Byty v dřevěných domcích měly 32 metrů čtverečních. Dřevěnek bylo původně dvacet, dochovaly se ale dvě a z těch se teď stal skanzen. Uvnitř je ještě původní vybavení z doby, kdy se tam žilo.
„Měla by tu vzniknout jakási iluze středověké vesničky. Budou tu dva menší celky," říká autor koncepce Škabrada. Součástí skanzenu bude i interaktivní expozice.
Řeporyjský skanzen, který má ilustrovat život předků ve 14. století, v minulosti postihl požár dvakrát. V minulosti sloužil třeba pro natáčení scén filmu Juraje Jakubiska Bathory.
Návštěvníkům se otevřel skanzen v Kouřimi na Kolínsku. Kvůli dostavbě bylo muzeum v přírodě přes rok zavřené. Řemeslníci tam za tu dobu postavili dvě venkovské usedlosti jako vystřižené z obrázků Josefa Lady. Skanzen je nově rozšířený o nové památky z vesnic 17. až 19. století.
Nedaleko Litomyšle vzniká netradiční projekt. Zájemcům by měl nabídnout autentický zážitek lidové kultury a také poradenství pro rekonstrukci historických budov. Jeho součástí bude i jeden z nejstarších roubených domů. Stavbu z počátku 17. století v těchto dnech rozebírá v Čisté u Litomyšle parta nadšenců, aby ji následně sestavili na novém místě.
Skanzen lidové architektury v Chanovicích na Klatovsku se znovu rozrostl. V areálu už je na 15 různých staveb zachráněných před zánikem a další jsou uložené v depozitářích. Zhruba sedm let tam ležela i rozebraná roubená chalupa a stodola z Lužan na jižním Plzeňsku. Letos už ale budou přístupné návštěvníkům k prohlédnutí.
Dvoumetrovou Smrtku, kulatá prasátka, krysaře, duchy a samozřejmě medvědy. Na masopustním reji v areálu Hornického skanzenu Mayrau u Kladna jste mohli v sobotu potkat desítky dospělých i dětí v maskách. Než ale slavnost začala, musely maškary na Mayrovku pěšky dojít. Vyrážely ze čtyř míst - z Libušína, Podprůhonu, Tuhaně a Vinařic.
Skanzen v Přerově nad Labem se nejspíš dočká dlouho plánovaného rozšíření. Areál by se mohl rozrůst o dalších pět objektů, které by nabídly místo novým muzejním expozicím i prostor pro výuku starých řemesel. Zvláštní je, že za to v podstatě může chyba krajských úředníků.
Dlouho plánovaná dostavba muzea lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku v dohledné době nezačne. Firma Metrostav, která vyhrála výběrové řízení, totiž odstoupila od smlouvy, protože jí kraj nepředal staveniště včas. Podle hejtmana Miloše Petery z ČSSD je chyba jednoznačně na straně Středočeského kraje.
Firma, která buduje keltský skanzen v Nasavrkách, se dostala do potíží a zřejmě nebude schopná stavbu dokončit. Nasavrcké sdružení Boii tak může přijít o přislíbenou osmimilionovou evropskou dotaci. Peníze totiž musí vyčerpat do konce roku a nové výběrové řízení na dodavatele už nestihne připravit.
Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna zítra slaví dvacet let existence. Dlouhá desetiletí předtím tudy procházeli horníci než se spustili do 500 metrů hlubokého dolu.
Ve skanzenu v Kouřimi na Kolínsku končí návštěvnická sezóna. Nezvykle krátká byla tentokrát kvůli dlouho plánované dostavbě muzea v přírodě. Poslední možnost prohlédnout si muzejní památky lidové architektury před chystaným rozšířením areálu mají návštěvníci a turisté právě dnes.
Skanzen v Kouřimi na Kolínsku se po desítkách let plánování dočká rozšíření. Krajští radní souhlasili s vypsáním veřejné soutěže. Nové plány mohou vyjít na více než 100 milionů korun, většinu pokryje evropská dotace.
