Po ostudě s potopenou válečnou lodí zadržela Severní Korea čtyři lidi. Obvinila je z poničení torpédoborce
Severokorejské úřady zadržely čtyři lidi, které viní ze středečního poškození vojenského plavidla. V pondělí to napsala agentura AP. Torpédoborec, který podle satelitních snímků nyní leží na boku u přístavu, musí být podle vůdce Kim Čong-una opraven před zasedáním výboru vládnoucí strany na konci června.
Slavnostnímu spouštění 5000 tun vážícího torpédoborce na vodu v přístavu Čchongdžin přihlížel sám Kim. Těžké plavidlo ale kvůli nezkušenosti dělníků ztratilo rovnováhu a části dna byly rozdrceny. Kim incident označil za trestný čin způsobený nedbalostí, kterou nelze tolerovat. Mluvil také o zhroucení sebeúcty KLDR.
Kim Čong-un po ostudě s potopením válečné lodi zuřil. Obvinil generály i vědce
Číst článek
Severokorejská státní agentura KCNA v pátek uvedla, že u výslechu byl správce loděnice Hong Kil Ho. Úřady pak v neděli zatkly hlavního inženýra, vedoucího dílny pro stavbu trupu a zástupce vedoucího pro administrativu.
V pondělí byl zadržen také Ri Hjong Son, zástupce ředitele odboru muničního průmyslu ústředního výboru vládnoucí strany, který byl za neúspěšné spuštění „značně zodpovědný“.
Zatímco KCNA v pátek tvrdila, že trup lodi je jen poškrábaný a oprava potrvá přibližně deset dní, jihokorejští odborníci uvádějí, že trup je naopak děravý a oprava kvůli zatopené strojovně a výměně motoru zabere rok. KCNA v pondělí napsala, že práce pokračují podle plánu.
Ruská ‚odměna‘?
KLDR na konci dubna provedla první zkušební střelbu ze svého nového víceúčelového torpédoborce třídy Čche Hjon. Raketové systémy se podle odborníků podobají těm ruským, což nahrává spekulacím o technologické pomoci Moskvy výměnou za severokorejské vojáky bojující po boku Rusů ve válce proti Ukrajině.
Námořnictvo mělo plavidlo nasadit v příštím roce a podle expertů hrozí, že by mohlo odpalovat jaderné zbraně z moře, dodala agentura Johnap.