí u Prachatic a patří mezi nejznámější představitele protikomunistického odboje.