Češi rozhodují o novém vedení krajů a senátorech. K volbám přišla pětina voličů, méně než posledně

  • Češi začali v pátek rozhodovat o novém vedení krajů a v některých koutech republiky také o tom, kdo zasedne v Senátu. Během pátku přišli odevzdat své hlasy i čelní politici.
  • Do večera hlasovala v krajských a senátních volbách asi pětina voličů, což je méně než před čtyřmi lety. Tehdy byla účast mezi 20 a 30 procenty.
  • Volí se také v obcích, které uplynulý týden zasáhly povodně. Do Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku vyjeli s volbami pomáhat pracovníci ministerstva vnitra, kteří si s sebou přivezli spacáky a karimatky.
  • V České Vsi na Jesenicku volí lidé v týlovém kontejneru hasičů. V Karlovicích a Široké Nivě na Bruntálsku se zase volí v provizorních stanech hasičů. Do Dolního Žlebu u Děčína musela jet komise vlakem, protože voda tam zaplavila silnici.
  • První volební den skončil v pátek ve 22.00. Volební místnosti se znovu otevřou ještě v sobotu od 8.00 do 14.00. Server iROZHLAS.cz sledoval první ze dvou volebních dnů v online reportáži.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 22:00 20. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účast se ale v jednotlivých okrscích výrazně liší. Někde přišlo kolem 15 procent voličů, jinde už třetina. Velmi nízký zájem provází volby v mnoha obcích na Jesenicku, které zpustošila ničivá povodeň. Lidé tam odstraňují škody a na volby nemají náladu.

Pracovníci ministerstva vnitra označili svůj zástup během voleb v Kobylé nad Vidnavkou za zcela mimořádnou událost. Obec zasažená katastrofickými záplavami k tomu už nezvládala organizaci voleb.

Vstup do Jeseníků je omezený. ‚Množství neorganizovaných lidí může škodit,‘ řekl hejtman

Číst článek

Dojet do severního cípu republiky proto museli čtyři úředníci z vnitra, doplnili je další dva dobrovolníci z katastrálních úřadů z Opavy a Hradce Králové. K obecnímu úřadu je dovezli půl hodiny před začátkem voleb hasiči. Z vozu členové narychlo sestavené volební komise vystoupili se spacáky a karimatkami v ruce. Kde budou spát, ale zatím nevědí.

„Je to mimořádné. Dosud se totiž v zemi nestala žádná živelná katastrofa v době voleb. Povodně, které byly v takovém rozsahu v minulosti, byly v červenci. Volební termín je většinou říjen, do toho většinou živly nezasahují,“ zmínila v Kobylé nad Vidnavkou pracovnice ministerstva vnitra Kateřina Uhrová.

Zázemí pro volby mají členové v místnosti na obecním úřadu, která běžně slouží jako kuchyňka. Během 30 minut ji uvedli do podoby volební místnosti, včetně paravánu, uren i provizorních cedulek se jmény napsanými v rychlosti fixou.

Pavel: Odvolit mohou všichni

Prezident Petr Pavel s první dámou Evou odvolili ve svém domovském Černoučku na Litoměřicku. Podle Pavla u voleb určitě nastanou komplikace kvůli následkům povodní, ale všichni, kdo budou chtít odvolit, tak mohou. 

Prezident Pavel: U voleb určitě nastanou komplikace, ale odvolit budou moci všichni, kdo budou chtít

Číst článek

Vláda se kvůli povodním tento týden zabývala otázkou, zda volby neodložit na pozdější termín. Nakonec k tomu ale nepřistoupila. Ačkoli prezident rozumí tomu, že hlasování v některých oblastech přinese problémy a někteří lidé budou naštvaní, menším zlem je podle něj připustit určité problémy spíše technického rázu v části obcí, než řešit ústavní stížnosti na nelegálnost voleb.

Premiér Petr Fiala z ODS po odevzdání svého hlasu v Brně řekl, že občanští demokraté by chtěli mít i nadále nejméně stejný počet hejtmanů jako dosud a v Senátu si chtějí udržet nejsilnější klub. 

Expremiér a šéf ANO Andrej Babiš očekává, že povodně budou mít negativní dopad na účast ve volbách, a to zejména v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. 

