„Politik musí získávat všechny názory, jinak je to nepochopení politické funkce. To bychom museli kádrovat všechny neziskové organizace,“ brání Nina Nováková (KDU-ČSL) vliv Aliance pro rodinu.
Poslanci po vyhrocených debatách dali šanci manželství pro všechny. Zároveň se na ně snesla kritika kvůli urážlivým výrokům, které zazněly. Někteří straničtí kolegové se dokonce za kolegy omlouvali.
Na twitteru to uvedla estonská premiérka Kaja Kallasová. Návrh získal ve 101členném parlamentu 55 hlasů ze stran koalice, kterou Kallasová sestavila po svém vítězství ve volbách v roce 2023.
O požehnání pro stejnopohlavní páry se v německé církvi oficiálně debatovalo od roku 2019. Pro reformní návrh se vyslovilo 176 z 202 účastníků synody a také více než dvě třetiny přítomných biskupů.
Sňatky stejnopohlavním párům a případnou adopci by neumožnil jen Jaroslav Bašta. Osobně je proti i Pavel Fischer, ten ale uvedl, že by takový zákon nevetoval.
Koncept tzv. právního originalismu pracuje s předpokladem, že když něco není přímo napsané v ústavě, nemělo by na to existovat federální právo a rozhodovat by měly jednotlivé státy.
Zákon propaguje „lásku, péči, citlivost, respekt a harmonii pro naše rodiny,“ uvedl před hlasováním v parlamentu ministr spravedlnosti Oscar Manuel Silvera. Mezi oponenty změny jsou mnohé církve.
Norma prošla během jednoho dne oběma komorami. V Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.
Švýcaři měli už nyní možnost uzavírat registrované partnerství. Ta existuje i v Česku. Manželství osob stejného pohlaví tam ale na rozdíl od řady zemí západní Evropy možné není.
Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle něhož toto rozhodnutí zasadilo ránu pověsti ostrova jako průkopníka v oblasti lidských práv v Asii.
Na Tchaj-wanu se konají místní volby, které jsou považovány za test podpory vládní Demokratické pokrokové straně. Zároveň se ale koná i několik referend.
I v současnosti zákony zakazují lidem stejného pohlaví uzavřít sňatek. Iniciátoři změny ústavy ale chtějí, aby ústava definovala manželství jako svazek muže a ženy místo dosavadního svazku manželů.
Aktivisté v úterý doručili do sněmovny petici na podporu uzákonění sňatků homosexuálů. Podepsalo ji víc než 70 tisíc lidí. Uvedl to Czeslaw Walek z koalice Jsme fér, která petici iniciovala.
Irové v pátek většinou hlasovali pro uzákonění homosexuálních sňatků. Podle oficiálních výsledků se pozitivně vyslovilo přes 62 procent voličů. Někteří odpůrci změny irské ústavy už uznali svou porážku.
Havaj čekají v blízké době změny. Brzy se připojí k dalším americkým státům, které povolují homosexuální sňatky. Zákon už schválil tamní Senát. K tomu, aby začala novela platit, už zbývá jen podpis guvernéra.
Kalifornie obnovila sňatky homosexuálů. Po skoro desetiletí právních bitev mohou gayové a lesby v nejlidnatějším americkém státě zřejmě už definitivně uzavírat manželství. Umožnil to verdikt Nejvyššího soudu ve Washingtonu.
Francouzskou politickou scénou otřásla sebevražda 78letého historika a pravicového aktivisty. Dominique Venner se zastřelil přímo před oltářem v pařížské katedrále Notre-Dame. Protestoval tak proti nedávno schválenému zákonu, který umožňuje homosexuálům uzavřít sňatek a adoptovat děti.
Svatby homosexuálních párů se zřejmě příští rok stanou v Anglii a Walesu skutečností. Příslušný zákon totiž schválila britská Dolní sněmovna. Kontroverzní norma přinesla bouřlivou debatu a ostré spory v táboře Konzervativní strany. Zákon umožní civilní i církevní sňatky i převod registrovaných partnerství na řádná manželství.
Rusko pokračuje v boji proti sňatkům osob stejného pohlaví. Předseda mezinárodního výboru Státní dumy Alexej Puškov navrhuje přijmout zákon, který zakáže adopci ruských dětí v zemích, které povolily sňatky mezi homosexuály.
Další americký stát povolil sňatky osob stejného pohlaví. Těsnou většinou je schválil senát malého státu Delaware na východním pobřeží. Zákon vstoupí v platnost 1. července.
Francouzský parlament definitivně schválil zákon povolující sňatky osob stejného pohlaví. Pravice hodlá normu napadnout u Ústavní rady, odpůrci zákona plánují na dnešní večer protestní demonstraci. Homosexuálové by se na základě nového zákona mohli poprvé brát v polovině června.
Francie se dnes zřejmě stane devátou evropskou zemí, která umožňuje sňatky osob stejného pohlaví. Národní shromáždění schválí v odpoledních hodinách po týdnech debat a velkých demonstrací kontroverzní zákon, proti němuž je stále velká část francouzské společnosti. Odpůrci zákona hodlají v protestech pokračovat.
Francie zřejmě povolí homosexuální sňatky. Zákon umožňující manželství osob stejného pohlaví prošel Senátem. Mohl by tak začít platit už v létě. Proti jeho schválení protestovaly v posledních týdnech ve francouzských ulicích stovky tisíc lidí. Legalizaci homosexuálních sňatků naopak výrazně prosazoval ve své předvolební kampani prezident Francois Hollande.
Už několik hodin se poslanci britské Dolní sněmovny navzájem přesvědčují o výhodách a nevýhodách povolení sňatků homosexuálních párů. Kolem osmé hodiny večer by pak o návrhu příslušného zákona měli hlasovat.
Debata o tom, jestli povolit ve Francii sňatky osob stejného pohlaví, nabývá na intenzitě. Po sobotních demonstracích, kterých se účastnilo víc jak sto tisíc lidí, pokračovaly protesty i dnes. Přívrženci tradiční rodiny dali vůbec poprvé v tomto měřítku najevo svůj nesouhlas s vývojem společnosti směrujícímu ke sňatkům homosexuálů i možnosti těchto párů adoptovat děti.