Tříkrálové koledování přilákalo dnes do kouřimského skanzenu stovky návštěvníků. Vyzkoušeli si, jak vypadali tříkrálové obchůzky v polovině 19. století. Svátek Tří králů byl totiž pro naše předky stejně významný jako Štědrý den.
Ukázky tradic a vánočních zvyků pravidelně lákají dospělé i děti v čase adventu. Ve skanzenu lidové architektury v Zubrnicích na Ústecku mohou návštěvníci ochutnat svařené víno, cukroví, vánočku a další vánoční pochoutky. Na řemeslném trhu mohou nakoupit i vánoční dárky.
Přiblížit atmosféru pravých staročeských Vánoc nabízí návštěvníkům Podorlický skanzen v Krňovicích u Hradce Králové. Do dnešních 17 hodin je tam připravený bohatý program včetně nejrůznějších dílen.
V den dnešního státního svátku se v kraji otevřela řada muzeí a památek za symbolickou jednu korunu. Mezi nimi byl i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Odpolední program tam byl navíc věnovaný Karlu Wittgensteinovi, zakladateli slavné Poldovky.
Dlouhá desetiletí plánované rozšíření skanzenu v Kouřimi na Kolínsku má konečně zelenou. Středočeský kraj se totiž po letech dohodl s restituentem pozemků, bez kterých by se dostavba cenných památek lidové architektury neobešla. První chalupy nebo i hospodářské stavby, které teď rozložené čekají v depozitářích, by mohly být znovu postaveny už příští rok. Dlouhodobější plány pak počítají dokonce s obnovou kdysi věhlasného kostela.
V Bystřici nad Pernštejnem začíná po letech čekání stavba obřího ekocentra. Nabídne umělý skanzen, ukázky starých řemesel a proti tomu futuristickou pyramidu, kde lidé uvidí moderní způsoby získávání energie. Stavba Centra zelených vědomostí začíná v sobotu 21. září, přijde na 130 milionů a hotová má být už příští rok v létě.
Keltskou vesničku u Nasavrk poničili vandalové. Rozestavěný skanzen přilákal zloděje a výtržníky už několikrát, poslední útok ale napáchal největší škodu. Neznámí pachatelé poškodili technické zázemí, ale i dokončené stavby.
Jednu z nejstarších podstávkových chalup postavenou ve Frýdlantu na Liberecku teď ručně rozebírají odborníci spolu s nadšenci ze sdružení Český svět. Postaví ji ale znovu - v devět kilometrů vzdáleném skanzenu Český svět.
Pokud chcete vidět, jak žili naši předkové před sto lety, nemusíte chodit jenom do velkých muzeí. Na vesnicích je čím dál víc skanzenů lidových tradic, které zachraňují to, co se podařilo najít na půdách nebo ve stodolách. Některé vesnické skanzeny se dokonce stále rozrůstají - jako třeba v Bolaticích na Opavsku.
Ojedinělý zážitek měly včera večer desítky lidí, které přišly na prohlídku dvou roubených vodních mlýnů ve skanzenu v Zubrnicích na Ústecku. Jeden z nich navíc ještě běžně přístupný není, protože ho teprve dokončují. Na dvanáctikilometrovém Lučním potoce bývalo 25 mlýnů. Nevšední prohlídka začala v jednom z nejmenších a nejmladších z nich, který pochází z poloviny 18. století.
Unikátní skanzen v Třebízi na Kladensku zahájil v květnu letošní sezonu. Náves malé zemědělské obce je dodnes zachovaná. Stavení ze 17. a 18. století – včetně rodného domu Václava Beneše Třebízského – stojí na původním místě, začleněná do života moderní obce.
Pobavit se výstupy pouličních kejklířů, obdivovat šikovnost řemeslníků a jejich výrobky, ochutnat spoustu dobrot sladkých i slaných - to vše mohou zájemci ještě dnes na jarmarku ve skanzenu v Zubrnicích na Ústecku.
Šlapací autíčko vyrobené z toho, co dala venkovská usedlost na začátku 20. století, je k vidění v novém skanzenu v Pertolticích na Frýdlantsku. Založili si ho pro radost bratři Stanislav a Bronislav Nykrýnovi a dohromady už sesbírali na tisíc exponátů.