Karlovy Vary||Tomáš Pancíř, kma|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
„V tuto chvíli je to pro mě obrovská zodpovědnost, abych dané voliče nezklamala,“ říká pro Radiožurnál Jana Mračková Vildumetzová (ANO) po zvolení do Senátu i čela kraje.
O vítězství v senátních volbách mluví jak šéf ODS a premiér Petr Fiala, tak lídr nejsilnější opoziční strany ANO Andrej Babiš. Kdo tedy skutečně vyhrál senátní volby? Odpovídá historik Michal Stehlík.
„Myslím si, že to je tím, že od některých politických představitelů slýchají, že Senát je zbytečná instituce a mohl by se zrušit. To zájmu voličů příliš nepřidá,“ říká analytik agentury STEM/MARK.
Poslanecký mandát si David Šimek užil jen tři roky, zvolením do Senátu mu zanikl a ve Sněmovně jej nahradí bývalý šéf krajské organizace ODS a v současnosti předseda dozorčí rady ČEZ Radim Jirout.
Hnutí STAN v letošních senátních volbách obhajovalo pět míst, získá jich přitom šest. Pohoršila si naopak ODS, která z původních deseti míst obhájila pět.
Co hodlají kandidáti v Senátu prosazovat? Na jaké místo na politickém kolbišti patří? Poslechněte si duely v obvodech, v nichž se bude v pátek a sobotu rozhodovat o kompletním složení Senátu.
Už v prvním kole senátních voleb se do Senátu za obvod Sokolov dostala současná poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO). „Vůbec jsem to nečekala,“ řekla Radiožurnálu.
Češi začali rozhodovat o novém vedení krajů a v některých koutech republiky také o tom, kdo zasedne v Senátu. Server iROZHLAS.cz sledoval první ze dvou volebních dnů v online reportáži.
V úterý by měli mít všichni voliči hlasovací lístky ve svých schránkách. A pokud tomu tak není, nic se neděje, protože ve volebních místnostech jich bude dostatečná zásoba.
„Navštívil jsem Frýdlantsko, ve kterém hejtman Půta také vyhlásil stav nebezpečí. Stále je tady spousta lidí, co nemovitosti nechtějí opustit,“ řekl pro Radiožurnál ministr vnitra Vít Rakušan.
Lidé mají v pátek poslední šanci požádat písemně o voličský průkaz, pokud nebudou moci za týden v krajských, případně senátních volbách hlasovat ve své domovské obci.
Krajské volby probíhají každé čtyři roky ve 13 krajích s výjimkou hlavního města Prahy. Volby vždy do třetiny Senátu se konají každé dva roky. Hlasovat se bude 20. a 21. září.
V krajských volbách se volí každé čtyři roky, a to ve 13 krajích. Prahy se krajské volby netýkají, své zástupce do zastupitelstva hlavního města občané vybírají při volbách do obcí.
Důvodem zakotvení termínu regionálních a místních voleb je podle ministra vnitra Víta Rakušana snaha zabránit tomu, aby se přibližoval k období letních prázdnin, což by snižovalo voličskou účast.
Důvodem zakotvení pevného termínu regionálních voleb je snaha zabránit tomu, aby se podle současných pravidel přibližovaly kvůli současným pravidlům směrem k létu.
Na rozhodnutí má senát 20denní lhůtu. Pokud soud žádné ze stížností nevyhoví, všech 27 letos zvolených senátorů se bude moci ujmout svého mandátu na schůzi horní komory, která začne 2. listopadu.
„Pokud budu mít podporu, tak ambici, abych se o tu pozici znovu ucházel, mám,“ odpověděl pro Radiožurnál předseda Senátu Miloš Vystrčil na dotaz, zda se bude ucházet o křeslo předsedy horní komory.
Nechce být primátorem. „Garantoval jsem od začátku, že mám svého lídra, jako dvojka jsem chtěl být v radě. Nyní zapojím do vyjednávání a využiju své zkušenosti,“ říká Martin Charvát.
V pátek a v sobotu probíhalo druhé kolo senátních voleb ve 24 obvodech. Nejzajímavější střet se koná zřejmě v Jihlavě, kde se proti sobě postavili předseda Senátu Vystrčil a obžalovaná Nagyová.
„Jeden, který je výrazně spjat s vládou, a druhý, který představuje opozici,“ řekla o souboji Vystrčila s Nagovou politoložka Vladimíra Dvořáková z ČVUT.
První ze dvou volebních dnů skončil. Volební místnosti se na noc uzavřely, hlasování bude pokračovat opět v sobotu ráno. Lidé v Česku vybírají 24 senátorů, tři kandidáti uspěli již v prvním kole.