Článek pokračuje pod online reportáží.

I jinde s volbami pomáhají lidé z ministerstva nebo hasiči.

Zájem o volby byl ale v Kobylé nad Vidnavkou už před nimi velmi malý. Někteří obyvatelé přiznali, že jim volební lístky posloužily k vysoušení bot.

Česká Ves na Jesenicku volí v týlovém kontejneru hasičů, který běžně slouží jako zázemí pro štáb velitele zásahu při mimořádných událostech. Je to jediné místo pro zhruba čtyři kilometry dlouhou obec, které nahradilo dvě zničené volební místnosti.

Může se stát, že v obci budou místo tří volebních místností jen dvě, říká ředitel odboru voleb

Číst článek

V Karlovicích a Široké Nivě na Bruntálsku se volí v provizorních stanech hasičů. V Nivě jsou před kostelem, v Karlovicích u fotbalového stadionu. Hasiči do nich instalovali plenty, urnu i státní vlajku.

V nedalekém Zátoru se stále volí v základní škole. Budova je sice čistá a uklizená, okolí a přístupová cesta ale stále připomíná nedávnou povodňovou apokalypsu, která tuto část Bruntálska před několika dny postihla. Organizaci voleb tam převzali úředníci Moravskoslezského kraje.

„Nedokázali jsme volby v této chvíli zorganizovat. Nemáme prostory ani lidi. Paní, co běžně volby chystá, je členkou krizového štábu. Nedovedu si představit, že bychom ji neměli k dispozici,“ řekla místostarostka Zátoru Jiřina Míčková (SNK ED).

Do Dolního Žlebu u Děčína, kde voda zaplavila silnici, se volební komise dostala vlakem. V obci je 128 oprávněných voličů. Za běžných okolností volí v nedaleké restauraci u řeky.

Krajské a senátní volby

Volby jsou tentokrát dvoje. Ve všech krajích vyjma Prahy se hlasuje o vedení kraje, tedy o zastupitelích a nepřímo také o hejtmanovi. A některé obvody volí ještě senátory.

První věc, která je k odvolení potřeba, je průkaz totožnosti. Tím pádem pas nebo občanský průkaz, s řidičským průkazem volit nejde. Průkaz nesmí mít propadlou platnost. A letos vůbec naposledy nebude možné se prokazovat eObčankou v mobilu.

7:37

Rakušan: O odložení voleb požádal jen primátor Navrátil, ale až ve středu. Už to nebylo možné

Číst článek

Aby se hlas počítal, musí být hlasovací lístek v úřední, tedy orazítkované, obálce, kterou volič dostane od volební komise. V té může být vždy jen jeden hlasovací lístek, čitelný a nepřetržený.

I letos lze takzvaně kroužkovat. „Přednostní hlas lze udělit až čtyřem kandidátům a udělá se to tak, že se zakroužkuje pořadové číslo před jménem kandidáta,“ vysvětluje ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.

Kroužkování se v těchto volbách týká jen krajských kandidátek, protože u senátních má každý kandidát svůj vlastní lístek. Hlasovací lístky není potřeba nosit s sebou, protože jich bude dostatek ve volební místnosti. To samozřejmě platí i pro obyvatele zatopených obcí, kterým voda mohl hlasovací lístky odnést nebo minimálně poškodit.

Tam, kde velká voda poškodila silnice anebo odnesla mosty, lidé budou moct využít přenosné volební urny. Je ale potřeba si ji objednat. A to tak, že volič s dostatečným předstihem zavolá volební komisi, případně na obecní úřad.

Ministerstvo vnitra spočítalo, že problémy se zajištěním voleb bude mít asi třicítka obcí a měst, hlavně v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Podle ministra Víta Rakušana z hnutí STAN ale většina z nich zvládne volby zajistit sama.

„Maximálně se posunou o pár metrů do jiné učebny nebo tělocvičny a děláme vše pro to, aby se uskutečnily,“ řekl před zahájením hlasování Rakušan.

Mapa volebních okrsků do Senátu v roce 2024 | Zdroj: ČSÚ

lpa, ako, hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme