První asijská země legalizující sňatky homosexuálů? Referendum je součástí voleb na Tchaj-wanu

Na Tchaj-wanu se v sobotu konají místní volby, které jsou považovány za test podpory vládní Demokratické pokrokové straně před parlamentními a prezidentskými volbami, jež jsou plánovány na rok 2020. S volbami se koná i několik referend – a v jednom z nich se rozhoduje, jestli země legalizuje sňatky osob stejného pohlaví.

Tchaj-pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

Otázka podpory Demokratické pokrokové strany (DPP) je důležitá i mezinárodně - strana, v jejímž čele stojí prezidentka Cchaj Jing-wen, je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou. Peking se tak snaží, aby DPP oslabila a šíří fake news skrze sociální média, cituje katarská televize Al-Džazíra tchajwanské představitele.

S volbami se rozhoduje i v několika referendech. V jednom z nich se hlasuje, jestli se Tchaj-wan stane první asijskou zemí, která legalizuje sňatky osob stejného pohlaví, píše zpravodajský server BBC News.

Čína testuje svou propagandu, snaží se ovlivnit komunální volby na Tchaj-wanu

Číst článek

Ostře sledovaným referendem je to, které má určit, zda bude na letních olympijských hrách v Tokiu v roce 2020 země vystupovat pod názvem Tchaj-wan nebo Čínská Tchaj-pej.

V současné době ostrov soutěží pod názvem Čínská Tchaj-pej, na kterém se domluvil s Pekingem v 80. letech. Status Tchaj-wanu je totiž citlivou otázkou.

Ozbrojený zásah

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Na Tchaj-wanu protestovaly tisíce lidí, požadují referendum o nezávislosti na Číně

Číst článek

Tchajwanská Národní strana (Kuomintang), která přišla o moc před dvěma lety, doufá, že uspěje se svým programem zaměřeným na rozvoj podnikání a vstřícnější politiku vůči Pekingu.

Zhoršení vztahů

Vztahy Tchaj-wanu s Čínou se za vlády prezidentky Cchaj Jing-wen zhoršily a Peking v poslední době stupňuje tlak na ostrov. Čína pořádá zastrašující vojenská cvičení a snaží se o politickou izolaci Tchaj-wanu tím, že ekonomickými pobídkami odlákává jeho poslední diplomatické partnery.

„Nepřátelství mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem je v posledních dvou letech velmi silné a tato situace je opravdu špatná pro hospodářský rozvoj naší země,“ řekl agentuře AP v metropoli Tchaj-peji marketingový specialista Chung Wej-čch', který je rozhodnut odevzdat ve volbách starosty Tchaj-peje hlas kandidátovi Národní strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme