České pivo má ve světě pořád dobrý zvuk. Čeští sládci tuto tradici úspěšně prosazují i v zahraničí a nic jim v tom nedokáže zabránit – ani ruská invaze na Ukrajinu.
„Situace v gastronomii je bídná, nedá se nic dělat. Je to zničený trh, který se bude dlouho napravovat,“ říká sládek Petr Hampl, který si musel najít novou práci, aby uživil rodinu.
Středeční Deník N se věnuje problému segregace lidí se zdravotním postižením. Podle ombudsmanky Anny Šabatové stále existují ústavy, kde jsou postiženým upírána základní práva.
Stejně jako se chléb nikdy nepřejí, tak se pivo nikdy nepřepije. Alespoň to tvrdí emeritní sládek plzeňského pivovaru Václav Berka, který byl hostem pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
Vystudují a odejdou do zahraničí, do Ruska, Japonska nebo Jižní Koreje. Takový je osud řady mladých sládků. Na jejich nedostatek si přitom dlouhodobě stěžují tuzemské pivovary.
Pivovar ve Strakonicích vyměnil sládka. Přesto i několik měsíců poté ručil podle etikety bývalý zaměstnanec za kvalitu lahvového piva. Podle některých sládků ale za výrobu alkoholického nápoje nezodpovídá jen jeden člověk, nýbrž celý tým lidí.
Česká a německá piva si jsou podle Německého svazu sládků velmi podobná. Pocházejí totiž ze stejné tradice. Němečtí pivovarníci tak reagují na výroky českého prezidenta Miloše Zemana, podle kterého německé pivovary nemohou kvalitou konkurovat těm českým.
Sládci z celého Česka se sešli v maďarské metropoli na Festivalu českých piv. Maďarům české pivo chutná. Dokonce se u nich najdou i pivovary, které řídí čeští pivní mistři. A vítají malé pivovary, kde se zachovává tradice a pokora.
Z politické scény mizí strana Republikáni Miroslava Sládka. Tedy alespoň do doby, než předloží výroční finanční zprávy za předcházejících několik let. Pokud to neudělají do jednoho roku, budou rozpuštěni. Rozhodl o tom na návrh vlády Nejvyšší správní soud se sídlem v Brně. Povinnost dodávat zprávy o činnosti mají politické strany ze zákona. Zejména těm malým, jako jsou například právě Sládkovi republikáni, se to nelíbí.